0
  • سبد خرید شما خالی است.

بررسی انواع حسابداری

بررسی انواع حسابداری

انواع حسابداری را می توان به 6 دسته تقسیم کرد

1. حسابداری فروشگاهی

2. حسابداری شرکت های خدماتی

3. حسابداری شرکت های بازرگانی

4. حسابداری شرکت های پیمانکاری

5. حسابداری شرکت های تولیدی

6. حسابداری شرکت های بازرگانی خارجی

که حسابداری مالی هر یک از این دسته ها متفاوت هستند و انواع حسابداری و تعریف آنها در زیر آمده است :

حسابداری فروشگاهی

حسابداری فروشگاهی جزو ساده ترین حسابداری ها می باشد که در این دسته درآمد حاصل از فروش کالاها و اجناس مختلف تامین می شود مانند سوپر مارکت ، لوازم یکی ، موبایل فروشی و غیره. قابل توجه است که نرم افزار حسابداری فروشگاهی نسبت به دسته های دیگر باید ساده تر و نزدیگ به امور روزمره فروشگاه باشد و کاربر را درگیر اصول سخت و پیچیده حسابداری نکند چون این افراد تخصص و تحصیلات حسابداری ندارند.

حسابداری شرکت های خدماتی

این شرکت ها از نظر حسابداری به شرکت های ساده شناخته می شوند که درآمد حاصل از این شرکت ها با ارائه خدمات می باشد مانند بیمارستانها، آژانس های هواپیمایی، شهرداری ها ، آژانس های تاکسی و امثال این شرکت ها . که کار حسابدار در این شرکت ها تنها با قسمت هزینه و درآمد می باشد که پایه حسابداری می باشد و می توان گفت حسابداری این گونه شرکت ها راحت می باشد .

حسابداری شرکت های بازرگانی

درآمد این شرکت ها حاصل از خرید و فروش کالا می باشد به این معنی که کالایی را خریداری کرده و با افزودن درصدی به ان ، کالا را می فروشند. حسابدار شرکت بازرگانی باید علاوه بر دانش حسابداری شرکت های خدماتی اطلاعات کاملی از حسابداری بازرگانی داشته باشند .

حسابداری شرکت های پیمانکاری

در این نوع شرکت ها با توجه به کاری که برای کارفرما انجام میدهند صورت وضعیت یا صورت حسابی تنظیم میکنند و از این طریق کسب درآمد می کنند مانند سازمان های دولتی و وزارتخانه ها که کارهای خودشان را شرکت های پیمانکاری واگذار میکنند و با توجه به قراردادشان و نوع کار به شرکت ها پرداخت خواهند داشت .

حسابداری شرکت های تولیدی

شرکت های تولیدی همانطور که از اسمشان مشخص هست در ازای تولید کالا و فروش آن سود کسب میکنند و به این شرکت ها ، شرکت های صنعتی هم گفته می شود . حسابدار در این شرکت باید به اطلاعات تولید کالا مشرف باشد تا بتواند فرمول های تولید و هزینه ها را به درستی در حسابداری ثبت کند و قیمت نهایی محصول تولید شده را محاسبه کند.

حسابداری شرکت های بازرگانی خارجی

این شرکت ها همانگونه که از اسمشان مشخص است شرکت از نظر خرید کالا با خارج از شرکت در ارتباط است و حسابدار باید بتواند فاکتور های خرید که با واحد پولی متفاوتی خریداری می شود و هزینه های جانبی دیگری هم دارد در سیستم حسابداری ثبت نماید و همچنین پرداختی هایی هم که به این شرکت ها انجام می شود را ثبت سند کند.

بنابراین حسابدارانی که در هر یک از این نوع شرکت ها فعالیت دارند باید اطلاعات لازم و مربوطه حرفه خود را کسب نمایند و به روز باشند و همچنین حسابدارانی که در هر یک از این حوزه ها فعالیت دارند بهتر است قبل از وارد شدن به حوزه دیگر اطلاعات کاملی را کسب نمایند.

گروه نرم افزاری معین برای روش های مختلف حسابداری  ، نرم افزار اختصاصی آن را طراحی کرده و برای حسابداری محترم عرضه کرده است

نرم افزار های حسابداری اختصاصی مشاغل 

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *