صندوق فروشگاهی مزیت و استفاده های آن؟Reviewed by Amin on Feb 5Rating: 4.5مزیت های صندوق فروشگاهیبا استفاده از صندوق های مکانیزه فروش و عمومی شدن این سیستم ها ، دیگر نیازی به فاکتور های دست نویس قدیمی و حساب و کتاب های طولانی و زمان بر مخصوصا برای فروشگاه های بزرگ نیازی نیست . با خرید صندوق مکانیزه یا هر سیستمی که بتوان بر روی آن نرم افزار حسابداری نصب کرد می توان تمامی این محاسبات را به صورت سیستمی در برنامه انجام داد .

صندوق فروشگاهی

معرفی صندوق فروشگاهی و استفاده های آن

pos system 300x200 - صندوق فروشگاهی مزیت و استفاده های آن؟

صندوق فروشگاهی

 

 

 

 

 

 

شما یک تعریف ابتدایی از صندوق فروشگاهی می توانید در ویکی پدیا پیدا کنید که عبارتست از یک دستگاه مکانیکی یا الکترونیکی که برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات و یک کشو در پایین آن برای ذخیره پول نقد است . همچنین دارای دستگاه پول شمار و یک چاپگر برای چاپ رسید مشتری می باشد .
که به این سامانه POS فروشگاهی گفته می شود و نرم افزار حسابداری بر روی آن نصب می شود . در واقع صندوق فروشگاهی یک رایانه کوچک می باشد که نرم افزار حسابداری بر روی آن نصب می شود و اطلاعات خرید و فروش روزانه ، هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی را ثبت و ساماندهی می کند .
که این سیستم تغییر چشم گیری در زندگی روزمره ما ایجاد کرده است و صاحبان مشاغل را از حسابرسی دستی و پیچیده زمان بر نجات داده و باعث سرعت بخشیدن به کار مشتریان می شود .

با استفاده از صندوق فروش مکانیزه و عمومی شدن این سیستم ها ، دیگر نیازی به فاکتور های دست نویس قدیمی و حساب و کتاب های طولانی و زمان بر مخصوصا برای فروشگاه های بزرگ نیازی نیست . با خرید صندوق مکانیزه یا هر سیستمی که بتوان بر روی آن نرم افزار حسابداری نصب کرد می توان تمامی این محاسبات را به صورت سیستمی در برنامه انجام داد .
هدف استفاده از سامانه فروش ، مدیریت بهتر بر روی تمام اعمال حسابداری و تصمیم گیری های مدیریتی بهتر با استفاده از آمارهای دقیق بر اساس معیار های مدیریت و همچنین سرعت بخشیدن به انجام امور حسابداری می باشد .

مزیت های صندوق فروشگاهی را می توان به صورت خلاصه در زیر مشاهده کرد :

  • کاهش درصد خطا
  • امکان شناسایی کالاهای خاص
  • افزایش دقت و نظم در امور کاری
  • صرفه جویی در زمان
  • صرفه جویی در هزینه ها
  • افزایش سرعت در پردازش محاسبات
  • ارائه انواع گزارش های مدیریتی

 

بر اساس قوانین کشور ما هر سال تعدادی از اصناف ملزم به تهیه و استفاده از این صندوق ها می شوند که این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در روند کار اصناف داشته باشد .

برخی از اصناف از ابتدای سال 1392 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فرشگاهی مکانیزه (POS) یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورت حساب فروش طبق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیات های مستقیم شدند .
مودیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروشگاهی و یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی می باشند در صورت استفاده نکردن از این سیستم ها از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد .

هزینه های انجام شده بایت خرید ، نصب و راه اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (POS) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل هم سخت افزار و هم نرم افزار از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر خواهد بود .
البته تمامی کسب و کارهای خرد در کشور بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت صنعت و معدن ، شورای اصناف و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به امضا رسید باید به صندوق مکانیزه فروشگاهی ( صندوق مکانیزه دارایی ) مجهز شوند .

گروه نرم افزاری معین طبق اخرین دستورالعمل ها نرم افزارهای حسابداری خود را به روز کرده تا صاحبان مشاغل بتوانند به راحتی از این نرم افزار استفاده کنند و به دور از نگرانی های قانونی و با خیال آسوده کسب و کار خود را رونق دهند .

لیست نرم افزار های حسابداری تخصصی مشاغل معین 

 

ارسال دیدگاه

})