0
  • سبد خرید شما خالی است.

صندوق فروشگاهی و مزیت های استفاده از آن

صندوق فروشگاهی و مزیت های استفاده از آن

معرفی صندوق مکانیزه فروشگاهی

شما یک تعریف ابتدایی از صندوق فروشگاهی می توانید در ویکی پدیا پیدا کنید که عبارت است از یک دستگاه مکانیکی یا الکترونیکی که برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات و یک کشو در پایین آن برای ذخیره پول نقد است . همچنین دارای دستگاه پول شمار و یک چاپگر برای چاپ رسید مشتری می باشد .
که به این سامانه POS فروشگاهی گفته می شود و نرم افزار حسابداری بر روی آن نصب می شود . در واقع صندوق فروشگاهی یک رایانه کوچک می باشد که نرم افزار حسابداری بر روی آن نصب می شود و اطلاعات خرید و فروش روزانه ، هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی را ثبت و ساماندهی می کند .
که این سیستم تغییر چشم گیری در زندگی روزمره ما ایجاد کرده است و صاحبان مشاغل را از حسابرسی دستی و پیچیده زمان بر نجات داده و باعث سرعت بخشیدن به کار مشتریان می شود .

با استفاده از صندوق فروش مکانیزه و عمومی شدن این سیستم ها ، دیگر نیازی به فاکتور های دست نویس قدیمی و حساب و کتاب های طولانی و زمان بر مخصوصا برای فروشگاه های بزرگ نیازی نیست . با خرید صندوق مکانیزه یا هر سیستمی که بتوان بر روی آن نرم افزار حسابداری نصب کرد می توان تمامی این محاسبات را به صورت سیستمی در برنامه انجام داد .
هدف استفاده از سامانه فروش ، مدیریت بهتر بر روی تمام اعمال حسابداری و تصمیم گیری های مدیریتی بهتر با استفاده از آمارهای دقیق بر اساس معیار های مدیریت و همچنین سرعت بخشیدن به انجام امور حسابداری می باشد .

خلاصه مزیت های صندوق فروشگاهی

  • کاهش درصد خطا
  • امکان شناسایی کالاهای خاص
  • افزایش دقت و نظم در امور کاری
  • صرفه جویی در زمان
  • صرفه جویی در هزینه ها
  • افزایش سرعت در پردازش محاسبات
  • ارائه انواع گزارش های مدیریتی

بر اساس قوانین کشور ما هر سال تعدادی از اصناف ملزم به تهیه و استفاده از این صندوق ها می شوند که این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در روند کار اصناف داشته باشد.

برخی از اصناف از ابتدای سال 1392 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فرشگاهی مکانیزه (POS) یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورت حساب فروش طبق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیات های مستقیم شدند .
مودیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروشگاهی و یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی می باشند در صورت استفاده نکردن از این سیستم ها از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد .

هزینه های انجام شده بایت خرید ، نصب و راه اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (POS) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل هم سخت افزار و هم نرم افزار از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر خواهد بود .
البته تمامی کسب و کارهای خرد در کشور بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت صنعت و معدن ، شورای اصناف و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به امضا رسید باید به صندوق مکانیزه فروشگاهی ( صندوق مکانیزه دارایی ) مجهز شوند .

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *