بارگذاری
در حال بارگذاری لطفا منتظر بمانید!
0
  • سبد خرید شما خالی است.

نکاتی مهم برای تحلیل رقبا تجاری در بازار کسب و کار

[pullquote align=”right”]

نکات مهم برای تحلیل رقبا در بازاریابی
[/pullquote]

سه روش مهم تحلیل رقبا در بازار

ما در این مقاله قصد داریم شما را با ابزارهای تحلیل رقبا و بازار اشنا نماییم و شما با یاد گیری نحوه تحلیل رقبا می توانید در کسب و کار سریعتر از دیگران پیشرفت نمایید .
استراتژیست نظامی چین ، سان ژو در کتاب هنر جنگ خود می نویسد :

«فرمانده‌ای که خود را می‌شناسد، اما دشمنش را نمی‌شناسد، گاهی پیروز می‌شود. فرمانده‌ای که دشمنش را می‌شناسد، اما خود را نمی‌شناسد، به ندرت پیروز می‌شود. فرمانده‌ای که نه خودش را می‌شناسد و نه دشمنش را همیشه شکست می‌خورد، درحالی‌که فرمانده‌ای که خود و دشمنش را می‌شناسد، در صدها نبرد پیروز می‌شود»

   معمولا رقبای شما استراتژی ساده ای را انتخاب میکنند . انها صبح که از خواب بیدار میشوند به این می اندیشند که چگونه می توانند در بازار کار از شما پیشی بگیرند و شما را حذف کنند و این که چگونه می توانند مشتریان شما را از آن خود کنند و برای همیشه آنها را نگه دارند . آنها دائم فکر میکنند و برنامه ریزی میکنند که چگونه خدمات بهتر ، ارزان تر ، سریع تر و بهتر از شما ارائه دهند و یا حتی در مواقعی ظرر کنند تا مشتریان شما را از ان خود کنند . شما برای پیروزی در مقابل این گونه رقبا باید همانند خودشان فکر و عمل کنید .
شما باید مدل تحلیل رقبا SWOT را انجام دهید یعنی بررسی نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌‌ها و تهدید‌ها می باشد . مانند یک وکیل که قبل از قبول کردن پرونده ای یا انجام هر حرکتی آن را از جنبه های مختلف بررسی می کند . مانند یک فرمانده ارتش که قبل از انتخاب استراتژی زمان زیادی را صرف بررسی ارایش سپاه دشمن می کند . شما نیز همین کار را انجام دهید . برتری رقبا شما در چیست ؟ برای جذب کردن مشتری شما احتمالا چه کارهایی انجام می دهند ؟ چرا مشتریان احتمالی به جای خرید از شما از رقبا خرید میکنند ؟ چگونه میتوان این مزایا را تقلید نمود؟

۱. نقاط قوت و نقاط ضعف رقبا را مشخص کنید

   نقاط قوت رقبا کدامند ؟ چگونه رقیب عملکرد خوبی در این بازار دشوار دارد ؟ چه محصولات و خدماتی را ارائه می دهد و چگونه ؟ در چه زمینه ای عملکرد خوبی دارد ؟
درس مهمی که در زندگی باید اموخت این است که همیشه رقبای موفق خود را تحسین کنید . زمانی که شما رقبای موفق را تحسین می کنید و به رفتارهای هوشمندانه انها در جذب و حفظ مشتری احترام می گذارید ، از انها بیشتر یاد میگیرید و فرآیند کاری خود را بهبود می دهید و نتیجه این عمل این است که کسب و کار خود را در سطح بالاتری نسبت به گذشته  پیش می برید .
در بازار امروزی ما همه عادت به این دارند که کارها و روش های رقبای خود را تحقیر کنند و  باعث می شود که اعمال هوشمندانه ای که رقبا از ان استفاده میکنند و موفق میشوند را نمی اموزیم ولی اگر رقبای موفق خود را تحسین کنید سعی میکنید تا روش هایی که باعث موفقیت انها شده است را فرا بگیرید و سریعتر پیشرفت کنید . دوم اینکه ، نقاط ضعف انها را در نظر بگیرید . در په حوزه هایی ضعیف تر هستند ؟ چرا مشتریان به جای خرید از رقبا از شما خرید می کنند ؟

۲. تحقیقات اختصاصی انجام دهید

   اکنون به یک تکنیک دوجانبه ساده برای انجام تحقیقات اشاره می کنم که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید . به ۱۰ مشتری اخری که از شما خرید کرده اند تماس بگیرید و بگویید : از تصمیم شما برای انتخاب ما متشکریم و اکنون در حال تحقیقات بازار برای شرکت هستیم و ممنون می شوم که اگر به یک سوال پاسخ دهید . << مهم ترین دلیل شما برای خرید از ما به جای رقبا چه بوده است ؟ >>
جواب ها برای شما جالب خواهد بود وقتی ۷ نفر از ۱۰ مشتری به یک دلیل یکسان شما را انتخاب کرده اند و حتی ممکن است که متعجب شوید، دلیلی که مشتریان از شما خرید می کنند را خود نمی دانستید . اغلب فروشندگان نمی دانند که چرا مشتریان آن ها را انتخاب میکنند .
با اطلاعاتی که از این تحقیقات بدست می اورید بر روی دلیل اصلی خرید افراد تمرکز کنید و همچنین از این اطلاعات برای فروش ، تبلیغات و آگهی ها به کار گیرید .

۳. با کسانی که خرید نکردند تماس بگیرید

   حال با ۱۰ نفر از کسانی که از شما خرید نکرده اند تماس بگیرید منظور همان کسانی که از رقبا شما خرید کردند . بگویید : از این که برای خرید محصولات ما را هم مورد توجه قرار دادید متشکرم و به تصمیمتان برای خرید از شخص دیگر بسیار احترام می گذارم. و فقط میخواستم که به یک سوال من پاسخ دهید و ان اینکه مهم ترین دلیل شما برای خرید از رقیب و عدم خرید از ما چه بود ؟
سپس کاملا به حرف های مشتری گوش کنید . متوجه خواهید شد که اکثر مشتریان به یک دلیل از شما خرید نکرده اند . از مشتری بابت پاسخ هایش تشکر کنید و بگویید که امیدوار هستید در اینده مجدد با انها کار کنید .
حال در صورتی که شما از ابتدا جواب این پاسخ را میدانسید برای رفع این مشکلات مزیت های دیگر خود را جایگزین می کردید و احتمال فروش شما افزایش پیدا میکرد .
حال شما با روش تحلیل رقبا در بازار اشنا شدید و می توانید با تجزیه و تحلیل رقبای خود در کسب و کار موفقیت بیشتری کسب نمایید .
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *