0
  • سبد خرید شما خالی است.

نکات قبل از خرید نرم افزار حسابداری

نکاتی که برای خرید نرم افزار حسابداری باید دقت نمایید

– عملیات حسابداری در گذشته همه صورت دستی و کاغذی بوده است که این کار علاوه بر صرف وقت زیاد عاری از اشتباهات نیز نبود، امروزه نرم افزار های حسابداری متعددی به کمک حسابداران و مدیران کسب و کارها آمده است اما انتخاب یک نرم افزار حسابداری متناسب با کسب و کار بسیار اهمیت دارد.

– هر شرکت با توجه به نوع زمینه کاری خود از جمله تولیدی، تجاری یا خدماتی و غیره باید نرم افزار حسابداری متناسب با شغل خود را خریداری نماید، در حال حاضر نرم افزار هایی وارد بازار شده اند که حتی یک شخص عادی که اطلاعاتی از حسابداری ندارد می تواند با آن کار کند و حسابداری یک مجموعه کوچک را  بر عهده بگیرد، اما سوال اصلی اینجاست که یک نرم افزار حسابداری مناسب دارای چه امکاناتی می باشد ؟

نکات قبل از خرید نرم افزار حسابداری

– همه به دنبال این هستند که یک نرم افزار حسابداری خوب و ایده آل خریداری کنند که این ایده آل ها می تواند قیمت مناسب، امکانات حرفه ای، راحتی کار، خدمات پس از فروش و غیره باشد که ما در اینجا به چندین نکته مهم برای خرید نرم افزار حسابداری اشاره می کنیم

انتخاب نرم افزار مناسب نسبت به هر شغل

– برای صنف های مختلف نرم افزار های مختلفی ارائه شده است که دانستن زیرسیستم های مورد نیاز بسیار مهم است زیرا شرکت های تولید نرم افزار برای هر صنف نرم افزار مورد نیازشان را طراحی میکنند به عنوان مثال برای صنف رستوران نرم افزار حسابداری خاص و یا برای تعمیرگاه های خودرو و دفترهای پیمانکاری و هر شغل دیگری نرم افزاری منحصر به فرد برای آن طراحی شده است پس شما هم اگر کاری منحصر به فرد یا تخصصی دارید باید نرم افزار تخصصی صنف خود را خریداری نمایید .

– در وهله اول قبل از خرید نرم افزار حسابداری باید نرم افزار را از تمامی جهات بررسی کنید و به طور کامل مزایا و معایبش را بشناسید. از همه مهمتر اینکه نرم افزار حسابداری که قصد خریدش را دارید باید حتما مطابق نیاز و خواسته شما باشد. در واقع باید کمی یا حتی کاملا سفارشی باشد تا بتواند پاسخگوی نیازهایتان باشد. پیشنهاد میکنیم در ابتدای کار حتما تمام نیازهای خود را یادداشت کنید و سپس به دنبال خرید نرم افزار حسابداری بروید.

مشورت با همکاران و مشتریان قبلی آن نرم افزار

– قبل از خرید نرم افزار حسابداری با هم صنفی های خود مشورت کنید و از تجربه آنها استفاده کنید.

– رضایت هم صنفی های خودتان را از نرم افزار هایی که استفاده می کنند بپرسید و لیستی از شرکت هایی که نرم افزار مورد نیاز شما را دارند تهیه کنید و با آنها صحبت کنید و درخواست کنید نرم افزار حسابداری رایگان را در اختیار شما قرار دهند تا آن را بررسی نمایید . تمرکز شما باید بر روی این باشد که نرم افزاری انتخاب کنید که همگام و سازگار با کسب و کار شما باشد به دنبال خرید نرم افزارهای حسابداری رایگان و بی عیب و نقص همگانی نگردید.

– ناگفته نماند ملاک اصلی انتخاب خود را بر اساس تجربه همکارن خود قرار ندهید شاید نرم افزار بهتری وجود داشته باشد که بسیار کارآمدتر باشد ولی همکاران شما از آن بی اطلاع هستند پس به تحقیقات خود ادامه دهید و دنبال بهترین و کاملترین نرم افزار بگردید.

قیمت نرم افزار ملاک خوبی برای انتخاب نیست

نرم افزار حسابداری تنها محصولی در دنیاست که نمیتوان ملاک بهتر یا بدتر بودن آن را از روی قیمت تشخیص داد مثلا بالا بودن قیمت نرم افزار حسابداری هیچ تضمینی برای عالی بودن آن نرم افزار نیست و حتی پایین بودن قیمت هم به معنی بد بودن آن نرم افزار حسابداری نیست، تنها در صورتی متوجه کیفیت نرم افزار خواهید شد که نسخه آزمایشی آن را تست کنید و کارآمد بودن آن را در عمل مشاهده کنید.

کاربری پیچیده ای نداشته باشد

آیا تنها کاربردی بودن نرم افزار حسابداری کافی ست؟ یعنی همین که بتواند پاسخگوی نیازهای ما باشد، کار تمام است! مسلما اینطور نیست. نرم افزاری که انتخاب میکنید نباید کاربری پیچیده‌ای داشته باشد چراکه کار کردن با یک نرم افزار پیچیده ممکن است شما یا کارمندانتان را خیلی زود خسته کند. همچنین سختی کار با نرم افزار باعث میشود خیلی سریع از کار کردن با آن دلزده شوید یا ترجیح بدهید که امورتان را به صورت دستی انجام دهید.

دارای امنیت بالایی برای حفظ داده ها باشد

همانطور که میدانید بخش حسابداری هر مرکز یا سازمان، یکی از مهمترین و محرمانه‌ترین بخش‌های آن است. به همین دلیل هم باید به دنبال یک نرم افزار حسابداری با امنیت بالا باشید تا بتوانید به خوبی از اطلاعاتتان محافظت کنید. پیشنهاد میکنیم این فاکتور را به هیچ وجه دست کم نگیرید چراکه اگر سیستم امنیتی نرم افزارتان پایین باشد هر فردی میتواند به اطلاعات شرکت یا فروشگاهتان دسترسی پیدا کند.

قابلیت شبکه شدن داشته باشد

اگر شما صاحب یک شرکت یا مجموعه بزرگ با چندین کارمند باشید باید حتما این ویژگی کاربردی را در نظر داشته باشید. باید پیش از خرید نرم افزار حسابداری به قابلیت شبکه شدن آن دقت کنید. با کمک این ویژگی کارمندان یا کارکنان شما به صورت همزمان میتوانند به تمامی داده‌ها دسترسی داشته باشند. بنابراین سرعت عملتان در انجام امور بالا میرود.

پشتیبانی خوبی داشته باشد

– نکته حائز اهمیت دیگری که باید حتما در لیست خود قرار دهید، پشتیبانی فنی نرم افزار است. اگر پیش از خرید نرم افزار حسابداری به این مسئله فکر کرده باشید، بعد از به وجود آمدن خطای احتمالی نرم افزار، دیگر با هیچ چالشی رو به رو نمی‎شوید. در واقع فاکتور پشتیبانی یکی از مهمترین مواردی ست که در هنگام خرید نرم افزار حسابداری باید به آن توجه داشته باشید.

– بن ا به این گفته‌ها شما باید نرم افزاری را انتخاب کنید که دارای پشتیبانی بسیار قوی باشد تا در صورت بروز مشکلات فنی در نرم افزار حسابداری، سریعا با آنها ارتباط بگیرید تا با راهنمایی‌های کاربردی، مشکلتان را رفع نمایند.

بررسی افزونه ها و زیر سیستم ها

– نرم افزار های حسابدرای دارای یک سری امکانات و همچنین زیر سیستم ها می باشند، این زیر سیستم ها شامل انبارداری، خرید و فروش، چک و بانک و خزانه داری، حقوق و دستمزد، مدیریت ارتباط با مشتری، دبیرخانه و اتوماسیون اداری و …. می باشد.

– برای انتخاب نرم افزار حسابداری شما باید بدانید که چه زیرسیستم هایی نیاز دارید مثلا حسابداری مالی برای ثبت سند حسابداری و گزارش تراز مالی و دفترنویسی مالیاتی، نرم افزار انبار و خرید و فروش جهت ثبت رسید و حواله ورود و خروج كالا از انبار و محاسبه قیمت تمام شده و ثبت فاكتور خرید و فروش، نرم افزار حقوق و دستمزد جهت ثبت كاركرد پرسنل و قرارداد و مشخصات ایشان و صدور فیش حقوقی و نرم افزار خزانه داری برای ثبت چك ها و ورود و خروج پول به صندوق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرم افزار حسابداری منتخب شما باید انعطاف پذیر باشد

انعطاف پذیری یک فاکتور مهم است که قبل خرید نرم افزار حسابداری باید حتما به آن توجه کنید. این فاکتور زمانی اهمیتش آشکار میشود که بخواهید کسب و کار کوچک خود را گسترش بدهید. بنابراین باید نرم افزاری را انتخاب کنید که قابلیت ارتقا و توسعه داشته باشد تا بتواند از پس گردش موجودی بالا، پاسخگویی سریع به مشتریان و… بربیاید.

قبل از شروع تحقیقات از پرسنل خود نیاز سنجی کنید

– برای این که دقیقا بدانید برای خرید نرم افزار حسابداری چه چیزی نیاز دارید از پرسنل خود در بخش های مختلف مثل فروش و حسابداری نیاز سنجی دقیقی انجام دهید زیرا اگر بهترین نرم افزار موجود در بازار را هم خریداری کنید اما با سلیقه و تفکر پرسنل و حسابدار شما همخوانی نداشته باشد نتیجه مطلوبی نخواهد داشت .

– از شرکت سازنده نرم افزار حتما مطمئن شوید که به روزرسانی های مداوم ارائه میدهد و نرم افزار قابلیت ارتقا و افزودن امکانات جدید را دارا باشد و همچنین شخصی سازی بعضی از بخش های نرم افزار ازجمله خروجی های چاپی گزارشات در نرم افزار قابل انجام باشد.

بودجه مالی خود را قبل از خرید نرم افزار حسابداری در نظر بگیرید

در هنگام خرید نرم افزار حسابداری باید حتما قیمت آن را مد نظر داشته باشید. باید این سوال در ذهن شما باشد که تا چه اندازه میخواهید و قادر هستید که برای نرم افزار حسابداری بودجه صرف کنید!

شاید یک نرم افزار ساده یا حتی رایگان هم بتواند نیازهای شما را برآورده کند. اما اگر امور پیچیده‌تری دارید یا صاحب یک شرکت بزرگ هستید باید حتما از یک نرم افزار تخصصی‌تر با ویژگی‌های بیشتر کمک بگیرید. در ضمن در هنگام خرید نرم افزار حسابداری حتما از هزینه‌های بعدی آن هم که شامل پشتیبانی، ارتقا دوره، تعمیر و نگهداری و… هست نیز مطلع شوید.

دانشتان را بالا ببرید

اگر میخواهید تماما اصولی و کاملا حرفه‌ای کار کنید باید حتما دانش خود را در زمینه حسابداری بالا ببرید. اگر اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نمایید به سادگی میتوانید با نرم افزار حسابداری ارتباط برقرار کنید و تمامی امور مالیتان را مدیریت نمایید. برای شروع میتوانید از اصول پایه و ساده حسابداری شروع کنید و سپس آموزش‌های خود را تخصصی‌تر پیش ببرید.

جمع‌بندی

در این مقاله جذاب در مورد فاکتورهای مهم قبل از خرید نرم افزار حسابداری، صحبت کردیم. همانطور که در مطلب شرح دادیم یک نرم افزار حسابداری باید حتما دارای امنیت بالا، پشتیبانی خوب، کاربری ساده و… باشد.

حالا که این مقاله را مطالعه نمودید، ساده‌تر میتوانید نرم افزار مورد نظرتان را بیابید. البته ممکن است شما فاکتورهای دیگری را نیز در نظر داشته باشید که ما آن را از قلم انداخته باشیم، اما به هر حال سعی کردیم راهنمایی‌های لازم برای خرید نرم افزار حسابداری را در اختیارتان قرار دهیم.

اگر سوال یا پرسشی در این زمینه دارید، میتوانید آنها را از همکاران همیشه فعال ما در گروه نرم افزاری معین بپرسید.

نظرات

3 نظرات

  • سلام متشکرم خیلی بهم کمک کرد الان دارم نسخه آزمایشی نرم افزار حسابداری معین را دانلود میکنم همینجا نظرم را میزارم

  • فاکتور مخصوص سوپرمارکتی خیلی عالیه با مانیتورهای لمسی هم کار میکنه

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *