حسابداری خرید اقساطی

حسابداری خرید اقساطی

خوشبختانه با حذف بهره از نظام اقتصادی کشور روش‌های دیگری برای تامین دارایی ثابت جایگزین شد که یکی از آنها خرید اقساطی کالا خدمات می باشد.

در خرید اقساطی هزینه کالا و محصول خریداری شده به صورت ماهانه یا چند قسط پرداخت می‌ شود که باید به صورت کتبی روی قرارداد نوشته شود. البته باید بدانید، مالکیت کالای فروخته شده تا پرداخت آخرین قسط و تسویه کامل بدهی به مشتری انتقال داده نمی شود.

در این مقاله می خواهیم به بحث حسابداری خرید اقساطی بپردازیم و نکات مهم آن را بازگو نماییم.

در وهله اول شرح می دهیم که اقساط پرداختی چند نوع هستند و چگونه باید پرداخت شوند؟

اقساط پرداختی چگونه محاسبه و پرداخت می شوند؟

 • مبلغی که به عنوان هزینه خرید کالا ثبت می شود.
 • مبلغی که به عنوان سود یا هزینه تامین مالی تعهد شده نام دارد و روی اجناس و کالاها قسطی اعمال می شود.

هزینه تامین مالی یا همان سودی که روی اجناس قسطی کشیده می شود به 3 صورت قابل دریافت است:

 1. این مبلغ ممکن است از مبلغ اصلی قید شده در قرارداد نسبت به خرید کالا تفکیک نشده باشد و مشتری درصد مبلغ سود و استفاده فروشنده را تا انتهای پرداخت اقساط متوجه نشود.
 2. در برخی از موارد هم به صورت درصدی جدا، در قرارداد و صورت معامله ذکر خواهد شد که همراه با اصل اقساط پرداخت می شود.
 3. این مبلغ ممکن است یک سود بسیار بالا باشد که آن هم بر روی اصل قرارداد قید شده و همراه با اصل اقساط پرداخت می شود و به آن هزینه تامین مالی به صورت غیرمعقول می گویند.

نکات مهم در حسابداری خرید اقساطی

 • اگر مبلغ نقدی قرارداد نسبت به کالای اقساطی مشخص نباشد یا هزینه تامین مالی یا همان سود اقساطی بیشتر از تعرفه و معمول باشد، کالای خریداری شده باید معادل ارزش فعلی اقساط و با نرخ مناسب و معقول در دفاتر خریدار ثبت گردد.
 • در صورتی که مبلغ معامله یا قرارداد بهای مشخص شده‌ای باشد، درصد هزینه تامین مالی دارایی خریداری شده باید این مبلغ در دفاتر خرید منعکس شود و بهای تامین مالی در دوره بازپرداخت اقساط با در نظر گرفتن مانده بدهی و نرخ مشخص شده به حساب هزینه، منتقل یا ثبت شود.
 • برای مشخص کردن سود اقساط روش‌های گوناگونی وجود دارد که توسط شورای پول و اعتبار تعیین می ‌شود.
 • در ابتدای خرید و فروش هر کالا قیمت و سود آن باید مشخص گردد و تغییر نرخ ارز و دلار نباید روی کالا تاثیرگذار باشد. در واقع مبلغ سودی که بر روی کالاهای اقساطی اعمال می‌ شود به دلیل ما به تفاوت ارزش فعلی و ارزش آتی اجناس و محصولات است. یعنی اگر اجناس اقساطی نیز مانند اجناس نقدی محاسبه شود این به ضرر فروشنده بوده و به همین دلیل است که اجناس اقساطی دارای سود یا مبلغی به عنوان هزینه تامین مالی هستند.
 • با توجه به اینکه هزینه تامین مالی تعهد شده خرید اقساطی دارایی جدا از بدهی مربوط به خرید اقساطی نمی باشد، از همین رو باید در ترازنامه نیز از بدهی مربوط به خرید اقساطی کسر شود.
 • توجه داشته باشید که اطلاعات کافی در مورد نرخ در نظر گرفته شده شرایط ‌خرید که به منظور محاسبه ارزش فعلی اقساط و… می باشد باید در قسمت توضیحات پیوست صورت ‌های مالی افشا گردد.
 • و همچنین در مواردی که آماده سازی بهره برداری عملیاتی الزامی بوده، انجام آنها در مدت زمان مشخص مستلزم است.
 • و نکته دیگر اینکه هزینه تامین مالی خرید اقساطی باید جزو بهای تمام شده دارایی‌های ثابت منظور گردد.

جمع‌بندی

این مقاله در مورد حسابداری خرید اقساطی توضیحاتی را بیان می کند. البته که مطلب بالا، تنها جزء کوچکی از حسابداری خرید اقساطی را شرح می دهد اما این نکات از مهمترین اصل‌های حسابداری خرید اقساطی می باشد.

سوالات و نظرات خود را از قسمت دیدگاه‌ها برایمان ارسال نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *