نماد سایت مقالات حسابداری معین

حسابداری مالی چیست

حسابداری مالی

حسابداری شامل تمام تراکنش های مالی یک شرکت می شود و امروزه شرکت ها برای انجام محاسبات حسابداری خود از نرم افزار حسابداری استفاده می کنند. حسابداری مالی بخشی از حسابداری است که می توان با استفاده از آن سیاست ها و رویه های هزینه ای شرکت، مدیریت داده ها و تولید گزارش های مالی را به دقت تنظیم کرد. در واقع حسابداری مالی بخشی از حسابداری است که به طور خاص به تولید این گزارش ها می پردازد.

حسابداری مالی فرآیند تهیه صورت های مالی است که شرکت ها از آن برای نشان دادن عملکرد و موقعیت مالی خود به افراد خارج از شرکت از جمله سرمایه گذاران، اعتباردهندگان، تامین کنندگان و مشتریان استفاده می کنند. در مقابل حسابداری مالی می توان به حسابداری مدیریتی اشاره داشت. حسابداری مدیریتی شامل تهیه گزارش ها و پیش بینی های دقیق برای مدیران داخل شرکت است.

حسابداری مالی فرآیند ثبت، خلاصه و گزارش معاملات تجاری یک شرکت را بصورت سود و زیان، ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود انباشته نمایش می دهد.

 

حسابداری دو ورودی

 

در یک تجارت هر تراکنش حداقل بر دو حساب تأثیر می گذارد. قالب حسابداری دو ورودی هر دو اثر یک معامله را ثبت می کند. در یک حساب معامله به عنوان بدهی ثبت می شود در حالی که در حساب دیگر به عنوان بستانکار ثبت می شود. ورودی های بدهکار افزایش در دارایی ها (آنچه شما دارید)، هزینه ها (آنچه خرج می کنید) و کاهش بدهی، حقوق صاحبان سهام و درآمد را شامل می شود. از سوی دیگر بستانکاری شرکت، کاهش در دارایی‌ها و افزایش بدهی (آنچه شما بدهکار هستید)، حقوق صاحبان سهام و درآمد (آنچه دریافت می‌کنید) را شامل می‌شود.

ورودی های بدهکار و بستانکار باید همیشه برابر باشند. فرمت حسابداری دو ورودی کارآمدترین راه برای پیگیری رشد مالی یک کسب و کار و محدود کردن خطاهای انسانی در حسابداری مالی است.

حسابداری مالی

مبنای تعهدی در مقابل مبنای نقدی حسابداری

 

عامل اصلی که بین روش تعهدی و روش نقدی حسابداری تمایز ایجاد می کند زمان بندی است. مبنای نقدی فوری است زیرا فقط پس از رد و بدل شدن پول، هزینه ها و درآمدها را ثبت می کند. روش نقدی در بیشتر موارد توسط شرکت های خصوصی یا کسب و کارهای کوچک اعمال می شود زیرا به طور کلی ساده تر از مبنای تعهدی است. علاوه بر این همیشه می‌توانید فقط با بررسی موجودی بانک خود بگویید که چقدر پول دارید. هیچ محاسباتی لازم نیست نقطه ضعف این است که شما ممکن است تصویر واقع بینانه ای از عملکرد کسب و کار خود نداشته باشید. موجودی بانکی شما ممکن است سنگین باشد زیرا هنوز چندین بدهکار را پرداخت نکرده اید.

از سوی دیگر روش تعهدی مبتنی بر هزینه ها و درآمدهای پیش بینی شده است. هزینه ها در زمان انجام و درآمدها پس از به دست آوردن ثبت می شوند نه زمانی که پرداخت می شوند. معمولاً شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های دولتی تمایل دارند از روش تعهدی استفاده کنند زیرا تصویر مالی واقعی‌تری را در یک دوره معین ارائه می‌دهد. ایجاد پیش بینی با استفاده از این روش آسان تر است. از طرف دیگر جریان نقدی واقعی را نشان نمی دهد.

 

چرا حسابداری مالی مهم است؟

 

حسابداری مالی برای مشاغل مهم است زیرا به آنها کمک می کند تا تراکنش های مالی خود را پیگیری کنند. به نوبه خود آنها می توانند تصمیمات درستی در مورد نحوه تخصیص منابع خود بگیرند. علاوه بر این حسابداری مالی به شما کمک می کند تا امور مالی کسب و کار خود را با طرف های خارجی مانند طلبکاران و سرمایه گذاران در میان بگذارید. صورت های مالی ایجاد شده تمام اطلاعات لازم را در اختیار دیگران قرار می دهد و آنها را به شراکت با شما تشویق یا منع می کند.

حسابداری مالی

صورت های مالی

 

اکثر شرکت ها صورت های مالی سه ماهه و سالانه را جمع آوری می کنند و در اختیار سهامداران و عموم سرمایه گذاران قرار می دهند.

 

چهار صورت مالی اساسی برای نشان دادن عملکرد مالی یک شرکت استفاده می شود:

 

یادداشت های صورت مالی اطلاعات بیشتری را در مورد وضعیت مالی یک شرکت ارائه می دهد. قوانین حسابداری مورد استفاده برای تهیه صورت‌ها، جزئیات بیشتر در مورد یک آیتم در صورت‌های مالی و اطلاعات بیشتر در مورد آیتمی غیر از صورت‌ها سه نوع یادداشتی است که با استفاده از آن ها اطلاعات بیشتری در رابطه با وضعیت مالی شرکت می توان به دست آورد.

حسابداری مالی

کلام پایانی

 

اگر قرار است حسابداری مالی مفید باشد گزارش های یک شرکت باید معتبر، قابل فهم و قابل مقایسه با گزارش های سایر شرکت ها باشد. برای این منظور حسابداری مالی از مجموعه ای از قوانین رایج که به عنوان استانداردهای حسابداری یا اصول پذیرفته شده حسابداری است، پیروی می کند.

با استفاده از نرم افزار حسابداری معین براحتی می توانید در زمان صرفه جویی کنید و بهره وری بیشتری داشته باشید. گزارشات سالانه سود و زیان خود را دریافت کنید، مانده حساب کلی بگیرید و خلاصه سود و زیان دوره ای دریافت کنید.

در صورتی که قصد دارید نرم افزار حسابداری خریداری کنید که علاوه بر مادام العمر بودن همراه با پیشتبانی باشد، پیشنهاد می کنیم با دانلود دموی نرم افزارحسابداری معین به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به خرید نرم افزار کنید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

منبع: مقاله What is Financial Accounting

خروج از نسخه موبایل