downicon.png
ارزیابی حسابداری مدیریت با توجه به تغییرات اقتصادی
ارزیابی حسابداری مدیریت با توجه به تغییرات اقتصادی
ارزیابی حسابداری مدیریت با توجه به تغییرات اقتصادی

در واقع تصمیماتی که امروزه مدیریت سازمان‌ها می گیرند در آینده شرکت و موسسه، تاثیر بسیاری دارد. بنابراین افرادی که این تصمیمات را اتخاذ می نمایند، همواره باید اطلاعات درون سازمانی و برون سازمانی خود را تقویت نموده تا طبق این اطلاعات بتوانند استراتژی‌های صحیح را در اختیار راهبر قرار دهند.

امروز می خواهیم در مورد ارزیابی حسابداری مدیریت با توجه به تغییرات اقتصادی صحبت نماییم.

حسابداری مدیریتی یا حسابداری مدیریت

در واقع اطلاعات حسابداری به مدیران کمک می کند که تصمیم‌های آگاهانه بگیرند و کارکردهای کنترل مدیریت‌شان را بهتر تجهیز کنند.

اطلاعات حسابداری مدیریتی دارای این ویژگی‌ها می باشد:

 • به طور معمول محرمانه بوده و توسط مدیریت استفاده می ‌شود نه گزارشگر عمومی
 • در جهت پشتیبانی از تصمیم گیری به گونه‌ای که مبتنی بر مدل با درجه از جداسازی می‌ باشد نه تنها مبتنی بر مورد
 • این اطلاعات باید نگاهی رو به آینده داشته باشند نه گذشته
 • برای استفاده در سازمان طراحی شده‌اند و نه برای استفاده بستانکاران، قانون‌ گذاران و ذینفعان
 • با ارجاع به احتیاج به مدیران محاسبه می گردد و معمولاً توسط سامانه‌های اطلاعات مدیریت استفاده می‌ شود.

 

تعریف حسابداری مدیریت

به گفته انجمن حسابداران خبره مدیریت، حسابداری مدیریت رو به آینده است چراکه تحلیل، اندازه گیری، معیارسازی، تفسیر و تبادل اطلاعات مورد استفاده مدیریت برای برنامه ریزی ارزیابی و کنترل در راستای اطمینان از استفاده مناسب و پاسخگویی به منابع‌شان باشد.

در حقیقت حسابداری مدیریت، تهیه گزارش‌های مالی را برای گروه‌های غیر مدیریتی مثل بستانکاران، سازمان‌های قانون گذار، مراجع مالیاتی و ذینفعان فراهم می آورد.

حسابداری مدیریت در این سه حوزه فعالیت می ‌کند:

از نظر موسسه حسابداری خبره مدیریت، یک حسابدار مدیریت از مهارت و دانش خود در تهیه و ارائه اطلاعات مالی به گونه‌ای استفاده می کند که در جهت مدیریت در تدوین سیاست‌ها، برنامه ریزی و کنترل عملیات مورد تعهدش قابل استفاده باشد. در نتیجه به حسابداران مدیریت در بین حسابداران به عنوان ارزش آفرینان می ‌شود.

این افراد اکثراً نگاهی رو به آینده دارند و تصمیماتی می گیرند که آینده سازمان را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین دانش و تجزیه و تحلیل حسابداری مدیریت، قادر است زمینه‌ها و عملکردهای داخل یک سازمان را حاصل آورد. برای مثال: قیمت‌گذاری، بازاریابی، مدیریت اطلاعات، حسابرسی کارایی، ارزشیابی،  تدارکات، خزانه داری و…

سیر تکاملی حسابداری مدیریت

شخصی به نام رانبر در سال ۱۹۹۵ راهکارهای متفاوتی را در رابطه با تجزیه و تحلیل مسیر تحول حسابداری مدیریت بیان نمود که شامل پنج روش می باشد:

 1. دیدگاه نئوکلاسیک
 2. دیدگاه سنتی
 3. دیدگاه فرآیندی
 4. دیدگاه مارکسیستی
 5. دیدگاه جانسون و کاپلان

در واقع تکامل حسابداری مدیریت شامل چهار مرحله می باشد:

مرحله اول: تشخیص هزینه در مرحله کنترل مالی

این مرحله توجه خاصی به فرایندهای مدیریت تشخیص هزینه و ساختار هزینه دارد.

مرحله دوم:

در این مرحله توجه به عامل اطلاعات و داده‌های قابل تصمیم در راستای برنامه ریزی و کنترل مدیریت می باشد که دوره آن از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۵ بوده است. هدف اصلی این مرحله افزایش توجه به تعیین مدیریت اطلاعات بوده و حسابداری برای فرآیندهای برنامه ریزی مدیریت و کنترل آن‌ها است.

مرحله سوم : دنبال کردن کاهش به هدر رفت منابع در فرایند کسب و کار

 این مرحله از سال ۱۳۶۵ آغاز و تا سال ۱۹۸۵ ادامه پیدا کرد. رقابت تجاری در سطح بین‌الملل در طی این دوره بیشتر شد و این فرآیند با توجه به پیشرفت اقتصادی کشور ژاپن سبب ایجاد تغییرات گسترده‌ای در سطح تجارت بین المللی گردید.

مرحله چهارم

 همگی به دنبال ایجاد ارزش از طریق استفاده مفیدتر در استفاده از منابع در هر مرحله شدند. این دوره از سال ۱۳۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی امتداد داشت. شرکت‌ها در این مرحله با دغدغه‌هایی همانند کمبود منابع، عدم امکان دسترسی سریع به آن و هم چنین اعتماد در استفاده از نوآوری‌های تکنولوژیکی در فرآیندهای کسب و کارهای بزرگ روبرو بودند. در نهایت، این دوره در جهت رفع این دغدغه‌ها، موسسات در پی بکارگیری و استفاده از اجرای راهکارهای اقتصادی و بهینه‌سازی خروجی‌های سازمان به عنوان محصولات شدند.

هزینه یابی در حسابداری

برای اولین بار در سال ۱۷۷۹ محاسبه هزینه یابی در حسابداری عنوان شد. یکی از دلایل مطرح شدن آن هم مرتبط با کشاورزان است که برای دستیابی به اطلاعات مرتبط با هزینه‌های انجام شده نسبت به خدمات صورت گرفته در فعالیت کشاورزی بوده است. با تشکیل اولین سیستم و مدل هزینه یابی تحت عنوان بهای تمام شده کالا نام گرفته شد.

۵ ماده علمی در حسابداری هزینه:

 1. آماده سازی اطلاعات آماری برای مدیریت
 2. ارزش تولیدات و محصولات ساخته شده
 3. ارائه مدل‌های قابل اعتماد در ارزیابی هزینه‌ها
 4. هزینه‌های تحقیق
 5. کنترل مواد و تولیدات در جریان ساخت

برای اولین بار از روش حسابداری هزینه یابی استاندارد در صنایع شیمیایی و در سال ۱۹۰۲ مورد استفاده قرار گرفت.

از فواید سیستم هزینه یابی استاندارد

 • کنترل مدیریت بیشتر فعالیت‌ها
 • محاسبه سطح تغییرات هزینه
 • اندازه گیری عملکرد
 • هزینه‌های واقعی در مقایسه با بودجه مورد انتظار
 • تجزیه و تحلیل دقیق انحرافات
 • توانایی پیش بینی اثرات تغییر در هزینه موارد و دستمزد بیان سیاست اجرایی در خصوص آن

حسابداری مدیریت

 

نتیجه گیری

با در نظر داشتن تحقیقات صورت گرفته در ارتباط با مسیر تحول و تکامل حسابداری مدیریت و تغییرات اقتصادی به عمل آمده، می توان به این نتیجه رسید که توسعه دامنه تحقیقات حسابداری سطح معین از خطرات را با توجه به تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته از طریق حقایق حسابداری که سبب توسعه حسابداری مدیریت شده است، کاهش می ‌دهد. می‌ توان گفت روش‌های حسابداری مدیریت در طی دوره‌های گوناگون و به صورت تدریجی رو به بهبود رفته و توسعه پیدا کرده است.

برای مدیریت بهتر بخش های مختلف کسب و کار خود، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.