downicon.png
تاریخچه علم حسابداری
تاریخچه علم حسابداری
تاریخچه علم حسابداری
تاریخچه علم حسابداری

تاریخچه علم حسابداری، تاریخ یکی از جذابترین مباحث است که بسیاری از افراد نیز به آن علاقمندند. اگر شما هم یکی از آن افراد علاقه مند هستید از سر جایتان تکان نخورید چرا که امروز میخواهیم یک بحث بسیار جذاب را شروع کنیم:

شاید شما هم تابحال از خودتان پرسیده‌اید که علم حسابداری از کجا نشات گرفته است!

 یا در گذشته که نرم افزار حسابداری وجود نداشته، افراد چگونه امور مالی خود را مدیریت میکردند!

یا اصلا چطور و چگونه نیاز به حسابداری به وجود آمده است!

پای این گفتگو بنشینید تا در ادامه به پاسخ تمامی این سوالات  برسید …

 

روش معاملات در گذشته

در ابتدای داد و ستد میان انسان ها، مبادله پایاپای کالا به کالا رواج داشت. مشکلات و کمبود های این روش باعث شد پای پول در معاملات میان مردم باز شود.

با بوجود آمدن و گردش پول میان مردم و استفاده از آن، نیاز به مدیریت دقیق و حساب کتاب حس می شد. این زمان اولین اقدامات برای شکل گیری حسابداری صورت گرفت. حسابداری ابتدایی با حسابداری کنون تفاوت های بیشماری دارد اما هدف و ریشه هردو یکی است. تاریخچه علم حسابداری به وجود پول وابسته است.

جالب است بدانید با مطالعه تاریخچه علم حسابداری مشخص شده است که در گذشته‌های دور اقوامی مانند مصری‌ها، چینی‌ها و بابلی‌ها برای ثبت مبادلات و معاملات تجاری از پوستین استفاده میکردند. و جالب‌تر اینکه برای نوشتن این پوستین‌ها یک خط مخصوص به کار میرفته است. در همین میان رومی‌ها قوانینی را وضع کرده بودند که طبق آن مردم را موظف به پرداخت مالیات می‌نمودند.

شکل گیری علم حسابداری

با مطالعه تاریخچه علم حسابداری متوجه خواهیم شد که انجام این نوع معاملات و حسابداری، به موارد بسیاری بستگی داشت که از جمله آنها اعداد عربی، جبر، خط و… بود. ناگفته نماند که این کارها را باید با کیفیت بالا پیش میبردند و تمام امور می بایست با نظم پیش میرفت. همین شد افراد دریافتند محاسبات میتواند کمک زیادی به پیشرفت داد و ستدهایشان داشته باشد. در واقع میتوان گفت علم حسابداری از شروع این نوع معاملات نشات گرفت.

اولین دردسرها وقتی آغاز گردید که تعداد اندکی از معامله گران از قدرت تحلیل برخوردار بودند و سایر آنها برای انجام داد و ستدهایشان دچار مشکل می‌شدند چراکه از این قدرت تحلیل عاجز بودند.بنابراین برای انجام دادن این نوع داد و ستدها تمامی امور و نوشته‌ها باید به صورت ساده ثبت میگردید تا افرادی که قوه تحلیل پایینی داشتند به راحتی بتوانند این نوشته‌ها را درک کنند.

 

تاریخچه علم حسابداری

تاریخچه علم حسابداری در ایران

بنا به تحقیقات اثبات شده در تاریخچه علم حسابداری چینی‌ها از 1600 سال قبل از میلاد و همچنین مصری‌ها از 4000 سال قبل از میلاد با علم حسابداری آشنایی داشت‌اند. بنا به همین گفته‌ها میتوان گفت علم حسابداری قدمت دیرینه‌ای دارد. اما این علم در ایران نیز رواج داشته است و حدودا به 25 قرن پیش بازمی‌گردد. مستندات تاریخی نشان میدهد که علم حسابداری در دوران سلجوقیان بسیار رواج پیدا کرده و روز به روز این علم کامل‌تر شده است.

تاریخچه علم حسابداری در ایران را می توانیم به پنج دوره مهم تقسیم بندی کنیم. این دوره ها شامل:

  1. حسابداری قبل از اسلام
  2. حسابداری بعد از اسلام تا دوره قاجاریه
  3. حسابداری از دوره قاجاریه تا انقلاب مشروطه
  4. حسابداری از انقلاب مشروطه تا دهه 40
  5. حسابداری از دهه 40 تا زمان حال

 تاریخچه علم حسابداری در ایران قبل از اسلام، پیشرفت های زیادی داشته است و از روش های ابتکاری و ابداعی خلاقانه ای استفاده می شده است. لوح های دیوانی تخت جمشید بیانگر تاریخچه علم حسابداری در ایران است که گذشته ای شکوهنمد داشته است.

اولین فردی که حسابداری دانشگاهی را به وجود آورد

شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد ، اولین فردی که حسابداری دانشگاهی را به وجود آورد چه کسی بوده و در کدام کشور متولد شده است!

این فرد لوکا پاچیولی بوده که در ایتالیا متولد شده و در ونیز تحصیلاتش را آغاز نمود و در میلان مشغول به کار شد. در روزی از روزهای معمولی زندگی فرد لوکا پاچیولی در حین انجام وظیفه و کار خود بود که با فردی متفاوت از مردم عادی و شبیه خود به نام لئوناردو داوینچی آشنا شد ، این دو به قدری در کسب علم و ریاضیات علاقه مند بودند بیشتر وقت خود را با هم سپری میکردند و برای کسب تجربیات و علم بیشتر با یکدیگر به سفر می رفتند، پاچیولی حین سفرهای خود کتاب‌هایی در باب ریاضیات نوشت و سپس آنها را منتشر نمود. این کتب در مورد هندسه، جبر، تناسب و نسبت بود.

در واقع این پاچیولی بود که برای اولین بار سیستم حسابداری دوطرفه را تدوین نمود. جالب اینجاست که از همان زمان تا به امروز هنوز هم شاخه‌های علم حسابداری به نوشته‌ها و دسترنج پاچیولی بازمیگردد. ناگفته نماند که این سیستم حسابداری در طی دوره‌های مختلف تاریخی با تغییرات زیادی همراه گشته است و تا به امروز دانشمندان بسیاری روی این علم تحقیقات انجام داده‌ و آن را کامل‌تر نموده‌اند.

 

تاریخچه علم حسابداری

علم حسابداری امروز

امروزه این علم به صورت بسیار پیشرفته در حال تکامل است که یکی از این نمونه‌ها، نرم افزارهای حسابداری هستند. همانطور که میدانید در حال حاضر نرم افزار حسابداری، پیشرفته‌ترین نوع از محاسبات را ارائه میدهد که سازمان‌ها و اداره جات بسیاری از آن برای نظم بخشیدن به امور مالی و حسابداری خود بهره می‌گیرند. برای مطالعه بیشتر و دقیق تر در مورد تاریخچه علم حسابداری در ایران و جهان می توانید این مقاله را هم مطالعه نمایید.

 

جمع‌بندی

امیدواریم از مطالعه در مورد تاریخچه علم حسابداری و این مقاله جذاب لذت کافی را برده باشید. اگر مشتاق این نوع از مقالات هستید میتوانید سایت ما یعنی سایت نرم افزار حسابداری معین را دنبال کنید.

در صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری معین را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.