downicon.png
حسابداری صنعتی
حسابداری صنعتی
حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی

در این مقاله با برخی مواردی مانند: حسابداری صنعتی چیست؟  این نوع از حسابداری چه اصولی دارد؟  حسابداری صنعتی جامع چه کاربردی دارد؟ آشنا خواهید شد.

به‌طور خلاصه و مفید بخواهیم شرح دهیم: به فرآیند جمع‌آوری و ارائه اطلاعات موردنیاز برای تصمیم‌گیری حسابداری صنعتی گفته می ‌شود. اگر به دنبال سؤالات خود در این زمینه هستید یا مایلید مطالب بیشتری در مورد حسابداری صنعتی جامع، بدانید، بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حسابداری صنعتی جامع چیست و چه اصولی دارد؟

این واژه مخفف FCA می باشد و شاید شما آن را با این نام می شناسید. حسابداری صنعتی جامع، همواره در راستای جمع‌آوری و ارائه اطلاعاتی مانند درآمدها و هزینه‌ها، گام بر می دارد. نام دیگری که روی حسابداری صنعتی جامع نهاده‌اند، حسابداری هزینه واقعی نیز می باشد. حسابداری صنعتی جامع، چند مفهوم کلیدی را در بر دارد که به همین دلیل آن را از تکنیک‌های استاندارد حسابداری متمایزتر جلوه می دهد.

حسابداری صنعتی

 

اصول اساسی FCA

  • حسابداری هزینه های پنهان و ظاهری
  • حسابداری مخارج گذشته و آینده
  • حسابداری هزینه ‌های غیر مستقیم و سربار
  • حسابداری هزینه ‌ها نه‌تنها مخارج و پرداخت ها
  • حسابداری هزینه ‌ها بر اساس چرخه عمر محصول

هزینه ‌های پنهان

معمولاً ارزش قیمتی کالاها و خدمات با استفاده از FCA به عنوان هزینه منعکس می گردد. حتی درصورتی‌که پرداختی برای آنها صورت نگرفته باشد. برای مثال شاید یک جامعه از طرف دولت، کمک‌های مالی برای خرید تجهیزات دریافت نمایند، حال این تجهیزات دارای ارزش شخصی هستند هرچند که این جامعه برای خرید این تجهیزات بهایی پرداخت نکرده است. از همین رو این تجهیزات می‌بایست با توجه به سیستم تجزیه و تحلیل FCA ارزش گذاری گردد.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله انواع هزینه ها در حسابداری را مطالعه نمایید.

مخارج گذشته و آینده

باید بدانید که در سیستم حسابداری نقدی، پرداخت‌های گذشته و آینده معمولاً در بودجه‌های سالانه به حساب نمی آیند. هزینه‌های گذشته که به آن پیش پرداخت هم می گویند، سرمایه گذاری‌های اولیه می باشد که در جهت استفاده از خدماتی مانند به دست آوردن وسایل نقلیه تأسیسات و تجهیزات الزامی می باشد.

پرداخت‌های آتی یا همان پس پرداخت‌ها درواقع به هزینه‌هایی می گویند که در جهت کامل شدن فعالیت‌هایی مانند هزینه‌های از رده خارج کردن تأسیسات، مستهلک کردن تجهیزات و رسیدگی به سلامت و امور بازنشستگی کارکنان صورت می پذیرد.

هزینه های غیر مستقیم و سربار

FCA همه هزینه‌های غیرمستقیم و سربار را به همراه آن دسته از هزینه‌هایی که به صورت مشترک با دیگر مؤسسات عمومی صورت پذیرفته‌اند، محاسبه می نماید. و اما هزینه‌های غیر مستقیم و سربار از جمله هزینه پشتیبانی اداری، تجزیه و تحلیل داده ها، تهیه صورت حساب‌ها، خدمات حقوقی و… می باشند.

هزینه ها به جای مخارج

در حقیقت مخارج، همان پرداخت‌های نقدی می باشند که برای کسب یا استفاده از منابع صرف خواهند شد. و حالا هزینه ارزش نقدی، منبعی ست که مورد استفاده قرار می‌ گیرد. مثلاً زمانی که یک وسیله نقلیه خریداری می شود، مخارج و پرداخت‌هایی صورت می گیرد اما هزینه وسیله نقلیه در مدت استفاده از آن محاسبه و ثبت می گردد.

بنابراین می بایست هزینه وسیله نقلیه را به یک دوره زمانی مشخص شده اختصاص داد چراکه هرسال استفاده از آن باعث مستهلک کردن ارزش قیمتی وسیله نقلیه خواهد شد.

 

چند مثال از نوع حسابداری صنعتی جامع :

مدیریت ضایعات

اگر بخواهیم مدیریت ضایعات را با یک مثال شرح دهیم، نمونه زیر یکی از بهترین مثال‌ها برای آن است:

ایالت فلوریدا از حسابداری صنعتی جامع در جهت سیستم مدیریت ضایعات و زباله‌های جامد استفاده می نماید. در جهت تحقق این هدف، نوعی رویکرد نظام‌مند برای شناسایی، جمع‌بندی و گزارش هزینه‌های واقعی مدیریت زباله‌های جامد خواهد بود. معمولاً این سیستم مخارج گذشته و آینده هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های سربار و… را شامل می شود.

دستگاه‌های یکپارچه مدیریت زباله‌های جامد ازجمله انواع فعالیت‌ها و روش‌های وابسته به شهرداری مربوط به زباله‌های جامد می ‌باشد. این فعالیت‌ها نظیر پخش بندی منطقه بوده که ازجمله آن‌ها جمع آوری زباله، انتقال زباله‌ها به تأسیسات مدیریت ضایعات، مدیریت پایگاه‌های انتقال، فرآوری و از بین بردن زباله و فروش محصولات فرعی حاصل شده می باشد.

درواقع این روش‌ها، راهکارهایی هستند که ‏msw  در ارتباط با موضوع مدیریت یکپارچه زباله‌های جامعه از آن‌ها پیروی می نماید که ازجمله آن‌ها تبدیل به کمپوست، بازیابی، تبدیل به انرژی و از بین بردن زباله‌ها در محل مخصوصی که برای آن‌ها مشخص شده است. ناگفته نماند که هزینه بعضی از فعالیت‌ها در بین این راهکارها مشترک می باشد.

درک هزینه‌های ‏ msw  معمولاً در جهت محاسبه هزینه کل سیستم زباله‌های جامد، الزامی می باشد. البته این موضع می تواند به شهرداری‌ها در مورد ارزیابی و بررسی این موضوع که آیا خودشان این فرایند را انجام دهند یا آن را به صورت قراردادی واگذار کنند، کمک می نماید. از همین رو تحلیلگران با توجه به تغییراتی که بعد درجه‌ی بازیابی تبدیل به انرژی، کمپوست کردن و از بین بردن محصولات msw اثرگذار است، می بایست در مورد هزینه هر کدام از راهکارها و روش‌های مختلف، بیندیشند تا بتوانند بهترین آنها را انتخاب کنند.

در این مسئله، درک هزینه کل هر روش یا راهکار‏ ‏ ‏msw  نخستین و الزامی‌ترین قدم در تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا راهکار فعلی خود را تغییر دهند یا نه، می باشد.

حسابداری صنعتی

 

 

جمع‌بندی

مطلب بالا در مورد حسابداری صنعتی جامع بود که اصول آن را نیز بررسی نمودیم . امید است پس از خواندن این مقاله اطلاعات جدید و تازه‌ای به اندوخته‌هایتان افزوده شده باشد. شما می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.