مالیات حقوق چیست و چه کسی مالیات حقوق پرداخت می کند؟

مالیات حقوق چیست و چه کسی مالیات حقوق پرداخت می کند؟
مالیات حقوق چیست و چه کسی مالیات حقوق پرداخت می کند؟
فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم تا مالیات حقوق را معرفی کنیم که مالیات بر حقوق به چه کسانی تعلق می گیرد و چه کسانی از پرداخت آن معافند. اینکه چطور نرم افزار حسابداری و افزونه محاسبه حقوق و دستمزد می تواند به محاسبه حقوق و مالیات کارکنان کمک بسزایی نماید.

 

آشنایی با حقوق و دستمزد در ایران

 

نیروی کار جوان و تحصیل کرده ایران در کنار اقتصاد پویا، کشور را به بازاری منحصر به فرد تبدیل کرده است. ایران فرصت های بسیار خوبی در بسیاری از بخش های تجاری و همچنین مشوق های مالیاتی با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی ارائه می دهد. به عنوان مثال، سرمایه گذاران می توانند در 5 سال اول در برخی مناطق از 100٪ معافیت مالیاتی استفاده کنند.

مالیات حقوق و دستمزد چیست، اگر بخواهید آخرین فیش حقوقی خود را بیرون بیاورید، عنوان مهمی را در میان لیست کسری های حقوق مشاهده می کنید. به بیان ساده، مالیات حقوق، مالیاتی است که بر دستمزد و حقوق کارمندان لحاظ می شود. این مالیات ها برای تأمین مالی برنامه بنگاه های اقتصادی همچون تأمین اجتماعی استفاده می شود.

در واقع می توان گفت کلیه افرادی که حقوق دریافت می کنند و بیمه تامین اجتماعی دارند؛ باید بخشی از حقوق خود را به عنوان مالیات حقوق به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت کنند. درصد مالیات حقوق هر سال متفاوت خواهد بود و توسط بنگاه های اقتصادی به کارفرماها ارجاع می گردد، کارفرما موظف است طبق بخشنامه دریافتی مالیات حقوق را کسر و به حساب مشخص شده وزرات امور اقتصادی و دارایی واریز نماید.

مالیات حقوق

چه کسی مالیات حقوق را پرداخت می کند؟

 

مالیات بر حقوق، مالیاتی است که بر کارفرمایان یا کارمندان تحمیل می شود و معمولاً به صورت درصدی از حقوقی که کارفرمایان به کارکنان خود می پردازند، محاسبه می شود. طبق قانون، قسمتی از مالیات بر حقوق و دستمزد به عهده کارمند و بخشی دیگر بر عهده کارفرما است. اصولا شخصی که بار مالیاتی را تحمل می کند متفاوت است. معمولاً، بازار تصمیم می گیرد که چگونه بار مالیاتی بین خریدار و فروشنده تقسیم شود.

به طور خلاصه، مالیات بر حقوق و دستمزد منبع قابل توجهی از درآمد دولت است، اما بار مالیات بر حقوق و دستمزد و نحوه اخذ مالیات برای مالیات دهندگان متفاوت خواهد بود.

یکی از دغدغه هایی که اصولا حسابدارن با آن مواجه هستند، محاسبه مالیات حقوق و دستمزد کارکنان شرکت است. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و محاسبه اشتباه آن مشکلاتی را بهمراه خواهد داشت.

درصورتی که حسابدار مالیات حقوق را کمتر محاسبه کند، در وقت ممیزی ممکن است شرکت مشمول جریمه گردد و درصوتی که بیشتراز حد مجاز محاسبه گردد، به طبع از حقوق کارمندان کسر شده است.

در مقابل پرداخت مالیات حقوق بحث معافیت از مالیات حقوق نیز مطرح می گردد، بر اساس ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم ” میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع، هرساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود”

مالیات حقوق و معافیت از پرداخت مالیات در هر سال مشخص می گردد و توسط دولت به مجلس ارائه می گردد و پس از تصویب اجرایی می شود. در نتیجه هر سال درصد مالیاتی که برای حقوق پرداخت خواهید نمود با سالهای دیگر متفاوت است.

نکته قابل توجه این است که مبنا اخذ مالیات، سالانه است، بدین معنا که محاسبه مالیات حقوق براساس 12 ماه سال صورت می گیرد و میزان پرداختی در هر ماه صرفا علی الحساب مالیات می باشد. به همین ترتیب معافیت مالیاتی نیز بطور سالانه محاسبه می گردد.

مالیات حقوق

مالیات حقوق کارگران

 

دولت برای تعیین مالیات در ابتدای هر سال نرخ معاف از مالیات را اعلام می کند و پس از آن برای حقوق های متفاوت درصدهای متفاوتی را بصورت پلکانی و درصدری تعیین می نماید. بطور ساده هر شخصی که حقوق بالاتری دارد باید مالیات بیشتری نیز پرداخت نماید و نرخ مالیات بر درآمد برای همه کارگران و کارمندها به صورت یکسان محاسبه می‌شود. بنابراین نرخ مالیات هر فرد براساس درآمد سالانه محاسبه می گردد و مالیات حقوق کارگران تفاوتی با مالیات حقوق کارمندان ندارد.

 

پرداخت مالیات حقوق از شرکت‌های خارجی

 

اگر در شرکت خارجی مشغول به کار هستید که در ایران شعبه یا نمایندگی دارد، دریافت کنندگان حقوق باید تا پایان هر ماه مالیات حقوق خود را پرداخت نمایند و مالیات متعلق را طبق مقررات این فصل بـه اداره امـور مالیـاتی محـل سکونت خود پرداخت کنند.

بر اساس ماده 89 قانون مالیات مستقیم، صدور پروانه خروج از کشور یا تمدید پروانه اقامت و یا اشتغال برای اتباع خارجـه، به استثنای کسانی که طبق مقررات این قـانون از پرداخـت مالیـات معـاف هستند، موکول به ارائه مفاصا حساب مالیاتی یا تعهد کتبی کارفرمای اشخاص حقوقی ایرانـی طرف قرارداد با کارفرمای اتباع خارجی یا اشخاص حقوقی ثالث ایرانی است.

 

مالیات حقوق بازنشستگان

 

قانون به طور واضح در رابطه با پرداخت مالیات حقوق و همانطور معافیت های پرداختی صحبت و مواردی را که معاف از مالیات هستند در چند بند توضیح داده و معرفی کرده است. قانون گذار در یکی از بندهای ماده 91، مواردی را به عنوان معاف از مالیات اعلام می‌کند:

“حقوق بازنشستگی، وظیفه، مستمری و پایان خدمت، خسارت اخراج و بازخرید خدمت، وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث، حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده”

همان‌طور که در بالا اشاره شد، مالیات‌های مستقیم، حقوق بازنشستگان از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی از پرداخت هر گونه مالیات بر درآمد معاف شده است.

مالیات حقوق

کلام آخر

 

در این مقاله در رابطه با مالیات حقوق صحبت شد و کسانی که باید مالیات حقوق خود را پرداخت کنند یا معاف از مالیات حقوق هستند را معرفی کردیم و گفتیم که محاسبه مالیات حقوق یکی از دغدغه های حسابدارن در شرکت های متفاوت است. نرم افزار حسابداری می تواند کار محاسبه حقوق و دستمزد را برای شرکت ها براحتی انجام دهد و کار را برای حسابداران راحت تر کند.

نرم افزار حسابداری معین در کنار نرم افزارهای تخصصی مشاغل مختلف افزونه حقوق و دستمزد پرسنل و کارمندان را نیز به کاربران خود عرضه می کند تا صاحبان کسب و کارها بتوانند براحتی حقوق و دستمزد پرسنل خود را محاسبه و میزان مالیات حقوق هریک از کارمندان را کسر نمایند.

افزونه حقوق و دستمزد پرسنل و کارمندان امکان ثبت مفاد قرارداد و ثبت مشخصات فردی کارمندان را بهمراه ثبت شماره پرسنلی، سابقه بیمه، شماره بیمه همینطور امکان ثبت و محاسبه نرخ کار عادی، اضافه کار، کسر کار را براحتی محاسبه کرده و امکان گزارش گیری، چاپ و بایگانی فیش حقوقی هر فرد را بطور جداگانه فراهم می آورد .

شرکت نرم افزار معین به کاربران خود این امکان را می دهد تا با نصب دموی رایگان نرم افزارحسابداری و استفاده از افزونه حقوق و دستمزد به مدت یک ماه از تمامی امکانات نرم افزار استفاده و عملکرد پشتیبانی را مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت رضایت اقدام به خرید نرم افزار حسابداری و افزونه محاسبه حقوق و دستمزد مورد نظر نمایند و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوند.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

منبع: What Are Payroll Taxes and Who Pays Them

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.