downicon.png
5 مورد از وظایف اصلی حسابدار که باید آنها را در موعد مقرر انجام دهد
5 مورد از وظایف اصلی حسابدار که باید آنها را در موعد مقرر انجام دهد
5 مورد از وظایف اصلی حسابدار که باید آنها را در موعد مقرر انجام دهد
وظایف اصلی حسابدار

مسئولیت ها و وظایف اصلی حسابدار

 • در این مقاله به 5 مورد از وظایف اصلی حسابدار اشاره می‌کنیم. اما این بدان معنا نیست که تمام وظایف حسابدار به این 5 مورد خلاصه می شود، بلکه بر حسب نوع کار و قوانین کشور باید دیگر کارها را انجام دهد.
 • مواردی که در این مقاله ارائه شده، زمان دقیقی برای انجامشان در نظر گرفته شده است و برای جلوگیری از تعلق جریمه بیمه و مالیات و دیگر مشکلات احتمالی باید در موعد آن انجام شود.

1. پرداخت مالیات متعلقه حقوق کارکنان

 • ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل، بر اساس قانون مالیاتهای مستقیم در هر ماه اجباری می باشد و باید از طریق سامانه ارسال لیست مالیات حقوق، پس از انجام محاسبات حقوق و گزارشات آن فرستاده شده و مالیات حقوق متعلقه هم پرداخت شود. این مورد یکی از وظایف اصلی حسابدار به شمار می رود.
 • مهلت ارسال لیست حقوق و پرداخت مالیات حقوق حداکثر تا آخر ماه بعدی می باشد. این مورد طبق اصلاحیه ماده 86 قانون مالیاتهای مستقیم که از ابتدای سال 95 شروع شده است باید انجام گیرد.
 • از آنجایی که این روال به صورت اینترنتی شده است کار بسیار راحت و سریعی می باشد، فقط باید به کلیه قوانین مرتبط و مهلت تعیین شده دقت کرد.
 • تا پایان سال 94 حداکثر مهلت ارسال لیست حقوق و پرداخت مالیات تا 30 روز بعد از تخصیص یا پرداخت بود.

2. ارسال لیست بیمه کارکنان و پرداخت حق بیمه ها

 • از دیگر وظایف اصلی حسابدار تهیه و ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی از طریق سامانه ارسال لیست بیمه یکی دیگر از وظایف اصلی حسابدار می باشد که باید به صورت منظم برای هر ماه جداگانه ارسال شود.
 • موعد ارسال لیست بیمه قبل از اخرین روز ماه بعد می باشد و بعد از زمان اعلام شده مشمول جریمه می شود.

وظیفه حسابدار چیست

3.پرداخت مالیات ارزش افزوده و ارسال اظهار نامه

 • قانون مالیات بر ارزش افزوده به این صورت می باشد که هر سال به چهار دوره مالیاتی 3 ماهه تقسیم می شود. شامل بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان
 • بر اساس همین بازه های زمانی حداکثر تا 15 روز بعد از هر فصل مهلت دارید تا اظهارنامه خود را از طریق سامانه ارسال نمایند و نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند. این کار توسط حسابدار انجام می گیرد و جزو وطایف اصلی حسابدار تلقی می شود.

4. ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی

 • مودیان مالیاتی موظف هستند هر فصل بر اساس قانون مالیات های مستقیم و بخشنامه صادره گزارش خرید و فروش خود را بر اساس روال مشخص شده و در مهلت قانونی به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.
 • عدم ارسال گزارشات فصلی در موعد قانونی مشمول جریمه می باشد.
 • در سال 1395 مهلت ارسال گزارشات فصلی یک ماه پس از پایان هر فصل بود و از سال 1396 تا 45 روز پس از پایان هر فصل می باشد.

5. ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد

 • یکی از وظایف اصلی حسابدار این است که باید با دقت و اطلاعات کافی حسابرسی را انجام دهند و می‌توان گفت که از جمله مهم ترین وظایف اصلی حسابدار می باشد.
 • بر اساس قانون مالیات ها مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد برای اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه هر سال و برای اشخاص حقوقی تا 4 ماه پس از پایان سال مالی می باشد.
 • در صورتی که اظهارنامه مالیاتی در مهلت قانونی اش ارسال نشود مشمول جریمه خواهد شد.

 

این 5 مورد از وظایف اصلی حسابدار می باشد ولی حسابداران در کنار این وظایف کارهای دیگری هم دارند که باید انجام دهند البته داشتن یک نرم افزار حسابداری مناسب بسیار کمک خواهد کرد تا شما موارد فوق را به درستی انجام دهید.

وظایف اصلی حسابدار

تعدادی از وظایف اصلی حسابدار که بصورت هفتگی باید انجام دهد

تطبیق حساب بانکی

تطبیق حساب بانکی برای هر کسب و کاری در هر رده ای بسیار واجب است و از وظایف اصلی حسابدار به شمار می رود. شاید فکر کنید این کار نیاز به چک کردن هفتگی ندارد اما حساب بانکی همیشه نمی تواند تطبیق داشته باشد. این کار به این معناست که حسابداران باید هر هفته از موجودی حساب اطلاع کافی داشته باشند. در واقع بدانید پولی که فکر می کنید دارید را واقعا دارید یا خیر .

بسیاری از کسب و کارهای کوچک این کار را در اولویت قرار نمی دهند و آن را مهم نمی دانند. بنابراین صبر می کنند تا اظهارنامه بانکی برایشان ارسال شود و سپس برای تطبیق بانکی اقدام کنند. با توجه به اینکه هر اظهارنامه بانکی به صورت ماهانه ارسال می شود و این یعنی بین هر تطبیق حساب بانکی سی روز وقفه می افتد و ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید.

حسابدار باید حداقل هفته ای یک بار تمام حساب های بانکی را تطبیق دهد. در ایده آل ترین شرایط اگر روزانه این اتفاق بیفتد که اتفاق بهتری است.

پرداخت اقساط به فروشندگان

برای بهتر و دقیق تر انجام دادن پرداخت اقساط فروشندگان مهم است که سیستمی داشته باشید که بدهی ها را پیگیری کنید. پرداخت اقساط به صورت ماهانه نمی تواند گزینه خوبی برای مدیریت اقساط باشد، زیرا شرایط پرداخت یک فروشنده تا فروشنده دیگد متفاوت است. در بعضی از فروشندگان امکان دارد سی روز برای پرداخت اقساط مهلت دهند اما اقساط دیگر باید بر اساس رسید پرداخت شود.

پرداخت روزانه اقساط هیچ گونه فایده ای ندارد. یک روز در هفته را برای پرداخت اقساط تعیین کنید و اینگونه با نطم مدیریت بیشتری روی پرداخت خواهید داشت. در این صورت همه اقساط سر موعد پرداخت خواهد شد و در یک زمان مشخص با تعدادی چک مواجه نخواهید شد.

رسید مشتریان

یکی دیگر از وظایف اصلی حسابدار ها، دریافت رسید پس از پرداخت توسط مشتریان است. هیچ مشتری ای دوست ندارد پس از پرداخت با پیام “مهلت پرداخت گذشته است” مواجه شود. در اینگونه موقعیت ها باید مطمئن شوید مشتریان رسید پرداختی را دریافت کرده باشند. می توانید رسید ها را در یک ترتیب زمانی ارسال کنید . درباره انجام این کار نیز ایده آل ترین کار انجام بصورت روزانه است. اما بصورت هفتگی نیز کفایت می کند.

ورودی دیگر تراکنش ها

بخش بزرگی از معاملات شما را رسید مشتریان و پرداخت های فروشندگان تشکیل می دهد. اما حتما تراکنش های دیگری نیز در حسابهای شما وجود خواهد داشت. پرداخت سود ، هزینه های بانک و بدهی ها از تراکنش های دیگری هستند که ثبت شان باید هر هفته انجام شود. اکثرا این تراکنش ها را قبل از تطابق بانکی ثبت می کنند تا فرآیند را کمی آسان سازند.

در مقاله دیگری با عنوان “ویژگی های یک حسابدار موفق” درباره ویژگی های اصلی و وظایف حسابدار صحبت کرده ایم. مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

در صورتی که هنوز از نرم افزار حسابداری معین استفاده نمی کنید و قصد خرید آن را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.