مقالات آموزشی معین
راه اندازی کترینگ

صفر تا صد راه اندازی کترینگ

فهرست مطالب

اگر به تهیه غذا و مدیریت رستوران علاقه مندید، علاوه بر راه اندازی رستوران، می توانید اقدام به راه اندازی کترینگ غذا کنید. مدیریت کترینگ، نیازمند روحیه کارآفرینی و آگاهی مناسبی از غذاهای روز است. این کسب و کار نیازمند هزینه بسیار زیادی نخواهد بود و می توانید با توجه به بودجه و سرمایه خود، آشپزخانه ای کوچک را نیز راه اندازی کنید.

در این مقاله قصد داریم به نکاتی در مورد راه اندازی کترینگ غذا بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

کترینگ چیست و چه انواعی دارد؟

 

ریشه کلمه کترینگ، انگلیسی است و به معنای تهیه و عرضه غذا می باشد. کترینگ به مکانی گفته می شود که برای رویدادهای خاص مانند جشن های مختلف و شرکتهای خدماتی مانند شرکت های مسافربری، بیمارستان ها و… غذا آماده می کند.

بعضی از کترینگ ها به دلیل کاهش در هزینه ها، در زیرزمین ها تاسیس می شوند و برخی دیگر، در نقاط خاصی مانند محل کار ادارات و مراکز اصلی شهر قرار دارند. سفارش عمده کترینگ ها، مربوط به اداره ها و سازمان هاست که مطابق قراردادی، برای مدت زمانی مشخص، وظیفه تهیه غذا را برعهده می گیرند.

اگر قصد راه اندازی کترینگ را دارید، باید با انواع مختلف آن نیز آشنا باشید.

 

انواع کترینگ

 

 • کترینگ هوایی

  این کترینک ها مسئول تهیه غذا برای مسافران شرکت های مسافربری هواپیمایی را دارند. غذاهای تهیه شده در این نوع کترینگ، به دلیل شرایط خاص با دیگر کترینگ ها متفاوت است و بیشتر شامل غذاهای نیمه آماده و سرد می شود.

  راه اندازی کترینگ

 • کترینگ ریلی

  این نوع کترینگ، با شرکت های مسافربری ریلی قرارداد دارند. تنوع غذایی در این نوع کترینگ نیز بیشتر است.

  راه اندازی کترینگ

 • کترینگ بیمارستانی

  این نوع کترینگ ها در بیمارستان ها قرار دارند و مسئول تهیه غذا برای بیماران و پرسنل بیمارستان هستند. غذاهای تهیه شده در این کترینگ، بسته به شرایط بیماران متفاوت است.

  راه اندازی کترینگ

 • کترینگ های مجالس و عمومی

  این نوع کترینگ ها مسئول تهیه غذا برای مراسم های مختلف اند و یا بصورت عمومی، غذای بیرون بر ارائه می کنند. منوی این نوع کترینگ محدودیت خاصی ندارد و بسته به سلیقه مدیریت می تواند تغییر کند.

 

راه اندازی کترینگ تهیه غذا

 

بیشتر کترینگ های راه اندازی شده، برای مجالس یا به شکلی عمومی فعالیت می کنند. اگر انگیزه لازم را برای مدیریت کترینگ را در خود می بینید، می توانید با رعایت نکات زیر، اقدام به راه اندازی کترینگ و تهیه غذای آماده کنید.

 

انتخاب نوع کترینگ و تهیه منو

 

اولین قدمی که برای راه اندازی کترینگ باید بردارید، انتخاب نوع کترینگ و تهیه منو است. بیشتر کترینگ های راه اندازی شده از نوع کلاسیک هستند. به این معنی که منوی آنها شامل غذاهای ایرانی مانند انواع چلوکباب ها، چلو خورش ها، غذاهای سنتی و … می شود.

پس از انتخاب نوع کترینگ، باید منو غذایی خود را بچینید. اینکه قصد تهیه و ارائه چه غذاهایی را دارید و یا در روزهای مختلف هفته، کدام غذاها را می خواهید به منوی خود اضافه کنید.

انتخاب منوی غذایی اهمیت بالایی در تهیه تجهیزات و لوازم کترینگ شما دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

انتخاب مکان کترینگ

 

قدم بعدی در راه اندازی کترینگ، اجاره مکان است. بسته به سرمایه و بودجه خود، می توانید محل تاسیس کترینگ را تغییر دهید. به طور کلی نزدیکی کترینگ به ادارات، سازمان ها و شرکت های مختلف، به دلیل تقاضای بیشتر و احتمال عقد قراردادهای مختلف، مناسب ترین گزینه خواهد بود.

هنگام اجاره و یا خرید مکان مورد نظر، نکات مهمی را باید مدنظر قرار دهید. این نکات شامل لیست زیر می شود:

 • مناسب بودن اندازه مکان برای قراردادن تجهیزات مختلف
 • داشتن تهویه مناسب
 • سیستم لوله کشی آب و گاز
 • ارتفاع
 • چاه فاضلاب مناسب

 

خرید و تهیه تجهیزات لازم

 

با توجه به تنوع غذایی و منو خود، باید تجهیزات لازم را آماده سازی کنید. به طور مثال اگر لیست غذاهای سرخ کردنی در منوی غذایی شما زیاد است، باید سرخ کن های بیشتری خریداری نمایید. هم چنین اگر قصد فروش غذاهای فرنگی مانند پیتزا را دارید، باید فر مخصوص آن را نیز از قبل تهیه کرده باشید.

راه اندازی کترینگ

به طور کلی تجهیزاتی که برای تمام کترینگ های تهیه غذا لازم است شامل موارد زیر می شود:

 • میز کار استیل
 • تخته کار
 • اجاق گاز صنعتی
 • یخچال و فریزر صنعتی
 • چرخ گوشت صنعتی
 • سبزی خوردکن
 • کانترهای مختلف
 • صافی ها
 • گرمکن های صنعتی
 • انواع چاقو ها و …

هم چنین ایجاد قفسه بندی های متنوع و گوناگون و سنیک ظرفشویی مناسب و بزرگ نیز، از الزامات مهم هنگام خرید تجهیزات کترینگ است.

 

پیک و سرویس تحویل غذا

 

اگر قصد افزایش فروش را دارید، باید پیک و سرویس دلیوری خود را راه اندازی کنید. می توانید با استخدام تعدادی افراد با موتورسیکت و تهیه باکس های غذا، سرویس تحویل غذای خود را آماده سازی کنید.

 

استخدام پرسنل

 

هنگام راه اندازی کترینگ، باید دقت زیادی به استخدام پرسنل خود داشته باشید. تعداد کافی و استخدام افرادی متعهد، باعث می شود سرمایه گذاری شما زودتر به نتیجه برسد.

استخدام یک سرآشپر، چند آشپر، تخته کار، تعدادی ظرفشور و پرسنل خدماتی، مسئول خرید و انبار دار، از جمله اقداماتی است که باید برای راه اندازی کترینگ خود انجام دهید.

 

انتخاب تامین کنندگان

 

برای کاهش در هزینه های مواد اولیه، باید تامین کنندگان مناسبی را انتخاب کنید. مواد اولیه با کیفیت و تازه، باعث می شود غذاهایی سالم و با کیفیت تر را به مشتریان خود تحویل دهید.

 

تبلیغات و بازاریابی

 

اگر هدف از راه اندازی کترینگ، قرارداد بستن با شرکت ها و ادارات مختلف است، لازم است بصورت حضوری، بازاریابی خود را انجام دهید. هم چنین می توانید با تبلیغات محیطی مختلف، کترینگ خود را در منطقه خود تبلیغ کنید.

 

خرید نرم افزار حسابداری کترینگ

 

یکی از اقدامات اصلی در راه اندازی کترینگ، خرید نرم افزار حسابداری کترینگ است. این نرم افزار با امکانات و ویژگی های خاص، باعث می شود مدیریت مشتریان و بخش های مختلف کترینگ به سادگی انجام شود.

امکاناتی که خرید نرم افزار حسابداری کترینگ به همراه دارد شامل موارد زیر می شود:

 • ایجاد اشتراک برای مشتریان
 • دسته بندی غذاها و تعریف منو
 • نوع آماده سازی و سرو غذا
 • چاپ نام پیک، آدرس و شماره تلفن روی فیش
 • گزارشات مختلف
 • اتصال به سایت (در صورت طراحی سایت برای کترینگ)
 • مدیریت فاکتورها و ….

اگر قصد خرید و استفاده از یک نرم افزار حسابداری برای مدیریت کترینگ را دارید، پیشنهاد ما دانلود نرم افزار حسابداری کترینگ معین است. با دانلود دموی رایگان این نرم افزار حسابداری، می توانید به مدت یک ماه از تمام ویژگی و امکانات آن استفاده کنید و پشتیبانی کاملی از ما دریافت نمایید. در صورت رضایت از عملکرد نرم افزار و نحوه پشتیبانی، با پرداخت هزینه آن می توانید بصورت دائمی، از نرم افزار حسابداری کترینگ معین استفاده کنید و یک سال پشتیبانی رایگان نیز دریافت نمایید.

راه اندازی کترینگ

جمع بندی

 

راه اندازی کترینگ، می تواند گزینه مناسبی برای افراد علاقه مند به آن باشد. با توجه به هزینه متغیر راه اندازی گترینگ، برای شروع می توانید مکانی کوچک را اجاره کنید و به مرور اقدام به گسترش آن کنید.

در این مقاله نکاتی را درمورد راه اندازی کترینگ بررسی کردیم. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با گروه نرم افزار حسابداری معین در میان بگذارید.

 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

 

راه اندازی پت شاپ PET SHOP

چگونه فروشگاه کادویی باز کنیم؟

نکات مهم در راه اندازی مبل فروشی

نکات مهم برای راه اندازی فست فود

نکاتی در مورد راه اندازی کافی شاپ

راه اندازی فروشگاه دوربین مداربسته

صفر تا صد راه اندازی فروشگاه لبنیاتی

راهنمای دانلود برنامه حسابداری رایگان

نکاتی در مورد راه اندازی فروشگاه کیف و کفش

کاربرد نرم افزار حسابداری برای مشاغل متفاوت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.