0
 • سبد خرید شما خالی است.

معایب استفاده از نرم افزار حسابداری رایگان

نرم افزار حسابداری رایگان

اگر شما هم یک مدیر یا حسابدار باشید به خوبی میدانید که دغدغه کسب و کارهای امروزی، یافتن راهکاری برای ثبت و نگهداری اسناد مالی است. مسلما اولین راهکاری که به ذهنتان خطور میکند استفاده از نرم افزار حسابداری میباشد. اما از طرفی بودجه اینکار را ندارید یا نمیخواهید بودجه زیادی صرف خرید نرم افزار حسابداری نمایید. به همین دلیل هم به دنبال نرم افزار حسابداری رایگان هستید.

امروز گفتنی‌هایی در مورد نرم افزار حسابداری رایگان برایتان داریم که پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به دانلود یا تهیه این نرم افزار، معایب آن را مطالعه کنید.

آیا نرم افزار حسابداری رایگان وجود دارد؟

اگر بخواهیم منطقی به این مقوله نگاه کنیم باید بگوییم نه، هیچ نرم افزار حسابداری رایگانی نیست و وجود ندارد. حالا با خود میگویید پس این نرم افزارهای رایگانی که در انواع سایت‌ها تبلیغات میکنند، چیست!

اغلب این نرم افزارها تاریخ انقضا دارند و تنها مدت محدودی قابل استفاده هستند و نوع دیگر آنها که با نام نرم افزار حسابداری رایگان، ارائه میشود، در واقع دموی رایگان یک نرم افزار حسابداری است که مخاطب بتواند به صورت آزمایشی نرم افزار مورد نظرش را قبل از خرید، تست نماید.

واقعیت این است که هیچ شرکتی حاضر نیست دانش، مهارت، فناوری، ایده پردازی و… خود و کارمندانش را به رایگان در اختیار کاربر قرار دهد چراکه برای طراحی و تولید آن نرم افزار حسابداری، هزینه کرده و تخصص به خرج داده است.

ناگفته نماند که شاید بتوانید یک نرم افزار حسابداری رایگان پیدا کنید اما باید قبل از هر چیز معایبش را بدانید!

معایب نرم افزار حسابداری رایگان

 1. باید بدانید امنیت نرم افزارهای حسابداری رایگان بسیار پایین است در اینجا باید به این سوال پاسخ بدهید که آیا حاضرید اطلاعات مهم و حیاتی شرکت را در چنین نرم افزاری ثبت کنید؟
  هکرها به دنبال فرصت هستند و این نوع از نرم افزارها که محل ثبت اسناد محرمانه یک شرکت است، میتواند طعمه خوبی برایشان باشد. در حقیقت یعنی شما خودتان دو دستی اطلاعات مهم مالی شرکت را در اختیار هکرها و سودجویان قرار داده‌اید.
 2. خروجی گرفتن از داده‌ها یکی از مهمترین اصول حسابداری است که با استفاده از نرم افزار حسابداری رایگان نمیتوان هیچ تضمینی برای این امر داد. به بیان ساده‌تر یعنی نمیتوان به خروجی داده‌ها اطمینان کرد.
 3. همانطور که در مطالب بالا اشاره نمودیم، این نوع از نرم افزارها دارای تاریخ انقضا میباشند. بدین معنی که شما فقط در یک مدت زمان مشخص میتوانید از آن نرم افزار استفاده کنید و در صورت به پایان رسیدن تاریخ انقضای آن، باید مبلغی را پرداخت کنید تا بتوانید از امکاناتش بهره‌مند شوید.
 4. اگر تحقیق و برسی کنید متوجه میشوید که اولین پارامتر برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری خوب و کاربردی، پشتیبانی مناسب آن است. بیایید با یک مثال این مسئله را حل کنیم:
  فرض کنید در هنگام کار با نرم افزار حسابداری به یکباره دچار یک مشکل شوید یا با یک خطای نرم افزاری مواجه شوید! شاید هم سیستم شما دچار حمله ویروس‌ها شده و اطلاعاتتان در معرض حمله هکرها قرار گرفته است!
  چه کسی میتواند شما را از این چالش نجات دهد وقتی نرم افزاری را انتخاب کرده‌اید که پشتیبان مناسبی ندارد! از این پاراگراف میتوان نتیجه گرفت عدم پشتیبانی مناسب یکی از معایب بزرگ نرم افزار حسابداری رایگان است.
 5. یکی دیگر از معایب این نوع از نرم افزارها، نداشتن امکان به روزرسانی داده‌ها میباشد که شاید در ابتدای کار با نرم افزار حسابداری رایگان، متوجه این عیب نشوید اما رفته رفته و پس از مدتی، خواهید دید که سیستم حسابداریتان دیگر همخوانی لازم با سایر برنامه‌های سیستم شما را ندارد.
 6. باید دقت داشته باشید که نرم افزار حسابداری رایگان، شاید غیر قانونی باشد که این بدترین خطری ست که میتواند اطلاعات و داده‌های شما را تهدید کند. معمولا این نوع از نرم افزارها به صورت غیر قانونی پخش میشوند و هر لحظه ممکن است شرکت سازنده آن نرم افزار، جلوی استفاده غیر قانونی را بگیرد. و اینجاست که شما باید مجددا تمامی اطلاعات را وارد یک سیستم جدید نموده و این کار تکراری میتواند وقت باارزشتان را تلف کند.
 1. شاید یک نرم افزار حسابداری رایگان نیازی به صرف بودجه نداشته باشد و بتوانید برخی از امورتان را به وسیله آن، پیش ببرید اما باید بدانید که در واقع خودتان را از داشتن خدمات عالی و کاربردی، محروم نموده‌اید. اگر اقدام به خرید یک نرم افزار حسابداری کنید، خواهید دانست که چه خدمات بی نظیری پیش روی شما قرار میگیرد که با کمک آنها میتوانید اکثر امور مالیتان را در کمترین زمان، پیش ببرید. علاوه بر این قبل از خرید نرم افزار حسابداری مورد نظرتان میتوانید در مورد آن، تحقیقات انجام دهید و در نتیجه نرم افزاری را انتخاب کنید که مناسب کسب و کار شما باشد و بتواند نیازهایتان را رفع کند.

جمع‌بندی

اگر این مقاله را مطالعه کنید، متوجه میشوید که معایب نرم افزار حسابداری رایگان تا حدی زیاد است که باید آن را از ذهنتان خارج کنید. درست است که برای خرید نرم افزار حسابداری باید در ابتدا مبلغی را پرداخت کنید اما اینبار با خیال آسوده اینکار را میکنید و هر لحظه نگران از بین رفتن داده‌ها و اطلاعات مهمتان نیستید.

حالا خودتان نتیجه گیری کنید؛ پرداخت یک هزینه جزئی برای خرید نرم افزار حسابداری بهتر است یا دانلود یک نرم افزار حسابداری رایگان بدون پشتیبانی با امنیت پایین و حتی غیر قانونی!

مسلما خرید یک نرم افزار حسابداری، راهکار مناسب‌تری است. پیشنهاد میکنیم اگر سوال یا راهنمایی در مورد خرید نرم افزار حسابداری دارید، میتوانید با همکاران ما در تیم نرم افزار معین، ارتباط گرفته و سوالتتان را مطرح نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *