اصول و قوانین حسابداری

اصول و قوانین حسابداری
اصول و قوانین حسابداری
قوانین حسابداری
فهرست مطالب

 

اصول و قوانین حسابداری

 

 حسابداری یکی از حرفه‌های مهم در جامعه می‌باشد و شخص حسابدار مسئولیت سنگینی بر دوش دارد. انتظارات عموم از این شغل بالاست و معمولا وقتی نام حسابدار به میان می‌آید، کلمه صداقت، رازداری، امانت داری و صفات این چنینی در ذهن افراد نقش می‌بندد.

در نتیجه می توان گفت اصول و قوانین حسابداری بسیار مهم است و فرد حسابدار باید اخلاق حسابداری داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم به بحث در مورد قوانین پایه حسابداری بپردازیم. با ما همراه باشید:

 

اهمیت قوانین حسابداری

 

قوانین حسابداری اهمیت بسیار زیادی در جامعه و اقتصاد دارند. این قوانین به عنوان مجموعه‌ای از مقررات و معیارها در زمینه ثبت، گزارش‌دهی، و تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی برای افراد و سازمان‌ها استفاده می‌شوند. در زیر تعدادی از اهمیت‌های قوانین حسابداری را ذکر می‌کنم:

 

 • ترتیب و نظم مالی:

قوانین حسابداری از اهمیت بسیار زیادی برای ترتیب و نظم در امور مالی سازمان‌ها و افراد برخوردارند. این قوانین به افراد و شرکت‌ها کمک می‌کنند تا اطلاعات مالی خود را به یک شیوه سازمان یافته و قابل فهم ثبت و گزارش کنند.

 • شفافیت و اعتماد:

قوانین حسابداری شفافیت و اعتماد را تقویت می‌کنند. اطلاعات مالی دقیق و قانونی که توسط این قوانین ایجاد می‌شوند، به افراد و نهادها امکان می‌دهند تا از صحت و صداقت اطلاعات مالی اعلام شده اطمینان حاصل کنند.

 • ارزیابی عملکرد:

قوانین حسابداری به شرکت‌ها و سازمان‌ها این امکان را می‌دهند که عملکرد مالی خود را ارزیابی کنند. این ارزیابی می‌تواند به بهبود کارایی و کارایی مالی کمک کند.

 • تصمیم‌گیری:

اطلاعات حسابداری به مدیران و تصمیم‌گیرندگان در جلسات تصمیم‌گیری کمک می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند به تصمیم‌گیرندگان اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین راهبردها و تصمیم‌های مالی فراهم کنند.

 • پیش‌بینی و برنامه‌ریزی:

قوانین حسابداری اطلاعات مالی گذشته و حال را فراهم می‌کنند که برای پیش‌بینی و برنامه‌ریزی آینده بسیار مفید هستند. این اطلاعات به افراد و سازمان‌ها امکان می‌دهند تا برنامه‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌های آتی را به دقت تعیین کنند.

 • مدیریت مالی:

قوانین حسابداری به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا منابع مالی خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنند و به سودآوری و پایداری مالی دست یابند.

 • مقابله با کلاهبرداری و تقلب:

این قوانین نقش مهمی در پیشگیری و کشف کلاهبرداری و تقلب در امور مالی دارند. آنها مشخص می‌کنند که چگونه اطلاعات مالی باید ثبت و گزارش شوند و تا چه حد مجاز است.

 • اطلاع‌رسانی به سرمایه‌گذاران و اوراق بهادار:

قوانین حسابداری نقش حیاتی در اطلاع‌رسانی به سرمایه‌گذاران و بازار اوراق بهادار ایفا می‌کنند. اطلاعات مالی صادر شده به افراد و نهادها کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری و معاملات مالی خود را بر اساس داده‌های قانونی و قابل اعتماد انجام دهند.

 

در کل، قوانین حسابداری اهمیت بسیار زیادی در جامعه و اقتصاد دارند و به افراد و سازمان‌ها در مدیریت مالی، اطلاع‌رسانی، تصمیم‌گیری و پایش عملکرد مالی کمک می‌کنند.

 

قوانین حسابداری

 

اصول پایه قوانین حسابداری

 

 • رازداری
  یکی از صفات مهمی که یک حسابدار حرفه ای باید داشته باشد، رازداری است. این فرد باید اسرار و اطلاعات شرکت را محرمانه نگه دارد و این اطلاعات را بدون مجوز یا اجازه مدیر شرکت، افشا نکند.
 • کسب دانش
  حسابداری که متعهد باشد همواره می کوشد تا سطح دانش خود را بالا ببرد و در نتیجه بتواند خدماتش را به بهترین و صحیح‌ترین نحو ممکن، انجام دهد. این یکی از قوانین حسابداری است.
 • وظیفه شناس بودن
  اگر بخواهیم از اصول یک حسابدار قانون مند بگوییم، نباید وظیفه شناسی را از قلم بیندازیم. وظیفه شناس بودن به این معنا که در فرد حسابدار در انجام وظایف خود کوتاهی نکند و وظایف خود را به درستی و تمام و کمال انجام دهد.
 • انسانیت
  انسانیت یک اصل مهم در اخلاق است. هرچند که اهمیت قانونی کمتری دارد اما که اگر افراد جامعه به آن عمل نمایند، حق هیچ فردی ضایع نمی شود. در حسابداری هم انسانیت یک فاکتور مهم تلقی می شود و در واقع اگر حسابدار انسانیت را سرلوحه اعمالش قرار دهد، یک ریال از حق کسی ضایع نمی شود که هیچ ، تمام امور مالی به درستی انجام خواهد شد. با اینکه این مورد جزو قوانین حسابداری به شمار نمی رود اما رعایت آن الزامی است.
 • بی طرفی
  از دیگر اصول قوانین حسابداری، بی طرفی است. به زبان ساده‌تر، حسابدار نباید پیش داوری یا جانبداری کند. اگر حسابدار بی طرف نباشد و به سود فردی غیر از کارفرما، کاری را انجام دهد، در واقع صلاحیت حسابدار بودن را ندارد چراکه امین کارفرمای خود نبوده است.
 • درستکاری
  یک حسابدار قانون مند باید درستکار باشد و تا جایی که می تواند امور محول شده توسط کارفرما را با دقت و صحت پیش ببرد.

 

اهداف جامعه حسابداری

 

مسلما هر جامعه‌ای، اهدافی دارد و اهداف جامعه حسابداری هم اجرای عملیات در بهترین سطح ممکن، دستیابی به اصول و ظوابط حرفه‌ای و تامین منافع عمومی است. برای رسیدن به این اهداف باید موارد زیر را رعایت نمود:

 • کیفیت خدمات: باید از نحوه ارائه خدمات حسابداران اطمینان حاصل نمود. خدمات باید با بالاترین کیفیت ممکن ارائه شود.
 • حرفه‌ای بودن: کارفرمایان یا صاحبان کسب و کارها باید بتوانند حسابداران حرفه‌ای و کاردان را به درستی شناسایی و انتخاب نمایند.
 • اعتبار: از آنجایی که جامعه به اطلاعات صحیح و قابل اتکا نیازمند است، حسابداران باید این اعتبار را به وجود بیاورند و در ثبت اطلاعات درست عمل نمایند.
 • اطمینان: برای اینکه اعتماد استفاده کنندگان نسبت به خدمات حسابداران، جلب شود باید چارچوبی برای رفتار و اخلاق آنها وجود داشته باشد که گواه نظارت بر امور آنها باشد.

 

شرکت های بزرگی که روی اصول قوانین حسابداری پا نهادند!

 

 • یکی از این سازمان‌ها، شرکت KPMG بود که نتوانست به اطلاعات مالی گزارش شده توسط شرکت رایت آید و فروشگاه زنجیره‌ای دارو اطمینان نماید و حسابرسی صورت های مالی آنها را رها نمود.

پس از اینکه شرکت تصمیم گرفت درآمد سه سال متوالی خود را تجدید ارائه نماید، مدیر مالی شرکت رایت آید هم  استعفا خود را امضا نمود.

 • همچنین در سال ۱۹۹۹ میلادی، دادخواستی عنوان شد که با توجه به آن، شرکت رایت آید و جمعی از مدیران و کارمندان آن شرکت به تهیه گزارشی دروغین از تورم سود خالص، تخلف در اصول حسابداری، عدم افشای عملیات تجاری شرکت، متهم کرد. جالب است بدانید در همین میان حسابرسان نیز موفق به افشای این تقلب نشده بودند.
 • از دیگر شرکت‌هایی که اصول اخلاقی حسابداری را زیرپا نهادند، شرکت گریس بود. این اتفاق در می 1999 میلادی رخ داد. دادخواستی که برای این شرکت منظور گردید به سبب گزارش ارقامی بود که با هدف گمراه سازی شرکای بازار سرمایه، تهیه شده بود.

کمیسیون اوراق بهادار، مدیران شرکت گریس را به پنهان کردن و ذخیره نمودن بخشی از سود پیش بینی نشده برای استفاده بعدی، متهم کرد.

 • همچنین در ژانویه سال 2000 میلادی، نیویورک تایمز گزارشی تهیه کرد که پرده از یک تخلف برداشت. تحت این گزارش شرکا و کارکنان شرکت حسابرسی پرایس واتر هاوس و کوپرز، قوانینی که آنها را از مالکیت سهام شرکت‌های در دست حسابرسی منع نموده بود، سرپیچی نموده و بررسی‌ها نشان داد که 8046 تخلف در این شرکت صورت گرفته و 5 شریک اخراج شده اند.

قوانین حسابداری

 

نقش دولت در تخلفات حسابداری و حسابرسی و رعایت نکردن اصول قوانین حسابداری

 

باید گفت دولت تنها وظیفه رسیدگی به تخلفات و تدوین قوانین کلی را دارد. پس این انجمن حرفه‌ای است که باید تدوین اصول و قوانین حسابداری را به دست بگیرد.

انجمن حرفه‌ای در ابتدا به شخص تقلب کننده اخطار می دهند و اگر تخلف به وجود آمده به شکل مسالمت آمیزی حل نشد، باید رسیدگی انضباطی صورت بگیرد. این رسیدگی‌ها تحت عنوان:

 • اخطار به صورت کتبی یا شفاهی
 • آموزش بیشتر
 • توبیخ به صورت شفاهی یا کتبی
 • صدور حکم تعلیق برای آن شخص
 • اخراج از مجموعه یا شرکت
 • جلوگیری از فعالیت مستقل فرد حسابدار یا حسابرس
 • استرداد حقوق دریافتی، جبران هزینه یا جریمه برای شخص متهم

 

جمع‌بندی

 

با مطالعه این مقاله می توان دریافت که قوانین حسابداری تا چه اندازه می تواند مهم و حائز اهمیت باشد. پس در وهله اول یک حسابدار باید قانون مند باشد و پس از آن باید تلاش کند تا به صورت حرفه‌ای کارش را پیش ببرد. البته کارفرما یا صاحبان کسب و کارها نیز باید در انتخاب حسابدار دقت نموده و افراد حرفه‌ای و درستکار را انتخاب نمایند.

صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری معتبری را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.