تشویق های مالیاتی چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

تشویق های مالیاتی چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟
تشویق های مالیاتی چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟
تشویق های مالیاتی
فهرست مطالب

مالیات و انواع آن، موضوعی است که در تمام کشور ها دارای اهمیت بالایی می باشد. این سیستم در هر کشور، دارای قوانین و سیاست های مختلفی است اما قانون کلی آن که در تمام کشور ها در حال اجرا است، به مبلغی گفته می شود که اشخاص، شرکت ها و موسسات ملزم به پرداخت آن به دولت هستند و این میزان پول باید صرف هزینه های عمومی شود. در کشور ما نیز، به تمام اشخاصی که دارای درآمد ناشی از فعالیت های مختلف باشند، بسته به نوع فعالیتشان مالیات تعلق خواهد گرفت. هم چنین تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای ملک باشند نیز، ملزم به پرداخت مالیات خواهند بود.

در بعضی موارد دولت ها برای ترغیب کارآفرینان در پیشبرد فعالیت های تولیدی و اقتصادی، برخی تشویق های مالیاتی را برای آنان در نظر می گیرند. کشور ما نیز در این مورد استثنا نیست و به منظور افزایش فعالیت های تولیدی و بهبود اقتصاد کشور، از برخی تشویق های مالیاتی در مناطقی خاص استفاده می کند.

تشویق های مالیاتی

 

در این مقاله قصد داریم به موضوع تشویق های مالیاتی بپردایم و بررسی کنیم چه مشاغل و افرادی می توانند شامل این تشویق ها باشد.

 

تشویق های مالیاتی چیست؟

 

به بسیاری از افرادی که در پرداخت مالیات های خود خوش حساب بوده اند، پس از مدتی، مزایایی در قوانین مالیاتی تعلق می گیرد. این تشویق و جایزه ها، به مشوق های مالیاتی معروف اند. این تشویق ها شامل مجموعه ای از قوانین مالیاتی می شوند که انگیزه افراد خوش حساب را بالا می برد و باعث تشویق آنها به ادامه روند کاری خود می شود.

در مقابل این قوانین، دولت برای افرادی که در پرداخت مالیات های خود کوتاهی کرده اند و مشکل ساز بوده اند نیز قوانینی تعیین کرده است که به جریمه های مالی معروف اند. این جریمه ها هزینه های سنگینی را روی صاحبان کسب و کار خواهد گذاشت که دچار ضرر بیشتری نسبت به هزینه مالیات های پرداختی خواهد بود.

بنابراین پرداخت به موقع و منظم مالیات، علاوه بر اینکه شما را از خطر پرداخت جریمه های مالی در امان نگه می دارد، می تواند تشویق یا معافیت های مالیاتی را برای شما در بر داشته باشد. کسانی از این مشوق های مالیاتی بهره مند می شوند که اظهارنامه های خود را در زمان مشخص شده تحویل سازمان مالیات دهند و پرداختی منظم داشته باشند.

 

مشوق های مالیاتی به چه افرادی تعلق می گیرد؟

 

یکی از سوالات مهم در مورد تشویق های مالیاتی، این است که به چه افراد و مشاغلی تعلق می گیرد. برخلاف معافیت های مالیاتی که مخصوص برخی مشاغل است، مشوق های مالیاتی به مشاغل خاصی تعلق نمی گیرد و تمام افراد و مشاغل می توانند از آن بهره مند شوند. تمام افراد حقیقی و حقوقی، با رعایت برخی قوانین می توانند مشمول این تشویق ها باشند و در این لیست قرار بگیرند.

تشویق های مالیاتی

 

قوانین تشویق های مالیاتی

 

قرار گرفتن در لیست افراد و مشاغلی که تشویق های مالیاتی به آنان تعلق می گیرد، ملزم به رعایت برخی قوانین است. این قوانین در ماده 189 و 190 قانون مالیات های مستقیم ذکر شده است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

 

ماده 189 قانون مالیات های مستقیم

 

در این ماده ذکر شده است در صورتی که حساب های سود و زیان، اظهار نامه های مالیاتی و دفاتر حسابداری شرکت ها و کسب و کار ها طی مدت سه سال پیاپی، مورد تایید سازمان امور مالیات قرار بگیرد و هم چنین هرساله، مالیات ها بدون مراجعه به هیئت حل اختلاف به صورت منظم پرداخت شوند، پنج درصد از اصل مالیات سه سالی که به آن اشاره شده است کاهش می یابد؛ هم چنین ای سازمان ها و شرکت ها مشمول مزایایی که در بند 190 (که به آن خواهیم پرداخت) قرار خواهند گرفت.

 

ماده 190 قانون های مالیات مستقیم

 

در قوانین مالیات های مستقیم که توسط سازمان امور مالی به انتشار رسیده است، علی الحساب پرداختی بابت مالیات عملکرد هرسال مالی قبل از سر رسید مقرر در این قانون برای پرداخت مالیات ‌عملکرد موجب تعلق جایزه‌ای معادل یک درصد (1%) مبلغ ‌پرداختی به ازای هر ماه تا سر رسید مقرر خواهد بود که از مالیات‌ متعلق همان عملکرد کسر خواهد شد. پرداخت مالیات پس از آن‌ موعد موجب تعلق جریمه‌ای معادل 5/2% مالیات به ازای هر ماه ‌خواهد بود.

 

نحوه دریافت تشویق های مالیاتی

 

مشوق های مالیاتی تاثیر زیادی در میزان سرمایه شما خواهند داشت بنابراین استفاده از این مزایا، از اهمیت بالایی برخوردار است. با مطالعه دقیق قوانین مالیاتی متوجه خواهیم شد مهم ترین موردی که در دریافت این تشویق ها اثر زیادی دارد، پرداخت به موقع و صحیح مالیات و ارائه اظهارنامه های مالیاتی است. تمام مدیران کسب و کار ها قادر خواهند بود با برنامه ریزی دقیق و اصولی، گزارشات مالی و پرداخت های خود را در زمان تعیین شده ارائه دهند و هزینه کمتری را به بخش مالیات خود اختصاص دهند.

از موارد مهمی که تاثیر زیادی در دریافت تشویق های مالیاتی دارد، نرم افزار حسابداری است. یک نرم افزار حسابداری مناسب قادر خواهد بود روند ثبت و محاسبه فعالیت های مالی شما را به دقیق ترین شکل ممکن در سریع ترین زمان انجام دهد که کمک زیادی به کسب و کارتان برای ارائه اظهارنامه های مالیاتی خواهد کرد.

تشویق های مالیاتی

 

جمع بندی

 

تشویق های مالیاتی و سیاست های این چنینی، در راستای تشویق کارآفرینان و مدیران کسب و کار ها در پرداخت منظم مالیات و افزایش فعالیت های کاری آنها تنظیم شده است. برای دریافت این مشوق ،نیازی نیست جزو قشر خاصی بود و تنها با رعایت برخی قوانین، می توان از این امتیازات بهره مند شد.

شما می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

در این مقاله به بررسی مشوق های مالیاتی و قوانین آن پرداختیم. در صورتی که نظر یا پیشنهادی دارید می توانید با ما در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.