تاثیر فرهنگ بر حسابداری

تاثیر فرهنگ بر حسابداری
تاثیر فرهنگ بر حسابداری
تاثیر فرهنگ بر حسابداری
فهرست مطالب

 

تاثیر فرهنگ بر حسابداری

 

 بنا به تحقیقات و گفته بزرگان شخصیت انسان نسبت به فرهنگ تغییر خواهد کرد و نقاط مثبت منفی هر فردی به فرهنگ بستگی دارد. این فرهنگ است که مانع یا حامی رشد و کمال انسان خواهد شد.

همان طور که می‌ دانید عصر حاضر را عصر خرد پذیری نامیده‌اند، چراکه انسان در این عصر به تجزیه و تحلیل تمام جهان می پردازد و سعی می کند ارتباطات بین متغیرها، آزمون‌ها و منطق را مورد بررسی قرار دهد.

در این مقاله می خواهیم مسئله فرهنگ را در یکی از حرفه‌ها مورد بررسی قرار دهیم. تاثیر فرهنگ بر حسابداری مسئله‌ای ست که شاید برای اکثر حسابداران جذاب باشد.

 

چارچوبی برای تجزیه و تحلیل تاثیر فرهنگ بر حسابداری

 

یک سوی تجزیه و تحلیل تاثیر فرهنگ بر حسابداری ، به تفاوت اعمال حسابداری در بین کشورها ختم می شود. در زمان‌های گذشته برای تنظیم کردن اختلافات و تشابهات اصولاً از متغیرهای اقتصادی برای هویدا شدن استفاده می ‌شده است. طبق تحقیقاتی که در اواسط دهه ۱۹۷۰ صورت‌گرفته، یکی از مهم‌ترین نتایج آن توجه به عوامل محیطی بین کشورها بوده که ارتباط بین حسابداری و فرهنگ را نشان می‌ دهد.

به منظور این تحقیقات کنفرانس مطرح شد که یکی از آنها در آمستردام و نیویورک صورت گرفته است. این نشست بدین منظور شکل گرفت که بتوان تعریف و شناسایی عوامل محیطی و تاثیر فرهنگ بر حسابداری را پیدا کرد. جالب است بدانید فرهنگ یکی از مهمترین و قدرتمندترین عوامل محیطی در سیستم حسابداری هر کشور می باشد.

در حقیقت حسابداری یک فعالیت حرفه‌ای اجتماعی است که شامل منابع انسانی و غیر انسانی می باشد و بین این دو واکنش‌های متقابلی وجود دارد که در فرهنگ جامعه تأثیرگذار است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقاله اخلاق حسابداری را از دست ندهید.

 

تاثیر فرهنگ بر حسابداری

 

تعریف فرهنگ

 

جامعه شناسان تحقیقات به این مسئله پی بردند که اعضای هر جامعه و گروهی علاقه‌مندند تا یک چهارچوب مشترک عمومی برای مقاصد، ارزش‌ها، احساسات، مفاهیم، هنجارها، باورها و… داشته باشند. از همین رو تاثیر فرهنگ بر حسابداری نیز در سنت‌ها، ارزش‌ها، هنجارها و… نمود پیدا و همچنین فرهنگ در رفتار افراد جامعه تأثیرگذار است. تعاریف و مفاهیم بسیاری در مورد فرهنگ وجود دارد که به یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین آنها اشاره می‌ کنیم:

فرهنگ، برنامه‌ریزی جمعی ذهنی است که در آن اعضای یک گروه از گروه دیگر متمایز می کند. (آقای هاف استید)

آقای هاف استید در تجزیه و تحلیل به ۴ ارزش رسید که این ارزش‌ها بیانگر تفاوت ارزش کار در ارتباط با فرهنگ است:

 • مردگرایی در مقابل زن گرایی
 • فاصله قدرت زیاد در مقابل قدرت کم
 • فردگرایی در مقابل جمع گرایی
 • اجتناب از عدم اطمینان ضعیف

 

ارزش های حسابداری و تاثیر فرهنگ بر حسابداری

 

 1. پنهان کاری
 2. محافظه کاری
 3. یکنواختی کنترل حرفه‌ای
 4. ارزش‌های حسابداری و اعمال حسابداری

همچنین باید بدانید که فرهنگ حسابداری در جنبه‌های عملی حسابداری نیز تأثیرگذار است که شامل:

 • شیوه اندازه گیری
 • کاربرد حسابداری
 • میزان افشای اطلاعات
 • حیطه اختیارات سیستم حسابداری

 

تفاوت های فرهنگی

 

مسلماً فرهنگ هر کشور باهم متفاوت است و تحلیل علمی، تفاوت‌های فرهنگی، چگونگی تأثیر فرهنگ بر حسابداری، تفاوت‌های محسوس و قابل بیانی دارد که ما به آنها اشاره می کنیم.

گلین در سال ۱۹۸۱ ابتدا فرهنگ‌ها را طبقه بندی نموده و برخی از ابعاد گوناگون فرهنگی را پیشنهاد نمود.

ابعاد اصلی که بر گوناگونی فرهنگی و تاثیر فرهنگ بر حسابداری مهم است از جمله: احساس درک و چارچوب شناخت که مردم عموماً رفتار خود را با آن تنظیم می نمایند و همچنین الگوهای دیگری که مورد قبول افراد است و آن الگوها در رفتارشان بی‌تأثیر نخواهد بود.

در نتیجه گزارش‌های حسابداری باید بر اساس اشکالی طراحی شوند که برای چارچوب شناخت و محیط‌های آنها موثر و مفید باشد. برای مثال: سازمان بین المللی در دو کشور فعالیت می نماید این دو کشور ارزش زمانی متفاوتی دارند.

حالا فرض کنید اعضای شرکت زیر مجموعه، ارزش‌هایی را قبول دارند که ریشه در گذشته دارد، در حالی که اعضای شرکت مادر، به ارزش‌های رو به آینده معتقد هستند. در نتیجه شرکت مادر و شرکت زیرمجموعه، در نقطه نظرات و ارزش‌ها نگرش متفاوتی دارند که این امر تأثیر بسیار زیادی در حسابداری دارد.

یکی از بررسی‌های گلین که در سال ۱۹۸۱ صورت گرفت نشان می دهد، ارتباطات دو جنبه اساسی دارد:

 1. ارتباط تجردی: فرد پیش از ارتباط برقرار کردن مفاهیم خودش را بیان می ‌کند.
 2. ارتباط مشارکتی: افراد به تجارب خود تکیه نموده و عموماً زمانی مطرح می‌ شود که افرادی در یک گروه همسان وجود داشته باشند.

این فرهنگ است که عوامل درون سازمانی و برون سازمانی تأثیرگذار است. افراد هر شرکت اغلب به شناخت، آموزش‌های رفتاری مربوط به ارتباطات، گزارش‌هایی که به آنها ابلاغ می شود، زمان و مکان گزارش دهی، محدود می شوند. باید بدانید تاثیر فرهنگ بر حسابداری می تواند در گزارش‌های خارجی و در گزارش‌های داخلی نمود پیدا کند.

 

عوامل مهم تفاوت ارزش های فرهنگی

 

 • فردگرایی
 • فاصله قدرت
 • اجتناب از بلاتکلیفی و عدم اطمینان گرایی
 • نحوه اختصاص دادن امور اجتماعی بر اساس جنسیت

 

فرد گرایی

 

تا اندازه‌ای که رتبه قبول آزادی شخصی خودشان را در قبال پذیرش مسئولیت در مورد خانواده و گروه ملی اعتقاد داشته باشند.

 

فاصله قدرت

 

درجه تحمل نابرابری در ثروت و قدرت تا اندازه که قدرت مرکزی آن اجازه دهد. افرادی که در جامعه با فاصله قدرت زیادی زندگی می ‌کنند، اصولاً در یک طبقه بندی سلسله مراتبی قرار دارند و تحرک عمومی و افقی در آن جامعه بسیار دشوار است. بالعکس افرادی که در فاصله قدرت کمی زندگی می کنند، در برابر قدرت و متعادل سازی بهتری دارند.

نحوه اختصاص دادن امور اجتماعی بر اساس جنسیت

تا اندازه‌ای که جامعه به تفاوت‌های اجتماعی بر حسب جنسیت تکیه می نماید و بر ارزش‌های عضلانی تکیه دارد.

دوری کردن از عدم اطمینان بلاتکلیفی

اندازه‌ای که جامعه از ریسک دوری می کند و با تکیه بر تکنولوژی، قواعد مذهبی، قوانین، امنیت را برقرار می نماید. در جوامعی که اجتناب از بلاتکلیفی عدم اطمینان ضعیف است محیط آزادی وجود دارد، به صورتی که عمل نسبت به اصول بیشتر تکیه می کند و به آسانی می توان انحراف از اصول را تحمل کرد.

 

تاثیر فرهنگ بر حسابداری

 

جمع‌بندی

 

تعاریف و مفاهیمی در مورد تاثیر فرهنگ بر حسابداری، بیان نمودیم. امیدواریم این مطلب بتواند پاسخگوی سؤالات و پرسش‌های شما باشد.

در صورتی که قصد خرید یک نرم افزار حسابداری معتبر را دارید می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

 

استهلاک در حسابداری

خرید نرم افزار حسابداری فست فود

حسابداری بیمه چیست و چه اصولی دارد؟

خرید نرم افزار حسابداری فروشگاهی

دلایل خرید نرم افزار حسابداری تعمیرگاه خودرو

اتصال اینترنت گوشی آیفون به کامپیوتر

چرا به خرید نرم افزار حسابداری لوازم التحریر نیاز داریم

نکاتی در رابطه با نرم افزار حسابداری سالن زیبایی

اشتراک گذاری اینترنت گوشی آنر به سایر دستگاه ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.