مقالات آموزشی معین

11 نکته مهم که یک مدیر مالی موفق باید آنها را بداند

11 نکته مهم که یک مدیر مالی موفق باید آنها را بداند
11 نکته مهم که یک مدیر مالی موفق باید آنها را بداند
مدیر مالی موفق
فهرست مطالب

یکی از جایگاه‌های مهم در کسب و کارها، جایگاه مدیر مالی است. همانطور که میدانید این مدیر مالیست که باید تصمیم گیری‌های سودمند را انجام دهد و سپس آنها را پیاده سازی نماید. از همین رو این شخص باید یک فرد کارآمد و کاردان و در کل مدیر مالی موفق باشد.

اگر به تازگی صاحب این سِمَت کاری شده‌اید و میخواهید در این راستا عملکرد خوبی داشته باشید، پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه نمایید. در این مقاله میخواهیم به 11 نکته مهم که یک مدیر مالی موفق باید آنها را رعایت کند، اشاره نماییم.

مدیر مالی موفق

 

11 نکته در خصوص مدیر مالی موفق

 

 1. اگر واقعا قصد دارید یک مدیر مالی موفق باشید ، باید همواره یادگیری و آموزش را در اولویت برنامه هفتگی خود قرار دهید. معمولا دغدغه یک مدیر مالی، کسب سود بیشتر و درآمد بهتر است. البته مدیران مالی به نحوه سرمایه گذاری و زمان آن هم، اهمیت زیادی میدهند که همه این موارد بستگی به دانش شما در این زمینه دارد.
  بدین معنی که اگر دانشتان در این زمینه به روز بوده و همواره کتاب‌ها و مقالات مربوط به سرمایه گذاری را مطالعه کنید، امکان موفقیت شما بیشتر خواهد شد.
 2. یک مدیر مالی موفق زیرک هیچگاه تنها به انجام امورات خود بسنده نمیکند چراکه همیشه به دنبال راهکار بهینه برای سرمایه گذاری و تصمیمات بهتر برای کسب و کار است. در حقیقت اگر شما به عنوان مدیر مالی همه جوانب کار را در نظر بگیرید، وضعیت شرکتتان رو به صعود میرود اما اگر فقط به فکر منافع خودتان باشید، آن شرکت روز به روز افت میکند و ممکن است به دلیل ناکارآمد بودنتان، سمت کاری خود را از دست بدهید.
 3. روابط عمومی بالا در راس همه این موارد قرار میگیرد چراکه مدیری موفق است که بتواند با اعضای تیمش ارتباط موثر برقرار کند. یک مدیر مالی موفق باید بتواند به درستی با همه اعضای شرکت تعامل داشته باشد و زمینه همفکری را برای آنها ایجاد نماید. این مدیر مالی است که باید از تمام جزئیات کار کارمندان شرکت مطلع باشد و در مورد چگونگی انجام امور به آنها مشاوره بدهد.
  بدیهی است که یک مدیر مالی خشک و بداخلاق، مورد پسند دیگر کارمندان نیست و اگر آنها سوالاتی در مورد امور مالی داشته باشند، ترجیح میدهند که از فردی غیر از مدیر مالی بپرسند. در نتیجه تعامل و ارتباط برقرار کردن با سایر کارمندان شرکت را در راس کارتان قرار دهید تا این ارتباط خوب باعث موفقیت کسب و کار شرکتتان شود.
 4. به یاد داشته باشید که این تعامل خوب نباید تنها به کارمندان داخل شرکت خلاصه شود، بلکه باید همین ارتباط قوی را بتوانید با مشتریان شرکتتان نیز برقرار نمایید. حفظ ارتباط خوب با مشتریان باعث رضایتمندی و ایجاد حس اعتماد در آنها میشود که این خود به تنهایی یک شاه کلید برای رسیدن به اهداف بزرگتر و سود بیشتر برای شرکتتان است.
 5. به عنوان یک مدیر مالی موفق ، حس خلاقیت را در کارمندانتان ایجاد کنید. اگر همیشه از دید مدیر به کارمندانتان نگاه کنید و همواره در حال امر و نهی به آنها باشید، انگیزه کار را از آنها گرفته و باعث کور شدن خلاقیتشان میشوید. با این روش شاید حتی وظایف خود را نیز به درستی انجام ندهند؛ در اینجا باید گفت سعی کنید از خودتان توقع بیشتری داشته باشید تا از آنها. وقتی که کارمندان این تلاش بی وقفه را ببینند مطمئنا در روحیه آنها تاثیرگذار خواهد بود.
 6. همانطور که میدانید امروزه مدیران مالی نقش پررنگی در شرکتها دارند و به همین دلیل هم باید شناخت کافی از بازار و کسب و کارشان داشته باشند. اگر میخواهید به عنوان یک مدیر مالی در کارتان نمونه باشید، حتما اطلاعات خود را در زمینه بازار و استراتژی‌های سرمایه گذاری و فروش، افزایش دهید و همواره آن را به روز نگه دارید.
 7. مدیری موفق است که هوش خرج کردن داشته باشد و هزینه و درآمد را آنالیز و بررسی کند. خوشبختانه امروزه با کمک نرم افزارهای حسابداری، تهیه گزارشات بسیار ساده شده است. از همین رو یک مدیر مالی در کمترین زمان میتواند با کمک این نرم افزار، گزارشاتی دقیق از سود و زیان و حتی هزینه و درآمد را تهیه نماید. بعد از آن کار اصلی مدیر مالی یعنی آنالیز و تحلیل گزارشات آغاز میشود؛ که در طی این عملیات، مدیر مالی میتواند تصمیمات بهتری برای شرکت و سوددهی آن بگیرد.
 8. یکی دیگر از نکاتی که مدیر مالی موفق باید به آن توجه داشته باشد، پیش بینی آینده بازار است. یک مدیر مالی باید قدرت تصمیم گیری خوبی داشته باشد و در لحظه بتواند بهترین و مناسب ترین تصمیم را برای شرکت بگیرد. اگر مدیر مالی هستید باید سعی کنید آینده کار را پیش بینی کنید و جلو ضرر و زیانها را بگیرید.
 9. یک مدیر مالی متبحر همیشه هزینه‌ها را اولویت بندی میکند و سپس اقدام به کار می‌نماید. در اصل باید برای خرج کردن سرمایه شرکت یک برنامه ریزی صحیح داشته باشید و طبق آن پیش بروید، در همین راستا باید تمام تلاش خود را بکنید تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمایید.
 10. مهمترین صفت یک مدیر مالی موفق، تیزبین بودن آن است. فردی که میخواهد مدیر مالی باشد نباید سهل انگاری کند بلکه باید ریز به ریز امور شرکت را زیر ذره‌بین ببرد تا افراد سودجو نتوانند به اهداف خود برسند.
 11. شما به عنوان یک مدیر مالی موفق باید دارای دانش قوی در زمینه مالی باشید چراکه شما الگوی کارمندان و اعضای تیمتان هستید. اگر احساس میکنید دانش کافی برای اینکار را ندارید از سمت خود کناره گیری کنید چراکه ممکن است با یک اشتباه کوچک، ضرر و زیان بزرگی به شرکت وارد شود. پس بالا بردن دانشتان در این زمینه یکی از مهمترین عوامل پیشرفت شما و در نتیجه شرکتتان است.

مدیر مالی موفق

 

جمع‌بندی:

 

از این مقاله میتوان نتیجه گرفت که یک مدیر مالی نقش بسیار حیاتی در هر کسب و کار دارد و به همین دلیل هم باید فردی کارآمد و دقیق باشد. ما در این مطلب به 11 نکته مهم اشاره کردیم که یک مدیر مالی موفق باید آنها را مطالعه نماید. برای مطالعه دقیق تر می توانید مقاله مربوط به استاندارد های حسابرسی را مطالعه کنید.

پاسخ به پیشنهادات و سوالات شما در مورد این مقاله باعث خرسندی ماست. برای اینکار کافی ست وارد قسمت دیدگاه‌ها شده و پیام خود را برایمان ارسال کنید یا با کلیک بروی لینک زیر با کارشناسان تیم نرم افزار حسابداری معین ارتباط بر قرار کنید.

هم چنین اگر قصد خرید نرم افزار حسابداری معین را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.