downicon.png
معرفی 10 ویژگی یک حسابدار موفق و بررسی آنها
معرفی 10 ویژگی یک حسابدار موفق و بررسی آنها
معرفی 10 ویژگی یک حسابدار موفق و بررسی آنها
حسابدار موفق و معرفی ویژگی های آن

ویژگی های حسابدار موفق

ما در این مقاله به شما آن چه را که به دنبالش هستید می آموزیم و آن این است که چگونه یک حسابدار موفق شویم.

در دنیای کسب و کار، یک حسابدار موفق باید دارای ویژگی های خاصی باشد. حسابداری که تمام این ویژگی ها را داشته باشد کمیاب است اما برخی از این خصوصیات حسابدار موفق در زیر لیست شده است.

1. تمرکز و تخصص

حسابداران موفق سعی میکنند که علاوه بر آشنایی حداقلی با حوزه های مختلف حسابداری از قبیل حسابداری مالیاتی، حسابداری مالی، حسابداری بهای تمام شده، حسابداری مدیریت، حسابداری بخش دولتی، حسابرسی داخلی و … بر روی یکی از این حوزه ها تمرکز کند و تخصص پیدا کند.

2. تخصص فنی

یک حسابدار موفق اصول و استاندارد های حسابداری را به خوبی میشناسد و سعی میکند که در همان زمینه، گواهینامه های معتبر کسب نماید و مطالعات مستمر داشته باشد که یک حسابداری موفق هیچ گاه از آموزش قافل نمی شود .

3. تخصص مدیریتی

یک حسابدار موفق باید از تکنیک ها و اصول مدیریت کسب کار ها اگاهی کاملی داشته باشد . پس یک حسابدار، باید مطالعاتی در زمینه علوم مدیریت کسب و کارها انجام دهد.

4. دارا بودن فن بیان قوی و مهارت کافی در سخنوری

 • مهارت سخنوری و نوشتن : حسابداران موفق دنیا می تواند خوب صحبت کند و خوب بنویسد. آنها قواعد نوشتن را به خوبی یاد دارند و دقیق، صحیح و محترمانه می نویسند.
 • حسابدار موفق باید مهارت گفتگو و برقراری ارتباط صحیح و تاثیرگذار با مدیران شرکت و حتی سازمان های بیرون از شرکت داشته باشد.
 • باید برای صعود و پیشرفت شرکت، راه هایی را پیشنهاد کند تا به افزایش سود و کاهش ضرر کمک کند.
 • باید بتواند تمامی اطلاعات را سازمان دهی کند و بر همه جزئیات مسلط باشد. همچنین دلسوزانه مشکلات را مطرح کرده و راه حل های موجود را پیشنهاد دهد.

ویژگی های حسابدار موفق

5. ویژگی های شخصی و ظاهری

 • ظاهر : یک حسابدار موفق همیشه لباس مرتب می پوشد و ظاهری اراسته و در عین حال سادگی را رعایت میکند.
 • درستکاری : حسابدار دو زمینه برای نشان دادن خود دارد. یکی درستکاری و دیگری زمان است. یک حسابدار موفق استاندارد های بالایی برای درست کاری و صداقت دارد. یک حسابداری موفق استاندارد های بالای کار حرفه ای خود را در زندگی خود وارد می کند.
 • اعتماد به نفس : یک حسابداری موفق باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشد اما همانطور که میدانید نیاید بیش از حد باشد.
 • خدمت محوری : موفقیت حسابداران در این است که به فکر رفع مشکلات دیگران به صورت حرفه ای باشند.
 • محل کار یا دفتر کار : راز حسابداران موفق در دفتر کار مرتب، تمیز و سازماندهی شده، جذاب و راحت میباشد.
 • بهداشت شخصی : حسابداران باید خوشبو و خوشرو باشند. انها شمرده و ارام صحبت می کنند و لحن صدای خود را بالا نمی برند. سالم و پر انرژی هستند و در محل کار خسته و خواب الود نیستند.
 • طرز نگرش به محیط : حسابدار باید دید مثبتی به محیط داشته باشد. با سخت کوشی به تردید ها و معضلات موجود رسیدگی می کند و از حل مسائل انرژی میگیرد .
 • خوش مشربی : وی با گروه های مختلف تعامل دارد. حتی با افرادی که دیگران احساس خوبی از برخورد با انها ندارند.
 • خلاقیت : راز موفقیت حسابداران در حل مشکلات استفاده از روشهای جدید و خلاقانه میباشد تا به نتیجه بهتر و سریعتری برسند. آنها تمام گزینه های پیش روی خود را بررسی میکند و با دقت انتخاب میکند.

6. مدیریت منظم منابع

 • مدیریت پول : او با پول سازمان و پول خودش، ولخرجی نمیکند و در مرحله اول، در زندگی خود مدیریت مالی خوبی دارد.
 • مدیریت زمان : حسابدار موفق زمان را به گونه ای مدیریت می کند که کاملا موثر و کارا باشد زیرا مدیریت زمان در حسابداری بسیار مهم است.

7. تسلط کافی بر تحلیل اطلاعات 

اگر دقیق تر به بررسی وظایف یک حسابدار موفق بپردازیم، تسلط و تمرکز کافی بر تجزیه و تحلیل منابع اطلاعاتی شرکت و جمع آوری و ارائه گزارش های مدیریتی از اولویت بالایی برخوردار است. ارائه این گزارش ها برای رسیدگی به سود و زیان شرکت مفید خواهد بود. قدرت نتیجه گیری حسابدار از تحلیل های اطلاعات مالی بر روند صعودی درآمد شرکت نقش بسزایی را ایفا می کند.

8. رعایت آداب و معاشرت

 • قادر به مدیریت درست جلسات و خاتمه دادن به انها در زمان مناسب است.
 • جزئیات مسائل را بررسی می کند و بر اساس واقعیت ها، وقایع و شواهد سخن میگوید.
 • بابت خدماتی که از دیگران می گیرد همیشه سپاسگذار است.
 • وقتی وارد جمعی می شود خود را به افراد جدید معرفی میکند.
 • همیشه متواضع است و خود برتر بینی نسبت به دیگران ندارد.
 • وقت شناس است و هیچ وقت دیگران را منتظر خود نمی گذارد.

معرفی 10 ویژگی یک حسابدار موفق و بررسی آنها

9. داشتن تمرکز و دقت بالا 

در هر شغلی دقت بالا برای بهتر انجام دادن کار ضروری و واجب است. اما حساسیت این موضوع در این شغل مهم و حساس، بسیار بیشتر به چشم می خورد. بنابراین یک حسابدار موفق باید از دقت و نظم بالایی برخوردار باشد. زیرا حسابدار در طول روز با اعداد و ارقام زیادی سر و کار دارد و برای دقیق انجام دادن کارها به دقت بالایی نیاز دارد. همه روادید مالی باید سر وقت ثبت و محاسبه شوند و کنترل همه اتفاقات مالی باید روزانه انجام شود.

10. امانت داری

رازداری و نگهداری اسناد و اطلاعات شرکت و سهامداران شرکت، از اصول اولیه کاری یک حسابدار موفق می باشد. حسابدار فرد معتمد شرکت است و از همه کم و کاستی ها و ریزترین مسائل مالی شرکت مطلع است. برای حفظ این اعتماد باید رازداری را جزو ارکان اصلی شغل خود بداند و از کوچکترین افشای مسائل مالی سازمان خودداری کند.

برای این که بتوان حسابداری موفقی بود انتخاب یک نرم افزار حسابداری حرفه ای نیز که به صورت اختصاصی برای آن شغل طراحی شده باشد بسیار مهم است.

در صورتی که هنوز از نرم افزار حسابداری معین استفاده نمی کنید و قصد خرید آن را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.