8 روش قانونی کاهش مالیات

8 روش قانونی کاهش مالیات
8 روش قانونی کاهش مالیات
کاهش مالیات
فهرست مطالب

“کسری یا کاهش مالیات”. کلماتی که دارای اهمیت بالایی در هر تجارتی هستند. چندین سال است که مبحث مالیات بخش مهمی از کسب و کار ها را تشکیل داده است. یکی از مهم ترین منابع کسب درآمد دولت، گرفتن مالیات است. هر کسب و کار و تجارتی بسته به نوع و وسعت خود باید مالیات بپردازد.

این پرداخت مالیات، گاهی باعث ناراحتی و ایجاد دغدغه برای مشاغل و شرکت ها گردیده است. اغلب صاحبان کسب و کار دنبال روش هایی برای کاهش مالیات هستند. پرداخت مالیات جزو قوانین ضروری هر کشوری است و روش هایی که برای کاهش مالیات انجام می گیرد حتما باید در چهارچوب قانون باشد. در غیر این صورت ممکن است فرار مالیاتی صورت بگیرد. در این مقاله قصد داریم روش هایی را ذکر کنیم که باعث کاهش مالیات در چهارچوب قانون می شوند.

 

پرداخت مالیات

 

نکته مهم در میزان پرداخت مالیات، نوع کسب و کار شماست. این که جزو کدام مشاغل باشید، مهم ترین بخش تعیین مالیات پرداختی شماست. دولت به منظور برقراری عدالت بسته به میزان گسترش هر کسب و کار، پرداخت مالیات در مشاغل را به سه گروه کلی تقسیم بندی کرده است:

 

 کسب و کار های بزرگ:

 

این گروه شامل بزرگ ترین کسب و کار ها در کشور می باشد. بسته به میزان درآمد هر کسب و کاری، اگر فعالیت های این سازمان، باعث کسب درآمد بالای 5/5 میلیارد تومان شود، در این گروه قرار می گیرد. کسب و کار هایی مانند صرافی های بزرگ، فروشگاه های زنجیره ای، بیمارستان های خصوصی، کارخانه ها و واحد های تولیدی جزو این دسته قرار می گیرند.

 

کسب و کار های میانی:

 

شرط کلی برای قرار گرفتن کسب و کاری در گروه بر این اساس تعیین می شود: درآمد این مشاغل در دو سال قبلی و در اظهارنامه های ثبت شده مالیاتی رقمی بین 1/8 تا 5/5 میلیارد تومان باشد.

 

کسب و کار های معمول:

 

این گروه مشاغلی را شامل می شود که درآمد سالیانه ای کمتر از 1/8 میلیارد تومان داشته باشند.

 

روش های کاهش مالیات:

 

در حالی که پرداخت مالیات برای مشاغل در برگیرنده آن، جزو ضروریات است، تلاش برای کم کردن پرداخت آن نیز، باید جزو مسائل مهم باشد. چند روش تاثیر گذار روی کاهش مالیات را بررسی می کنیم.

 

پر کردن به موقع اظهار نامه مالیاتی:

 

اولین و مهم ترین روش برای کاهش مالیات پرداختی کسب و کار ها، پر کردن به موقع اظهار نامه مالیاتی است. سازمان امور مالیات برای تشویق صاحبان کسب و کار، برای پرداخت به موقع اظهار نامه مالیاتی جوایز و تخفیفاتی را در نظر می گیرد.با تسلیم و ارسال به موقع اظهار نامه مالیاتی به روش الکترونیکی، می توانید مشمول بخشودگی ها، معافیت ها و جوایز خوش حسابی در مالیات خود شوید.

کاهش مالیات

 

شفافیت در اطلاعات:

 

یکی از روش های موثر در کاهش مالیات شرکت ها، ارائه صحیح صورتحسابهای مالی است. شما می توانید مالیاتی که سال گذشته پرداخت کرده اید را به اظهارنامه امسال خود اضافه کنید. در صورتی که صحیح بودن میزان مالیات پرداختی تایید شود، تصویری از یک مالیات دهنده خوب از شما شکل می گیرد.

 

استفاده از مشوق های مالیاتی:

 

طبق ماده 189 قانون مالیات های مستقیم، اگر طی سه سال متوالی، ترازنامه، صورتحساب های سود و زیان و مدارک کسب و کار ها مورد قبول سازمان مالیاتی قرار بگیرد و ارائه اظهار نامه مالیاتی نیز سر هرسال بدون هیچ دیرکرد و مشکلی پرداخت شده باشد، مشمول 5 درصد تخفیف در اصل مالیات سه سال ذکر شده می شوید.

شما می توانید با آگاهی در مورد انواع مالیات و قوانین سازمان مالیاتی کشور، از موارد این چنینی به منظور برخورداری از تخفیفات و مشوق های مالیاتی استفاده کنید.

 

توجه به استهلاک دارایی ها:

 

استهلاک برخی از دارایی ها مانند ابزار ها و ماشین آلات در طول زمان، باعث کاهش مالیات ارزش افزوده آنها می شود. با یادداشت کردن لیستی از دارایی های مستهلکی که ارزش خود را از دست داده اند، میتوانید مشمول تخفیفات خوبی در پرداخت مالیات شوید. این نکته را فراموش نکنید که تمام مدارک ثبت شده شما باید دقیق و صحیح باشند.

 

کاهش مالیات

ثبت و حفظ فاکتور:

 

از روش های دیگری که می تواند باعث کاهش مالیات شود، حفظ فاکتور های ثبت شده است. سعی کنید فاکتور تمام هزینه های خود را چه کوچک یا بزرگ ثبت کنید. در  پایان سال با حفظ این روش می توانید مقداری از هزینه ای که به عنوان مالیات پرداخت می کردید را کم کنید.

 

حضور در همایشات خیر خواهانه:

 

با حضوری فعال در موسسات عام المنفعه و کمک به مراکز خیریه، می توانید جلوه ای مناسب از خود ارائه دهید. حفظ فاکتور های هزینه های شما برای این موسسات می تواند شما را مشمول تخفیفاتی در پرداخت مالیات کند که کاهش مالیات را در بر دارد.

 

تقسیم کردن دارایی ها:

 

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، میزان مالیات پرداختی شما با میزان درآمدتان رابطه مستقیم دارد. با ثبت کردن بخشی از دارایی های خود به نام سایر اعضای خانواده و یا معرفی کردن انها به عنوان کارمند و حقوق بگیر شما، می توانید مالیات پرداختی خود را تا حدودی کاهش دهید.

 

استخدام مشاوران حرفه ای:

 

مبحث مالیات و قوانین آن، پیچیدگی و گستردگی کمی ندارد. با استخدام مشاوران حرفه ای و آموزش دیده در بحث مالیات، می توانید آگاهی خود را افزایش دهید و با زیر و بم آن آشنا شوید. مشاوری حرفه ای به شما کمک می کند میزان مالیات پرداختی خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید.

 

 

کاهش مالیات

جمع بندی

 

در این مقاله سعی شد اصول و روش هایی برای کاهش مالیات در چهارچوب قانون به شما ارائه شود. مهم ترین و اصلی ترین نکته، رعایت قانون و خوش حسابی است که می تواند کاهش مالیات شما را باعث شود.

برای خرید نرم افزار حسابداری می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.