downicon.png
نحوه راه اندازی رستوران
نحوه راه اندازی رستوران
نحوه راه اندازی رستوران

چرا مردم غذاخوردن در رستوران را دوست دارند؟

راه اندازی رستوران خود را شروع کنید! اکثر مردم عاشق بیرون غذا خوردن هستند. کافی است نگاهی به رستورانهای تمام شهرها بیندازید تا ببینید نه تنها در آخر هفته بلکه در روزهای وسط هفته هم رفت و آمد در آن ها زیاد است. اما چرا مردم آنقدر بیرون غذا خوردن را دوست دارند؟

مردم بیرون غذا خوردن را دوست دارند چرا که راهی برای وقت گذرانی و سرگرم شدن است. خیلی وقت ها اصلا نه فقط برای گرسنه بودن بلکه برای سرگرم کننده بودن آن بیرون غذا می خورند. مردم از رنگ ها و مزه ها خوش شان می آید و دوست دارند با بقیه وقت بگذرانند و معاشرت کنند. با توجه به جذاب بودن رستورانها و اینکه بسیار می‌توانند پولساز باشند ابتدا باید توجه داشته باشید اطلاعات و دانش شما در رابطه با شغل رستوران داری در چه حدی می‌باشد. شما یرای بازگشایی یک رستوران نیاز به برنامه ریزی منظم و دقیق دارید در ابتدا باید مقدار سرمایه‌ای که می‌خواهید برای این کار استفاده کنید را مشخص کنید. دلایل مثبت بیشماری برای راه اندازی رستوران وجود دارد.

دلایل علاقه مردم به رستوران

 • بیرون غذا خوردن سمبل مقام است، یعنی کسی که دارد بیرون غذا می خورد از پس هزینه های آن برمی آید.
 • بعضی وقت ها مردم می خواهند در وقت صرفه جویی کنند و به جای رفتن به سوپرمارکت، خریدن مواد غذایی، درست کردن غذا و بعد شستن ظرف ها ترجیح می دهند به رستوران بروند.
 • کسانی که دور از خانه کار می کنند ترجیح می دهند در رستورانی نزدیک محل کارشان غذا بخورند.
 • و البته توریست ها و مسافران هم در رستوران ها و کافه ها غذا می خورند.
 • در یک سری جاهای خاص، آخر هفته ها یا تعطیلات، انبوهی از جمعیت را می بینید که هم داخل رستوران هستند و هم بیرون منتظر جای خالی اند. در بعضی از رستورانها هم که بدون رزرو بعید است جای خالی بهتان برسد.
 • بیرون غذا خوردن سرگرم کننده است. بیرون می روید، آدم ها را می بینید و غذایی که معمولا در خانه نمی خورید را آنجا می خورید.
 • به عنوان کسی که از یک شهر یا کشور دیگر بازدید می کند، دوست داریم غذاهای جدید را امتحان کنیم. این کار بخشی از لذت سفر است. بعضی افراد غذا را میخرند و در پارک یا در هتل می خورند، اما بعضی ها هم ترجیح می دهند که بعضی از وعده های شان را برای چشیدن مزه ی غذای بومی آنجا در رستوران صرف کنند. در بعضی از رستورانها موسیقی و آواز است و یا جوی خاص که همین غذا خوردن در آنجا را لذت بخش تر می کند. غذا همیشه بخش مهمی از هر جامعه و سنتی بوده و مردم همیشه از آن استقبال کرده اند.

مواردی که در بالا ذکر شده دلایلی هستند در ارتباط با اینکه چرا مردم بیرون غذا خوردن را دوست دارند، اما در ادامه می خواهیم روی این موضوع که چرا بیرون غذا خوردن برای مردم سرگرم کننده است تمرکز کنیم که شروع راه اندازی رستوران را باعث می شود.

 

راه اندازی رستوران

برندسازی رستوران چیست؟

یک برند (نام تجاری) ارزش‌های اصلی رستوران شما را با مشتریان بالقوه و کسانی که دوباره به رستوران شما باز خواهند گشت، مرتبط می‌کند. برند شما باعث ‌می‌شود تا مشتریان بدانند چه چیزی به کسب شما انگیزه می‌دهد. اینکه تخصص شما و یا وجه تمایزتان در چه چیزی است، مثلا سوخاری‌‌های ویژه دارید، یا آشپز بین‌الملل، منوی گیاه خواری و … .

بسیار مهم است که نام تجاریتان به هر شیوه ممکن اهداف و ارزش‌‌های شما را انعکاس دهد، از طراحی داخلی و خارجی و متریال بازاریابی تا خدمات مشتریان. اگر برندسازی و طراحی رستوران به درستی و موثر اجرا شود آنگاه کسب و کار شما با اتفاقات مثبت زیر روبه‌رو ‌خواهد شد:

 • تمایز از رقبا
 • برتری رقابتی افزایشی
 • به رسمیت شناختن نام تجاری
 • ایجاد شخصیت و هویت
 • تئوری رنگ‌‌ها

بعد انتخاب برند مهم این است که با روش‌هایی خلاقانه نام تجاری را با تمام بخش‌‌های کسب و کار تلفیق کنید. انتخاب لوگو، فونت، طراحی تصاویر و انتخاب رنگ تنها بخشی از این وظایف هستند. بسیاری از طراحان گرافیک حرفه‌ای زمانی که می‌خواهند مواردی مانند لوگو یا چیدمان و … را برای یک رستوران طراحی کنند، تئوری رنگ‌‌ها را مدنظر قرار می‌دهند.

تئوری رنگ چیست؟

این تئوری، رنگ‌‌هایی را پیشنهاد ‌می‌دهد که ‌می‌توانند در تصمیم گیری برای خرید، حس و اشتهای مشتریان تاثیر بگذارند. در ادامه به نکاتی در انتخاب مناسب رنگ‌ها در راه اندازی رستوران می‌پردازیم:

قرمز

افزایش ضربان قلب و فشار خون و سرعت غذا خوردن
جذب و خروج سریع مشتریان
افزایش جمعیت مشتریان
مناسب برای فست فود‌‌ها

سبز و قهوه ای

مناسب برای رستوران‌‌های معمولی و کلاسیک
افزایش زمان حضور مشتریان در رستوران
نشان دهنده غذای طبیعی و سالم

نارنجی

مناسب بستنی فروشی، کافه و قنادی
ایجاد حس شادی
کاهش عذاب وجدان ناشی از سفارش

آبی

تحریک حس تشنگی
مناسب برای بخش بار و نوشیدنی
ثبات و به رسمیت شناختن

 

راه اندازی رستوران

منوی رستوران

در مورد منوی رستوران و اینکه چه نوع غذایی در رستوران می‌خواهید سرو کنید برنامه ریزی کنید .
باید از ابتدا سبک غذاهای رستوران شما مشخص باشد .
منو رستوران شما باید متنوع باشد و بیشتر باید طبق ذائقه و تقاضای همان منطقه باید منوی غذای رستوران خود را انتخاب نمایید.

مکان مناسب برای راه اندازی رستوران

 • این مساله بسیار حائزاهمیت است که در کدام منطقه تصمیم به راه اندازی رستوران خود گرفته اید. باید توجه داشته باشید در کدام محدوده یا منطقه ملک خود را اجاره یا خریداری می‌کنید از لحاظ تردد, محدوده دسترسی , جای پارک , باید توجه داشته باشید مشتری‌های شما به راحتی بتوانند به رستوران دسترسی داشته باشند.  فاصله رستوران شما با دیگر رستوران‌های منطقه باید رعایت شود شما باید منطقه و محدوده خود را داشته باشید.
 • دید خوبی داشته باشد , مخصوصا برای ماشین‌هایی که ار محدوده تردد می‌کنند. تحقیق کنید و مشاوره بگیرید باید در رابطه با قدرت خرید مرد آن منطقه و شرایط مالی آنها اطلاعاتی کسب کنید تا با بررسی آن بتوانید نوع و مدل غذا و قیمت‌گذاری منوی غذا خود را انتخاب کنید.

جواز راه اندازی رستوران

شما برای راه اندازی رستوران خود باید چندین جواز بگیرید. قبل از اقدام به راه اندازی رستوران خود، با مراجعه به صنف رستوران‌ داران برای تهیه مدارک و گرفتن جوازها اقدام کنید .

خرید تجهیزات مورد نیاز راه اندازی رستوران

قبل از راه اندازی رستوران خود باید توجه داشته باشید که بسته به بزرگی و کوچکی رستوران خود باید بدانید شما نیازمند تجهیزات و حتی وسایل نقلیه هستید تا برای خرید روزانه برای رستوران از آنها استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی رستوران

 • دکوراسیون رستوران خود را طبق منو و غذایی که قرار است در رستوران شما سرو شود باید طراحی کنید .
 • رنگ تابلوی رستوران نورپردازی فضای خارجی رستوران و رنگ منوی غذای شما باید همخوانی داشته باشد .
 • با در نظر گرفتن تمام این نکات با طراحان مشورت کنید تا دکوراسیون متناسب با رستوران و غذاها را برایتان طراحی و اجرا کنند .
 • نورپردازی بسیار اهمیت دارد باید فضایی ایجاد کنید تا مشتری با فضای رستوران شما ارتباط برقرار کند و با آرامش در آنجا غذا میل نماید .

راه اندازی رستوران

 

استخدام

 • استخدام پرسنل برای یک رستوران بسیار مهم می‌باشد ,شما باید لیست کاملی از نکات مهم برای استخدام پرسنل رستوران خود را داشته باشید, آن را مرور کنید و پرسنل رستوران خود را استخدام نمایید.
 • شما به افراد زیادی نیاز دارید تا در رستوران شما مشغول کار شوند مانند: مدیریت , سرپرستی , آشپزها , خرید غذا و نوشیدنی , سرپرست انبار, گارسون‌ها , مسول خرید و … بنابراین قبل از راه اندازی رستوران خود، در مورد تعداد پرسنل و میزان حقوق آنها اطلاعات جامعی کسب کنید.

افتتاحیه

راه اندازی رستوران : برای اینکه یک افتتاحیه مناسب برای رستوران خود برگزار کنید باید برنامه ریزی کنید , شما می‌توانید در روز افتتاح از موسیقی زنده یا سرو غذا رایگان و موارد دیگری که با توجه به منطقه یا محلی که رستوران شما در آن واقع شده است، عملی باشد.

نرم افزار حسابداری رستورانی

 • حسابداری دفتری یکی از موارد مهم در رستوران داری می‌باشد. اگر تصمیم به ، راه اندازی رستوران گرفته اید باید توجه داشته باشید در این شغل بخصوص حسابداری بسیار مهم و حیاطی است و یکی از مراحل راه اندازی یک رستوران موفق تحقیق و برسی جهت کشف نرم افزار حسابداری مناسب برای کسب و کار خود می باشد. شما نیاز دارید موجودی انبار خرید و فروش ,چک‌های بانکی و موارد بسیار زیاد دیگری را هر هفته و شاید هر روز بررسی و مدیریت کنید لذا در انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب با دقت عمل کنید.
 • مدیریت همه این مسائل بسیار سخت و پیچیده است اما نگران نباشید ما به شما نرم افزار حسابداری معین را معرفی می‌کنیم تا به راحتی به تمام این حسابرسی‌ها بپردازید و نگرانی بایت راه اندازی رستوران خود نداشته باشید.
 • نرم افزار حسابداری رستوران معین نرم افزاری به ‌روز و جامع است که شرایطی را فراهم کرده تا بدون نگرانی با دقت بالا و ضریب خطای صفر برای کسب و کار نوپای خود نظارت دقیق مالی داشته باشید.
 • هم چنین استفاده از یک صندوق فروشگاهی، می تواند گزینه مناسبی برای انجام امور حسابداری رستوران شما باشد.

در صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری معین را برای رستوران خود دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.