downicon.png
حسابرسی عملکرد چیست ؟
حسابرسی عملکرد چیست ؟
حسابرسی عملکرد چیست ؟
حسابرسی عملکرد چیست ؟

حسابرسی عملکرد: برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم، رشته مدیریت علمی توسط فردی به نام فردریک تیلور عنوان گردید. در واقع رشته مدیریت علمی، روش و راهکاری برای برخورد منطقی و منظم با مسائل سازمان‌ها در راستای پیدا کردن مناسب ترین راهکار برای انجام امور می باشد.

اگر علاقمند هستید در این زمینه اطلاعات مفیدی به دست آورید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مدیریت علمی اشاره به چه مسائلی دارد و چگونه توسعه یافت؟

مدیریت علمی به کسب اطلاعات دقیق و کامل از آنچه رخ می ‌دهد و نتایجی که حاصل هر گونه تغییر است، تاکید دارد. مدیریت علمی نیاز فراوانی به اطلاعاتی از جمله بهای تمام شده محصولات و خدمات، هزینه ارزهای مختلف تولید، مقدار تولید، قیمت فروش محصولات و خدمات، ظرفیت منابع مختلف همچون ظرفیت تولیدی ماشین‌ آلات تجزیه و تحلیل این اطلاعات دارد.

جالب است بدانید روش‌های هزینه یابی خدمات و فعالیت‌ها به این دلیل توسعه و بهبود یافت که استفاده مدیران از اطلاعات مالی افزایش یافته بود. در نتیجه رشته حسابداری مدیریت به عنوان یک رشته خاص به وجود آمد.

حسابرسی عملکرد چیست؟

یکی از حرفه‌های مستقل جامعه امروز، حسابرسی عملکرد می باشد که نقش بسیار مهمی را در مدیریت سازمان‌ها ایفا می نماید. حسابرسی عملکرد در ابتدا به عنوان فعالیتی بزرگ، گوناگون و خودآگاه در دهه ۱۹۷۰ ایجاد شد.

حسابرسی عملکرد به چندین دلیل متحول گردید و گسترش پیدا کرد؛ این عوامل شامل:

 • نیاز به مدیریت ریسک بدهی‌های مدنی
 • فرصت برای افزایش منافع حاصل از کارایی از طریق بهبود سیستم‌های مدیریتی داخلی
 • زمینه فعالیت‌های دولت چندین برابر شده بود که نمونه آن کارکرد ساده مرتبط با نظم، قانون و مدیریت دادگاه بسیاری از دولت‌ها بود که این مسائل میزان مخارج عمومی را افزایش داده بود.
 • یکی دیگر از این عوامل، ادعاهای مختلفی بود که در مورد تخصیص منابع عنوان می ‌شد. بنابراین برای تصمیم گیری آگاهانه تر و منطقی تر برای تخصیص منابع محدود می بایست از روش‌ها و راهکارهای صحیح استفاده نمود.
 • با توجه به توسعه نهادهای مردم‌سالاری، سطح آگاهی مردم و نمایندگان آن‌ها افزایش یافته بود و از همین رو درخواست‌ها برای حسابدهی افرادی که منابع دولتی را اداره می نموند، مطرح بود.

حسابرسی عملکرد چیست

 

در نهایت و با توجه به همه این دلایل محکم، حسابرسی عملکرد در راستای حمایت از سیاست گذاران در نقش نظارتی آن‌ها توسعه پیدا کرد.

حسابرسی عملکرد یعنی

ارزیابی میزان رعایت هدف‌ها، روش‌های سازمان و یا قوانین و مقررات مربوط به سیاست‌ها، ارزیابی اثر بخشی سیستم‌های برنامه ریزی، کنترل مدیریت ارزیابی، کیفیت گزارش‎‌های مدیریت از لحاظ مورد اعتماد بودن.

حسابرسی عملکرد یعنی حسابرسی اثربخشی و کارایی صرفه اقتصادی

 • حسابرسی کارایی در ارتباط با استفاده از منابع انسانی مالی و سایر منابع است که از جمله آن‌ها ارزیابی عملکرد، ارزیابی سیستم‌های اطلاعاتی، روش‌های نظارتی و قوانینی که توسط واحدهای حسابرسی شده برای رفع عیب‌ها شناسایی شده می باشد.
 • صرفه اقتصادی در حسابرسی، به فعالیت‌های اداری که منطبق با اصول و عملکردهای مدیریتی سالم و سیاست‌های مدیریتی می باشد، می ‌گویند.
 • حسابرسی اثر بخشی در واقع عملکرد رابطه با دستیابی به هدف‌های واحدهای حسابرسی شده و حسابرسی آثار واقعی فعالیت‌ها در مقایسه با آثار مورد انتظار می باشد.

حسابدهی دولتی چیست و چگونه باید انجام شود؟

 1. در حسابدهی دولتی هر عمل مستند می گردد و سپس به اطلاع عموم می ‌رسد.
 2. در حسابدهی دولتی هر درخواست کننده‌ای مسئول اعمال خود است.
 3. در حسابدهی دولتی هر عمل یا فعالیتی به گونه‌ای باز و طبق قوانین و قضاوت توام با احتیاط، صورت می ‌گیرد.
 4. در حسابدهی دولتی هر عمل یا فعالیت، به گونه‌ای حرفه‌ای، مستقل و بر حسب تعصب حسابرسی شده و نتیجه آن به اطلاع عموم می ‌رسد.
 5. در حسابدهی دولتی در صورتی که بررسی فعالیت‌ها نشانگر خطای عمدی صورت گرفته باشد، عمل اصلاح سریعا باید صورت بگیرد و مجازات آن بخش یا فرد اعمال گردد.

بنابراین می ‌توان گفت هدف از حسابرسی عملکرد، ارزیابی عملکرد واحدهای حسابرسی شده و مدیریت آن‌ها در قالب صرفه اقتصادی، اثر بخشی، کارایی و ارائه توصیه‌هایی در مورد نحوه بهبود عملکرد سازمان می باشد.

اهداف کلی حسابرسی مدیریت

هدف از حسابرسی عملکرد مدیریت و انجام دادن موارد زیر است:

 • شناسایی فرصت‌ها و بهبود فعالیت‌های عملیاتی
 • ارزیابی عملکرد
 • ارائه پیشنهاد برای بهبود عملیات یا ضرورت اقدامات اصلاحی
 • پیگیری تصمیم‌های عملیاتی و اقدامات اجرایی

حسابرسی و مدیریت بنگاه اقتصادی

یکی از فعالیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای حسابداری می باشد که از جمله منابع انسانی و غیر انسانی است. با این منابع انسانی و غیرانسانی عکس العمل‌های متقابل وجود دارد و فرهنگ جامعه بر منابع انسانی موثر می باشد.

اگرچه تفاوت‌های فرهنگی تاثیر بسیار زیادی در حرفه حسابداری در انواع کشورها دارد اما محتوای گزارش‌ها معمولاً وابسته به آداب، رسوم، تاریخ و فرهنگ یک منطقه است و به همین دلیل در برخی کشورهای مالی سرمایه‌ گذار را در نظر می گیرند. در بعضی از کشورهای دیگر اداره کنندگان دولتی یا طلبکاران ارزش کار در ارتباط با فرهنگ را مشخص می کند.

چند پارامتر مهم در مشخص نمودن ارزش

 • اصالت سرمایه در مقابل اصالت معنویت یا اصالت کار
 • فاصله طبقاتی زیاد در مقابل کاهش فاصله طبقاتی
 • فرد گرایی در مقابل جامعه و جمع ‌گرایی
 • مرد گرایی در مقابل زن گرایی و انسان گرایی
 • پنهان کاری در مقابل آشکار سازی

در کل می توان گفت هدف اصلی در ایجاد واحدهای حسابرسی کمک به مدیریت واحد اقتصادی در اداره کردن امور شرکت به بهترین نحو ممکن است. از همین رو رسیدگی حسابرسان داخلی، معمولاً حسابرسی عملیاتی می باشد چراکه اهداف آن‌ها مشخص کننده تاثیر عملکردها و راهکارهای موجود در کارهای عملیات واحد اقتصادی نمی گردد بلکه بررسی و ارزیابی تاثیر سیستم کنترل‌های داخلی حسابداری و اداری را نیز در بر می گیرد.

از همین رو حسابرسان داخلی قادرند به عنوان بازوی توانمند مدیریت در اداره کنترل کیفیت و کارآیی واحدهای اقتصادی از جنبه های مادی یعنی سودآوری و معنوی نیروی انسانی به حساب بیایند.

حسابرسی عملکرد چیست ؟

 

جمع‌بندی

با در نظر گرفتن محدودیت‌های موجود در هر سازمان اقتصادی، حسابرسی مدیریت به عنوان یک راهکار کنترلی بی‌طرفانه، ارزیابی و قضاوت نسبت به عملکرد گذشته و چشم انداز آینده مدیریت می پردازد. در کل برای ایجاد یک بررسی کامل مقدماتی در حسابرسی عملکرد مدیریت باید شناخت تاریخچه واحد اقتصادی، اهداف تصمیم‌های عملیاتی، برنامه‌های اجرایی واحد اقتصادی، استراتژی‌ها، محدودیت‌ها، امکانات واحد اقتصادی، فعالیت‌های عملیاتی و غیر عملیاتی و واحد اقتصادی رعایت گردد.

هم چنین در صورتی که قصد خرید یک نرم افزار حسابداری مناسب را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.