مقالات آموزشی معین

حسابداری تحت وب

حسابداری تحت وب
حسابداری تحت وب
حسابداری تحت وب
فهرست مطالب

همانطور که می دانید هدف اصلی تمام واحدهای تجاری و فعالیتشان در این حوزه، کسب سود بیشتر است و برای اینکه بتوانید از آنها پیشی بگیرید و موفقیت را از آن خود کنید، باید دارای یک سامانه حسابداری کاملاً هوشمند باشید.

این سیستم یا سامانه باید دارای امکاناتی باشد که بتواند آسان‌ترین و بهترین راهکارها را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. البته که این سامانه وظیفه بسیار خطیری بر عهده دارد و آن فراهم آوردن اطلاعات مفید برای تصمیم گیری‌های شرکت می باشد.

با توسعه و گسترش سریع اینترنت همراه با فناوری اطلاعات حسابداری تحت وب نیز به وجود آمد و در سپس به یک ابزار قدرتمند برای جمع آوری و تهیه گزارشات حسابداری تبدیل شد. اگر کنجاوید تاریخچه حسابداری تحت وب و مزایای آن را بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

اهمیت حسابداری تحت وب

 

هر چه به سمت آینده پیش می رویم، پیشرفت‌ها نیز خیره کننده‌تر می شود. رشد تکنولوژی در عرصه‌های مختلف جامعه اتفاق می ‌افتد که یکی از این آنها، عرصه اقتصادی است. ماهیت و عملکرد حسابداری هم به عنوان یک عرصه اقتصادی جامعه دستخوش تغییر و تحولات شده است که به سود جامعه و استفاده کنندگان می باشد.

در دنیای امروز بسیاری از کسب و کارها، به صورت الکترونیکی انجام می‌ شود و این روند، روز به روز در حال پیشرفت است. در چنین دنیایی، کسب و کارها توسعه یافته و فراتر از شهر، استان و کشور پیش می ‌رود و سرعت تغییرات آنچنان زیاد است که باعث شگفتی و تعجب خواهد شد.

به همین دلیل هم دغدغه‌های ذهنی، برای مدیر کسب و کارها و مدیران مالی یک مجموعه به وجود آمده که چگونه باید پاسخگوی نیازهای جامعه با این سرعت پیشرفت باشند! بالعکس تصورات برخی از افراد، فناوری در مبادلات الکترونیکی باعث بهبود روند عملکرد و کارایی یک سازمان می شود و انجام مبادلات را سرعت می ‌بخشد. اما در روش‌های سنتی به هیچ وجه اینطور نیست چراکه این روش‌ها بسیار وقت‌گیر و پرهزینه هستند.

با بهره گیری از فنون جدید و تکنولوژی‌های روز دنیا، هزینه‌های مربوط به ترخیص و بکارگیری اطلاعات و همچنین تهیه و پردازش آنها کاهش یافته است.

یک مدیر حاذق و باهوش، باید بداند که با به کارگیری از روش‌های جدید سبب پیشی گرفتن از رقبا و حضور پررنگ‌ترش، در جامعه تجارت جهانی می شود.

در حقیقت باید گفت اگر جامعه‌ای از روش‌های تجارت سنتی فاصله نگیرد آینده خوبی در انتظارش نیست و اندک اندک از دامنه پیشرفت فاصله گرفته و به بیرون از میدان رقابت رانده می ‌شود.

حسابداری تحت وب

 

تاریخچه حسابداری تحت وب

 

حسابداری تحت وب در سال ۱۹۹۸ پا به عرصه وجود نهاد. دقیقا در همین سال بود که شرکت نت لگر به وسیله لری الیسون برپا شد.

لری الیسون برای راه اندازی این سازمان هزینه زیادی صرف کرد. در ابتدا کاربران با پرداخت مبلغ ماهیانه تا حدود ۵۰ دلار در ماه، از خدمات شرکت نت لگر استفاده می نمودند.

دیری نگذشت که این شرکت مشتریان ثابت خود را پیدا کرد و بسیاری از افراد از خدمات این شرکت استفاده می کردند. در همان دوران، لری الیسون رقیب بزرگی مانند بیل گیتس داشت که بیل گیتس نیز در راستای تلاش برای به دست آوردن، شبکه حساب‌های غیر متمرکز انجام می ‌داد.

در سال ۱۹۹۹ شرکت پیچ تری وارد میدان رقابت شد. این شرکت بیشترین محصول خود را از روی نسخه قدیمی حسابداری دفتری ارائه می داد و از همین طریق محصول قدیمی‌اش را دوباره طراحی نمود و به عنوان حسابداری تحت وب ارائه داد.

در سال ۲۰۰۰ شرکت این توایت،  وارد جریان شد. محصول این شرکت، نتیجه تلاش گسترده‌ای بود که برای محصول جدیدی صورت گرفته که این محصول نیز با توجه به نرم افزار حسابداری موجود طراحی شد.

شرکت  CAPCCA، از دیگر شرکت‌هایی بود که در زمینه حسابداری تحت وب شروع به کار کرد. این شرکت سایت محصول خود را با عنوان CAPCCA online در سال ۱۹۹۹ به بازار ارائه نمود و به مصرف‌کنندگان این اجازه را داد که با پرداخت یک مبلغ ناچیز به صورت ماهیانه، از محصولش استفاده کنند.

حسابداری تحت وب

 

حسابداری تحت وب (web based accounting)

 

یک فناوری در حوزه گزارش مالی و حسابداری است که به کاربرانش این اجازه را می دهد تا به وسیله اینترنت و در هر مکان و زمانی به داده‌ها و اطلاعات حسابداری‌شان دسترسی داشته باشند.

با کمک حسابداری تحت وب می توان به جمع آوری، انتقال، گزارش‌گیری از اطلاعات مالی پرداخت. بدین معنا که هر فردی در هر گوشه از دنیا می تواند با کمک یک مرورگر ساده به حسابداری تحت وب متصل شود. امروزه کشورهای توسعه یافته‌ای مانند آلمان، انگلستان و آمریکا نیز از این تکنولوژی بهره‌مند هستند.

 

ویژگی ها و مزایای حسابداری تحت وب

 

کار گروهی همزمان

 

با کمک حسابداری تحت وب، مدیران و حسابداران هر مجموعه تجاری، قادرند، اطلاعات مالی را ویرایش یا آنها را به طور همزمان بررسی نمایند، با تفاوت اینکه هر کدام از آنها دارای یک دفتر جداگانه در شهرهای متفاوت یک کشور هستند.

جالب است بدانید وقتی یک گزارش مالی تهیه می‌ شود همه افراد گروه می ‌توانند به صورت همزمان آن را مشاهده نموده و این اطلاعات را ویرایش نمایند. همچنین این امکان وجود دارد که از این اطلاعات، نسخه پشتیبان یا گزارش الکترونیکی تهیه کنند.

 

 

کاهش هزینه های نرم افزاری

 

با کمک حسابداری تحت وب، شرکت‌ها و مجموعه‌ها دیگر مستلزم صرف مبالغ اضافی برای خرید نرم افزار نیستند و از طرفی مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف برای ارتقا و ترفیع نرم‌افزار نخواهند بود.

 

کاهش هزینه های سخت افزاری

 

همانطور که می دانید هر واحد تجاری یا شرکت مستلزم پرداخت مبلغ زیادی برای خریداری سخت‌افزار و سامانه سخت افزاری برای سازمان خود می باشد اما با استفاده از حسابداری تحت وب دیگر نیازی به صرف اینگونه از هزینه‌ها نیست.

 

حذف هزینه‌ها برای استخدام کارشناس آی تی

 

علاوه بر همه موارد بالا، دیگر الزامی به استخدام کارشناس آی تی، نیست چراکه با سیستم حسابداری تحت وب، دیگری نیازی به شبکه کردن سیستم‌ها ندارید و اینکار به صورت اینترنتی قابل انجام است.

 

جلب رضایت مشتریان

 

با کمک حسابداری تحت وب دیگر نیازی به ملاقات حضوری و تحویل گزارش را محل نیستید چرا که می توانید این کار را از هر گوشه دنیا که هستید به صورت اینترنتی و الکترونیکی پیگیری نمایید. بنابراین مشتریان شما همواره در دسترس بوده و امورشان به سرعت صورت می گیرد.

 

به روز رسانی و اطلاع رسانی به هنگام

 

با استفاده از سامانه حسابداری تحت وب، همه اطلاعات به صورت لحظه‌ای، در حال به روز رسانی هستند و مدیران مالی می توانند جدیدترین اطلاعات و گزارش‌ها را در دست داشته باشد.

 

مدیریت از راه دور

 

با استفاده از حسابداری تحت وب می‌ توانید یک بنگاه اقتصادی از راه دور راه بیندازید و بدون اینکه بخواهید در آن محل حضور داشته باشید می توانید به تمامی امور نظارت داشته باشید.

 

کنترل محلی

 

حسابداری تحت وب این امکان را به مدیران یا حسابداران می دهد که گردش کار خود را برای کل مجموعه‌های شرکت تعریف نموده و همچنین می توان با نام و علامت تجاری خود، اطلاعاتی را به سامانه وارد و گزارشاتی را تهیه نمایند.

 

کار در محل

 

حسابداری تحت وب به عنوان یک راهکار هوشمندانه، توانسته بسیاری از شرکت‌ها را خوشنود نگه دارد چراکه مدیران و کاربران مجازند با اطمینان و ایمنی کامل به اطلاعات مالی دسترسی پیدا کنند و برای این کار تنها کافیست به اینترنت متصل شوند.

 

عمل بلادرنگ

 

با کمک حسابداری تحت وب، مدیران مالی هر شرکت می‌ توانند گزارش‌های مالی تلفیقی یا مقایسه‌ای را فراهم نمایند. همچنین به دلیل سهولت و سرعت در گزارش گیری دیگر نیازی نیست برای انجام تصمیم گیری‌ها منتظر گزارشات ماهانه و هفتگی ماند، چراکه هر لحظه می توان از فرصت‌های ناب پیش آمده استفاده نمود و با دسترسی بسیار سریع و آسان به گزارشات، تصمیمات لحظه‌ای و هوشمندانه گرفت.

 

مقیاس ‌پذیری

 

مسلما هر شرکت و واحد تجاری نیازمند یک سیستم حسابداری است که همگام با رشد و توسعه آن، کسب و کار را نیز پیش برود و از طرفی هزینه‌‌ای هم برای سازمان نداشته باشد. به همین دلیل است که استفاده از حسابداری تحت وب برای مجموعه‌هایی که به فکر توسعه و گسترش کسب و کارشان را هستند، پیشنهاد می شود. با این وجود که این شرکت‌ها قادرند، با اضافه کردن کاربران جدید و صدها شعبه در سراسر دنیا، امور مالیشان را به سادگی انجام دهند، بدون اینکه هزینه اضافی و گزافی برای آنها داشته باشد.

 

صرفه جویی در هزینه ها

 

با سیستم حسابداری تحت وب دیگر نیازی به نرم افزار نمی باشد و تنها با یک مرورگر وب که بتواند به اینترنت متصل شود، عمل حسابداری امکان پذیر است.

حسابداری تحت وب

 

 

جمع‌بندی

 

با توجه به میزان رقابتی که در حوزه حسابداری تحت وب دیده می شود، می توان حدس زد که خدمات ارائه شده از سمت تولید کنندگان، افزایش یافته و هزینه استفاده از خدمات نیز کاهش پیدا نماید که این موضوع به نفع مصرف کننده است. از همین رو می توان گفت آینده حسابداری تحت وب رو به پیشرفت و بهبود بوده و روز به روز، خدمات بهتری نصیب مصرف کنندگان می شود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه نرم افزار حسابداری، می توانید مقاله حسابداری تحت شبکه را مطالعه نمایید.

در صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری با امکاناتی را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.