نرم افزار انبارداری و مزایای آن

نرم افزار انبارداری و مزایای آن
نرم افزار انبارداری و مزایای آن
نرم افزار انبارداری
فهرست مطالب

انبار هر فروشگاه یا شرکتی، جزو اصلی ترین بخش های آن است. با توجه به اندازه فعالیت و کسب و کار، انبار شما می تواند دارایی های مختلفی را در خود نگه داری کند. مدیریت کالاهای موجود در انبار نیاز به دقت و ابزار هایی دارد که نرم افزار انبارداری مهم ترین آن هاست.

در این مقاله به موضوع نرم افزار انبارداری می پردازیم و مزایای استفاده از آن را بررسی می کنیم.

 

انبارداری چیست؟

 

برای درک اهمیت نرم افزار انبارداری ابتدا باید با فرآیند انبارداری آشنا شوید. انبارداری بخش مهمی از هر تجارت و کسب و کاری است و مدیریت موجودی کالا ها، ثبت و پیگیری اجناس مختلف در زمان تولید، خرید یا فروش را دنبال می کند. در انبارداری افراد مسئول باید توجه داشته باشند که کالاها در مکان و زمان مناسب برای فروش یا ذخیره قرار گرفته اند یا خیر.

انبارداری کالاها به بخش های مختلفی تقسیم می شوند. بخش های مختلفی که در نگه داری و انبار کالاها مورد استفاده قرار می گیرد را مرور می کنیم:

  • نگه داری کالاهایی که به مشتریان فروخته شده و قرار است تحویل داده شود.
  • ذخیره مواد اولیه ای که برای تولید کالا از آنها استفاده می شود.
  • بخش کالاهای ناتمام که فرآیند تولید آنها متوقف شده است.
  • بخش کالاهای ذخیره شده ای که برای عرضه هنگام کمبود و تقاضای زیاد از سمت مشتریان مورد استفاده قرار می گیرند.

نرم افزار انبارداری

 

حسابداری انبار چیست؟

 

بسیاری از کسب و کار ها، در بخش های تولیدی فعالیت می کنند. این کسب و کار ها فعالیت تولید و عرضه کالا به بازار را انجام می دهند. طبیعی است برای ذخیره کالاهای تولید شده، نیاز به یک انبار بسته به مقدار کالاها احساس شود. کنترل موجودی و مدیریت کالاهای ذخیره شده، نیاز به مهارت های خاصی دارد. تعیین موجودی کالاها، میزان فروش و خارج شدن کالاها در طول روز یا نگه داری مواد خام مصرفی، حسابداری انبار نام دارد.

در حسابداری انبار، اسنادی که به منظور انتقال مواد خام یا کالاهای تولید شده در قسمت های مختلف شرکت صادر شده است، بررسی و تایید نهایی می شود. هم چنین مدیریت هزینه تمام شده کالاهایی که از انبار صادر می شوند و بررسی اسناد خرید مواد اولیه، در این بخش بررسی می شود.

 

نرم افزار انبارداری چیست؟

 

با توجه به اهمیت انبارگردانی و حسابداری انبار، احتمالا متوجه شده اید که برای انجام تمام فرآیند های این بخش، نیاز به ابزاری دقیق و کامل است. نرم افزار انبارداری به همین دلیل مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش های قدیمی تر حسابداری، انباردار امکانات زیادی در اختیار نداشت و ثبت کالا و مدیریت آنها به صورت دستی انجام می شد. این نوع حسابداری باعث بروز مشکلات و خطاهای زیاد در شمارش کالا و فروش محصولات را داشت. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن نرم افزار انبارداری، قابلیت های مهمی به فرآیند های ثبت و شمارش کالا افزوده شد. استفاده از بارکد، انبارگردانی اتوماتیک، کنترل دقیق موجودی و گردش کالاها، گوشه ای از ویژگی های نرم افزار انبارداری است.

کالاهای موجود در انبار ارتباط مستقیمی با سایر بخش های شرکت دارند؛ بخصوص بخش های تولیدی و بازرگانی. به همین دلیل استفاده از نرم افزار انبارداری تحت شبکه برای انتقال و اشتراک اطلاعات، جزو موارد ضروری هر شرکت است.

 

اهمیت نرم افزار انبارداری

 

در هرشرکتی، ارتباط میان خرید و فروش و هم چنین تولید و عرضه کالاها به وسیله انبار انجام می شود. نرم افزار انبارداری با ارائه قابلیت های پرکاربرد مانند ایجاد فرم های مختلف، تمام ابزار های مورد نیاز یک انباردار را ارائه می دهد. با توجه به ارزش و میزان سرمایه ای که در انبار هر شرکت موجود است، مدیریت و کنترل این سرمایه، پیچیدگی های خاص خود را دارد که نرم افزار انبارداری مسئول پردازش این اطلاعات است.

اهمیت نرم افزار انبارداری در هنگام تعریف فرمول های جدید برای تولید محصولات، محاسبه قیمت مواد اولیه، ارائه انواع گزارشات و دسترسی آسان به هر کالا نشان داده می شود. بنابراین اهمیت بالای این نرم افزار حسابداری را در مدیریت مسائل مالی شرکت، نباید دست کم گرفت.

نرم افزار انبارداری

 

مزایای نرم افزار انبارداری

 

در این بخش به مزایا و کابردهای نرم افزار حسابداری انبار در رشد و افزایش اعتبار هر شرکت می پردازیم.

 

فروش حداکثری

 

توسط نرم افزار انبارداری این اطمینان را کسب خواهید کرد که محصولات شما در چه زمانی به اتمام خواهند رسید. با توجه به نمودار های آماری این نرم افزار حسابداری، میزان تقاضای مردم را پیش بینی خواهید کرد و با تولید مناسب و کافی، موجودی کالای مورد نظرتان هیچ گاه به اتمام نخواهید رسید.

 

صرفه جویی در هزینه ها

 

با توجه به محاسبه و پیش بینی فروش محصولات، می توانید تعداد کمتری از محصولاتی که فروش پایینی دارند را تولید یا سفارش دهید. در این صورت اجناس زیادی روی دستتان نمی ماند و در هزینه انبارداری، خرید و تولید محصولات صرفه جویی خواهد شد.

 

جلوگیری از هدر رفتن محصولات

 

بسیاری از محصولات موجود در انبار، دارای تاریخ انقضا می باشند. با ثبت اطلاعات هر محصول مانند تاریخ تولید و تاریخ انقضا، کالاهایی که زمان به انقضا رسیدنشان نزدیکتر است، برای فروش در اولویت قرار  می گیرند و به این صورت از دور ریختن محصولات و هزینه های اضافی جلوگیری می شود.

 

خردید های به صرفه با نرم افزار انبارداری

 

پس از گذشت مدت زمانی استفاده از نرم افزار حسابداری انبار، متوجه خواهید شد کدام محصولات و مواد اولیه را باید به مقدار زیاد تهیه و انبار کنید. در این صورت می توانید خرید های عمده خود را به تعداد زیاد و با قیمت مناسب انجام دهید و از تخفیفات دیگر نیز بهره مند شوید.

 

کمک به بخش بازاریابی

 

با گزارشات آماری و میزان فروش محصولات در هر مدت زمانی، قادر خواهید بود روند های فروش فصلی محصولات خود را برنامه ریزی کنید. این مورد می تواند کمک زیادی به بخش بازاریابی برای فروش بیشتر محصولات در هر بازه زمانی خاص کند.

 

نرم افزار انبارداری رایگان

 

با  توجه به کاربرد بالای نرم افزار انبارداری و از طرفی قیمت های مختلف آن در بازار، بسیاری دنبال دانلود نرم افزار حسابداری رایگان هستند. استفاده از هیچ برنامه انبارداری به طور کامل، رایگان نخواهد بود. نسخه های مختلفی از نرم افزار انبارداری رایگان در بازار وجود دارند که پس از مدت زمان محدودی از کار می افتند و نیاز به خرید نسخه اصلی آنها است. از طرفی دیگر بسیاری از سایت ها نرم افزار های حسابداری کرک شده را برای دانلود قرار داده اند که به دلیل سطح امنیت پایین و بوجود آمدن مشکلات متعدد، استفاده از این نوع نرم افزار انبارداری نیز توصیه نمی شود.

با توجه به مزایا و معایب نرم افزار حسابداری رایگان، توصیه می شود برای متوجه شدن کارایی های نرم افزار انبارداری، ابتدا نسخه دمو یا رایگانی که بسیاری از شرکت ها ارائه می دهند را استفاده نمایید و در صورت تایید، اقدام به خرید نسخه اصلی آن کنید. شما منظور می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

نرم افزار انبارداری

 

 

جمع بندی

 

بخش انبار و انبارگردانی، نقش کلیدی در عملیات های مالی هر شرکتی دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از یک نرم افزار انبارداری خوب و مناسب باعث افزایش قابلیت های انبارداری، دقت و عملکرد بهتر در این زمینه می شود. در این مقاله به اهمیت نرم افزار حسابداری انبار پرداختیم و ویژگی های کاربردی که باعث افزایش سود دهی در هر شرکتی می شود را بررسی کردیم.

در صورت ایجاد هرگونه سوال می توانید با مشاورین گروه نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.
 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.


 
منابع

Xero

Unleashedsoftware

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.