downicon.png
نرم افزار حسابداری تحت شبکه چیست؟
نرم افزار حسابداری تحت شبکه چیست؟
نرم افزار حسابداری تحت شبکه چیست؟

اصطلاح نرم افزار های یکپارچه یا تحت شبکه در سال های اخیر رواج زیادی پیدا کرده است. یکی از این نمونه نرم افزار ها، نرم افزار حسابداری تحت شبکه است.

این نرم افزارها مناسب شرکت ها یا کسب و کار های بزرگ هستند. به عنوان مثال اغلب نرم افزار های حسابداری پیشرفته دارای سیستم های یکپارچه و تحت شبکه هستند. این سیستم ها هریک به صورت جداگانه شامل چندین زیر مجموعه می شود. در نرم افزار های حسابداری این زیر سیستم ها معمولا شامل انبار، خزانه داری، حسابداری و موارد این چنینی است.

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار حسابداری تحت شبکه و تفاوت آن با نرم افزار حسابداری تحت وب، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نرم افزار حسابداری تحت شبکه چیست؟

نرم افزار حسابداری تحت شبکه یا به عبارتی دیگر حسابداری یکپارچه، ابزاری است که بخش های آن به طور منظم با هم در ارتباط اند. این سیستم به منظور اهداف خاصی تشکیل شده است که در ادامه به آن می پردازیم. هریک از نرم های حسابداری تحت شبکه، خود از یک یا چند زیر شاخه تشکیل شده است. این زیر شاخه ها نیز مانند نرم افزار های دیگر قابلیت ارائه خروجی های مجزا و خروجی های مرتبط با زیرشاخه های دیگر را دارا می باشند.

نرم افزار حسابداری تحت شبکه عموما مبتنی بر بانک های اطلاعاتی است. در این سیستم تمام داده ها، گزارشات، اطلاعات افراد و سایر موارد میان تمام نرم افزار ها و سیستم ها مشترک می باشد. مزیت کلی این سیستم صرفه جویی در هزینه و زمان است به این دلیل که نیازی به ورود مجدد داده های حسابداری میان سیستم ها نیست.

نرم افزار حسابداری تحت شبکه یا یکپارچه شامل دو بخش اصلی و فرعی می باشد. قسمت های اصلی این سیستم حسابداری شامل بخش های دریافتی، صورتحساب ها، سفارشات خرید و حساب های قابل پرداخت می باشند.

برای درک بیشتر این سیستم می توانیم به نرم افزار های مجموعه آفیس اشاره کنیم. در این نرم افزار ها تمام اطلاعات و داده های خروجی یک نرم افزار، در نرم افزار دیگر قابل استفاده است.

نرم افزار حسابداری تحت شبکه

 

تفاوت نرم افزار حسابداری تحت شبکه و تحت وب

در نرم افزار حسابداری تحت وب، امور حسابداری بر اساس اینترنت انجام می شود. این نرم افزار های حسابداری نسبت به نرم افزار های حسابداری تحت شبکه مدرن تر و قوی تر هستند. نصب این نرم افزار ها روی کلاینت و سرور ها اتفاق می افتد در صورتی که نرم افزار حسابداری تحت شبکه، در قالب شبکه محلی (LAN) اجرا می شود ودیتابیس های آن روی ویندوز سرور نصب شده است.

در نرم افزار حسابداری تحت وب، دسترسی بوسیله مرورگر ها انجام میشود اما دسترسی به نرم افزار حسابداری تحت شبکه به وسیله سیستمی که دیتابیس روی آن نصب شده است انجام می پذیرد. به طور شفاف تر هر سیستم، نرم افزار حسابداری خود را دارد اما دیتابیس میان تمام آنها مشترک است.

هرکدام از این سیستم های حسابداری با توجه به اهدافی را اندازی می شوند و مقایسه میان خوب یا بدتر بودن یکی از آن ها نادرست است؛ با این حال برخی تفاوت ها و مزایای هر یک را در ادامه این بخش بررسی میکنیم.

  • در نرم افزار حسابداری تحت شبکه امنیت اطلاعات به مراتب یشتر از نرم افزار تحت وب است اما سهولت دسترسی به نرم افزار حسابداری تحت وب بیشتر است.
  • نرم افزار های حسابداری که بصورت یکپارچه و تحت شبکه اجرا شده اند، از سرعت عمل بالایی برخوردارند اما سیستم های آنلاین و تحت وب به دلیل چند کاربره بودن آن و اتصال به اینترنت، پردازش کند تری دارند.
  • در نرم افزار حسابداری تحت شبکه، اجرای یک نرم افزار نیاز به نصب آن روی سیستم و وجود یک شبکه بستر دارد اما نرم افزار حسابداری تحت وب، فاقد از دستگاه است و مهم نست کاربر از چه سیستمی وارد آن شده است.
  • برای استفاده از نرم افزار حسابداری تحت شبکه، حضور فیزیکی در شرکت یا محل کار لازم است اما در نرم افزار حسابداری تحت وب، امکان دورکاری به شکلی راحت فراهم است. هرچند حل این مشکل در نرم افزار حسابداری تحت شبکه، نیاز به آی پی استاتیک دارد.

 

نرم افزار حسابداری تحت شبکه

 

مزایای نرم افزار حسابداری تحت شبکه

استفاده از سیستمی یکپارچه برای حسابداری، بستگی به اهداف شرکت دارد. در این بخش عواملی را بررسی میکنیم که شرکت ها را به استفاده از نرم افزار حسابداری تحت شبکه تشویق می کند.

  • کاربری ساده

برای اجرا و پیاده سازی سیستم های تحت شبکه، معمولا از ساختار یا قالب های یکسان استفاده می شود. در این سیستم کاربر یا حسابدار تنها با وارد شدن به اکانت خود بوسیله نام کاربری و رمز عبور، تمام امور حسابداری را انجام می دهد و نیازی به استفاده از چند نرم افزار جداگانه ندارد.

  • صرفه جویی در وقت، نیروی انسانی و هزینه ها

برای کاهش هزینه های شرکت، استفاده از سیستم حسابداری تحت شبکه گزینه خوبی می تواند باشد. طبیعتا خرید و پشتیبانی از یک سیستم حسابداری، هزینه بسیار کمتری نسبت به استفاده چندین سیستم جدا از هم را دارد. هم چنین با وجود اطلاعات مشترک میان سیستم ها، منابع و نیروهای انسانی برای وارد کردن اطلاعات کاهش پیدا می کند و انجام امور حسابداری سریعتر رخ می دهد.

  • امنیت بالا

با توجه به ثبت اطلاعات در یک سرور و دسترسی تقریبا مشکل به آنها، خطرات احتمالی سرقت اطلاعات از طریق اینترنت کاهش چشمگیری پیدا می کند.

  • اطلاعات جامع

بوسیله نرم افزار حسابداری تحت شبکه، این قابلیت وجود دارد که دسترسی به گزارش کاملی از داده ها و عملکرد کلی شرکت در هر زمان ممکن باشد. بدون نیاز به جمع آوری اطلاعات سیستم های دیگر، می توان اطلاعات کلی و جامعی را در اختیار داشت.

  • محاسبه خودکار امور

در سیستم های یکپارچه محاسبات امور پیچیده، به راحتی توسط خود سیستم بصورت خودکار انجام می شود. بسته به اینکه شما چه بخش هایی را برای حسابداری تحت شبکه خود درگیر کرده اید، می توانید محاسباتی مانند پرداخت کمیسیون را با توجه به اطلاعات سیستم های دیگر، بصورت خودکار مشاهده کنید.

  • کارتابل

در محیط کارتابل تمام کارکنان شرکت، حساب کاربری دارند. امور جاری میان مدیر عامل، کارشناسان فروش، حسابدار ها و سایر اعضا به راحتی انجام می گیرد.

 

نرم افزار حسابداری تحت شبکه

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری تحت شبکه و تفاوت آن با سیستم های تحت وب  پرداختیم. استفاده از هر کدام بستگی به میزان بزرگی کسب و کار شرکت و اهداف کلی آن دارد اما میتوان با توجه به بودجه شرکت نیز از هر دوی این سیستم ها استفاده نمود.

هم چنین می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.