حذف صفر از پول ملی

حذف صفر از پول ملی
حذف صفر از پول ملی
حذف صفر از پول ملی
فهرست مطالب

 

حذف صفر از پول ملی

 

 یکی از دغدغه‌های افراد جامعه، کاهش ارزش پول ملی می باشد که آثار اجتماعی و روانی بسیاری را به دنبال دارد. هنگامی که پول ملی، ارزش پایینی داشته باشد افراد جامعه در مقایسه با پول‌های قوی، احساس یک نوع حقارت می کنند.

برای مثال یک دلار آمریکا مساوی است با ۲4 هزار تومان ایرانی و یک ریال عربستان مساوی ست با 14 هزار تومان ایران! البته که این اعداد و ارقام ثابت نیستند و همواره در حال تغییر می باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا موضوع حذف صفر از پول ملی و مزایای آن را برایتان شرح دهیم.

 

چرا باید حذف صفر از پول ملی صورت بگیرد؟

 

در واقع ارزش پول ملی هر کشور وابسته به عوامل بسیاری است که شامل موقعیت اقتصادی، کارایی دولت، تامین هزینه‌ها، ثبات سیاسی، رعایت اصول و قوانین بین المللی و… می باشد.

به همین دلیل می‌ توان گفت خرید و فروش و یا داد و ستد با پول ایران، آثار روانی بسیاری برای ایرانیان به همراه دارد. علاوه بر این تغییرات ارزش پول و حجم آن در نهایت این تغییرات، اثرات بهداشتی بسیاری به دنبال خواهد داشت.
e0327f
گرچه شهروندان با کاهش ارزش پول ملی، بیشتر از ارزهای خارجی برای مبادلات خود استفاده می کنند. بنابراین حذف صفر از پول ملی یکی از کارهایی ست که دولت باید به آن رسیدگی نماید.

حذف صفر از پول ملی

 

کاربرد حذف صفر از پول ملی چیست؟

 

یکی از مهم ترین کاربردهای حذف صفر از پول ملی در اقتصاد ایران، حفظ ارزش پول ملی می باشد. در واقع حذف صفر از پول ملی، علاوه بر اینکه یک اقدام سیاسی شناخته می شود، در اصل یک اقدام فنی و کارشناسی ست و جزو اصلاحات اقتصادی به شمار می‌ رود.

 

پیشینه حذف صفر در دنیا و ایران

 

جالب است بدانید برای اولین بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم، حذف صفر رخ داد. آلمان به دلیل خسارت‌های بر جای مانده از جنگ جهانی دوم برای حذف صفر اقدام نمود تا بتواند با این سیاست اقتصادش را نجات دهد. بعد از آن در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی این سیاست به دفعات در کشورهای مختلف جهان اتفاق افتاد تا داد و ستدهای اقتصادی و بازرگانی به سهولت انجام شود.

به طور معمول این راهکار برای کشورهایی کاربرد دارد که تعداد صفر اسکناس آن‌ها بسیار زیاد است. از سال ۱۹۶۰ تا امروز دولت‌های در حال توسعه مجبور شدند چندین صفر را از پول خود حذف نمایند. برای مثال در سال ۲۰۰۵ میلادی، کشور ترکیه لیره جدید را جایگزین لیره قدیم نمود. طبق این تعرفه، هر یک میلیون لیره قدیم ترکیه با حذف شش صفر به یک لیره جدید تبدیل شد.

کشور بعدی رمانی بود که با حذف چهار صفر از پول ملی، پول جدید خود را معرفی نمود. همچنین در سال ۱۹۹۲ میلادی به دلیل بحران‌های اقتصادی که در آرژانتین اتفاق افتاد بود ارزش پول این کشور دچار کاهش چشم‌گیری شد. به همین دلیل آرژانتین ناگزیر گردید، برای جلوگیری از افزایش تورم، اصلاحات اقتصادی را با حذف صفر از پول ملی به اجرا درآورد. در بعضی از کشورهای دیگر همانند کرواسی و شیلی حذف صفر به تصویب اقتصادی رسیده است.

 

حذف صفر در ایران

 

موضوع حذف صفر از پول ملی در ایران از سال ۷۲ در بانک مرکزی توسط طهماسب مظاهری مطرح گردید اما اندک اندک به حاشیه رفت که در سال ۸۶ هجری شمسی شخص دیگری به نام غلامرضا مصباحی پیشنهاد آن را عنوان نمود.

کشور ایران از سال ۱۳۵۳ تا امروز با تورم بالای ۱۰ درصد حتی قریب به ۵۰ درصد رو به‌ رو شده و به همین دلیل ارزش پول ملی به شدت کاهش پیدا کرده است. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی ایران تا به امروز پول ایران ۲۰۰ برابر ارزش خود را از دست داده است.

برای حذف صفر از پول ملی در ایران، کمیسیون مربوطه در ابتدا حذف سه صفر و بعد از آن، حق حذف چهار صفر را مورد بررسی قرار داد. دکتر بهمنی رئیس بانک مرکزی ایران در دولت دهم، قطعی شدن این سیاست را اعلام کرد اما شرح داد که اگرچه حذف سه صفر از پول ملی تاکنون قطعی شده است اما باز هم نیاز به گذشت زمان دارد.

 

تجربه دیگر کشورها از حذف صفر

 

هلند تجربه توسعه یافته

 

در هلند با ورود منابع درآمدی غیر پیش‌بینی شده و غیر منتظره از محل استخراج گاز، اقتصاد این کشور را با تورم بی‌نظیری روبرو نمود که دولت مجبور شد اسکناس‌های درشت چاپ نماید تا پاسخگوی نیاز مبادلات مردم باشد.

در همین میان تورم از مرز ۱۰۰ درصد عبور نمود. البته این وضعیت در این دولت، زمان زیادی طول نکشید و دولت هلند با اعمال سیاست شدید حجم پول را کنترل نموده و ۴ صفر از اسکناس‌های این کشور را حذف کرد. هلند را می‌ توان نمونه‌ای برجسته از موفق بودن سیاست حذف صفر از اسکناس شناخت.

 

زیمباوه شکست کامل

 

در سال ۲۰۰۳ هنگامی که تورم زیمباوه به یک هزار درصد رسیده بود، دولت تصمیم به حذف صفر از اسکناس‌های این کشور نمود. البته باید بدانید که زیمباوه در اصل هیچ گونه اقدامی برای مهار کردن تورم انجام نداد و فقط به جنبه روانی حذف صفر تکیه کرد.

همان‌ طور که شما هم می توانید حدس بزنید این سیاست نه تنها نتوانست کشور زیمباوه را از تورم نجات دهد بلکه باعث ویران شدن دلار زیمباوه شد. امروزه تورم زیمباوه که یکی از کشورهای آفریقایی می باشد از مرز ۱۱ میلیون درصد نیز عبور نموده و دولت برای تامین اسکناس مورد نیاز مردم ناچار به چاپ اسکناس‌های ۱۰ میلیون دلاری شده است که این اسکناس‌ها نیز مشکل چندانی را حل نکرده و سبب شده مشکلات جدیدی در حسابداری و مبادلات صورت بگیرد که افراد ساکن در این کشور نیز از این وضعیت به شدت رنج می برند.

حذف صفر از پول ملی

 

مزایای حذف 3 صفر از پول ملی

 

تقویت پول ملی و ارزش اسمی و در مقایسه با سایر ارزها

 

حذف صفر از پول ملی می تواند داد و ستد با سایر کشورها را ساده‌تر نماید. همچنین تقویت جایگاه پول ملی در حوزه بین المللی را به همراه دارد.

 

کاهش هزینه چاپ

 

یکی از مشکلاتی که در کشور ایران وجود دارد هزینه چاپ اسکناس است که چیزی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان می باشد. در حقیقت هر سال هزینه بسیاری صرف چاپ اسکناس می شود.

 

سادگی مبادلات و ترازنامه های مالی

 

همان طور که می دانید امروزه در دستگاه‌های دولتی از صفرهایی استفاده می شود که هیچ کاربردی ندارند و عملاً حتی تلفظ هم نمی ‌شود. حذف صفرها باعث ساده‌تر شدن محاسبات شده و احتمال خطا را کاهش می دهد و از پیچیدگی محاسبات جلوگیری می کند.

 

کاهش حجم اسکناس

 

در واقع باید بدانید که حجم اسکناس کشور ما از متوسط جهانی فاصله بسیاری دارد برای مثال سرانه اسکناس در کشور ایران ۱۱۴ می باشد در صورتی که این میزان در اروپا تنها ۱۰ یا ۱۲ برگ می باشد. در واقع حجم بالای اسکناس مشکلات زیادی را به دنبال دارد که یکی از آن‌ها حمل و نقل می باشد. همچنین باعث اتلاف وقت در بانک‌ها و مبادلات روزمره می گردد.

 

جمع‌بندی

 

اگر تابحال نمی دانستید که سیاست حذف صفر از پول ملی چیست حالا با مطالعه این مقاله در می یابید که این سیاست در صورتیکه به درستی پیاده سازی شود تا چه اندازه می تواند در اقتصاد کشورها تاثیرگذار باشد.

اگر قصد بهبود مدیریت بهتر بخش های مختلف کسب و کار خود را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

 

مزایا و معایب حسابداری آنلاین

خرید کاملترین نرم افزار حسابداری

ویژگی های کاملترین نرم افزار حسابداری

بررسی مزایای نرم افزار حسابداری مناسب

نکاتی قبل از خرید نرم افزار حسابداری آسان

راهنمای خرید نرم افزار حسابداری هایپرمارکت

مزایای خرید برنامه حسابداری و استفاده از آن

مهم ترین ویژگی های نرم افزار های حسابداری

مزایای خرید نرم افزار حسابداری تاسیسات ساختمانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.