downicon.png
چرا از صندوق فروشگاهی استفاده کنیم؟
چرا از صندوق فروشگاهی استفاده کنیم؟
چرا از صندوق فروشگاهی استفاده کنیم؟

معرفی صندوق مکانیزه فروشگاهی

تعریف ساده و اولیه صندوق فروشگاهی که در ویکی پدیا معرفی شده است، عبارت است از یک دستگاه مکانیکی یا الکترونیکی که برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات استفاده می‌شود و شامل یک کشو در پایین آن برای ذخیره پول نقد است . همچنین دارای دستگاه پول شمار و یک چاپگر برای چاپ رسید مشتری می‌باشد.
به این سامانه POS فروشگاهی گفته می‌شود و نرم افزار حسابداری بر روی آن نصب می‌شود.

در واقع صندوق فروشگاهی یک رایانه کوچک می‌باشد که نرم افزار حسابداری بر روی آن نصب می‌شود و اطلاعات خرید و فروش روزانه، هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی را ثبت و ساماندهی می‌کند.
این سیستم تغییر چشم گیری در زندگی روزمره ما ایجاد کرده است و صاحبان مشاغل را از حسابرسی دستی و پیچیده زمان بر نجات داده و باعث سرعت بخشیدن به کار مشتریان می‌شود.

با استفاده از صندوق فروش مکانیزه و عمومی شدن این سیستم‌ها، دیگر نیازی به فاکتور‌های دست نویس قدیمی و حساب و کتاب‌های طولانی و زمان بر مخصوصا برای فروشگاه‌های بزرگ نیازی نیست. با خرید صندوق مکانیزه یا هر سیستمی که بتوان بر روی آن نرم افزار حسابداری نصب کرد می توان تمامی این محاسبات را به صورت سیستمی در برنامه انجام داد.
هدف استفاده از سامانه فروش، مدیریت بهتر بر روی تمام اعمال حسابداری و تصمیم گیری‌های مدیریتی بهتر با استفاده از آمارهای دقیق بر اساس معیار‌های مدیریت و همچنین سرعت بخشیدن به انجام امور حسابداری می‌باشد.

چرا از صندوق فروشگاهی استفاده کنیم

نرم افزار صندوق فروشگاهی چیست؟

یکی از انواع روش‌های حسابداری، حسابداری فروشگاهی است. نرم افزارهای صندوق فروشگاهی در انواع مختلفی برای همه نوع فروشگاهی موجود هستند. برای فروشگاه‌های بزرگ نرم افزارهای پیچیده تری نسبت به فروشگاه‌های کوچکتر وجود دارند. همه نوع نرم افزاری برای انواع مشاغل و حتی حسابداری یک فروشگاه بسیار کوچک در بازار عرضه شده است. یعنی شما با داشتن یک سوپرمارکت کوچک نیز می توانید محاسبه عملیات مالی کسب و کار خود را به این نرم افزار‌ها بسپرید و از مزایای فراوان این نرم افزار‌ها بهره مند شوید.

این نرم افزارها تمامی اتفاقات مالی را ثبت می‌کنند و همه اسناد و مدارک مالی را می توان در آنها نگهداری کرد تا در مواقع نیاز به آنها دسترسی پیدا کرد و بصورت مرتب و با کمترین میزان خطا از آنها گزارش تهیه کرد. به طور کلی برای مدیریت هر چه بهتر یک فروشگاه باید از سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز استفاده نمود و پردازش همه اتفاقات مالی و تراکنش‌ها را با نرم افزار انجام داد.

با توسعه و گسترش روز به روز این نرم افزار‌ها امروزه قابلیت مدیریت مالی همه انبارها و ارائه انواع مختلفی از گزارشات از جمله گزارشات فروش و گردش‌های مالی وجود دارد.

انواع صندوق فروشگاهی

1.صندوق فروشگاهی ECR

صندوق فروشگاهی ECR  یک ماشین حساب است که نرم افزار فروشگاهی را داراست که ثابت نوشته شده و قابل تغییر و تنظیم نیست. همه اطلاعات توسط مانیتور 4 اینچی که روی ماشین حساب سوار شده است مشاهده می‌شود. این صندوق فروشگاهی می تواند می تواند به بارکد خوان متصل شود که همین امر سبب سرعت بخشیدن به پروسه فروش می‌شود. برای بهینه کردن هزینه‌ها این دستگاه‌ها برای مراکز کوچک که نیاز به دستگاه‌های بزرگ ندارند مناسب است.

2.صندوق فروشگاهی POS

صندوق فروشگاهی POS بهترین نوع این صندوق‌ها برای هر مرکز فروشگاهی می‌باشد زیرا طول عمر بیشتری نسبت به سایر صندوق‌های فروشگاهی دارد و همچنین چندکاربره میباشد. نرم افزار فروشگاهی این صندوق قابل تغییر و قابل تنظیم می‌باشد به علاوه قابل توسعه و ارتقا نیز می‌باشد. این صندوق، کامپیوتری است که روی حالت فروشگاهی تنظیم شده است. شما به آسانی می توانید به یک سیستم کامپیوتری متصل شوید و با افزودن صندوق، بارکد خوان، فیش پرینتر و نرم افزار کامپیوتر به صندوق فروشگاهی تغییر خواهد کرد.در کیس این سیستم باید از رم،‌هارد، CPU و موارد دیگر در حد نیاز استفاده شده باشد و نه بیشتر.

3.صندوق فروشگاهی POS Touch

صندوق فروشگاهی POS Touch (صندوق لمسی) دارای مانیتور لمسی میباشد که قابلیت تاچ دارد و همه کارها با لمس صفحه نمایشگر تنظیم و مدیریت می‌شود. مزیت استفاده از این صندوق این است که از لوازم جانبی موس و کیبورد استفاده ای نمی‌شود و هم هکارهای مدیریتی با لمس مانیتور صورت می‌گیرد. حتی کیس این سیستم هم در مانیتور تعبیه شده و باعث شده حجم کمتری را اشفال کند و ظاهری زیبا به دستگاه می دهد.

 صندوق فروشگاهی

مزیت‌های صندوق فروشگاهی

  • کاهش درصد خطا
  • امکان شناسایی کالاهای خاص
  • افزایش دقت و نظم در امور کاری
  • صرفه جویی در زمان
  • صرفه جویی در هزینه‌ها
  • افزایش سرعت در پردازش محاسبات
  • ارائه انواع گزارش‌های مدیریتی

بر اساس قوانین کشور، ما هر سال تعدادی از اصناف ملزم به تهیه و استفاده از این صندوق‌ها می شوند که این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در روند کار اصناف داشته باشد.

برخی از اصناف از ابتدای سال 1392 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فرشگاهی مکانیزه (POS) یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورت حساب فروش طبق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیات‌های مستقیم شدند.
مودیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروشگاهی و یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی می باشند در صورت استفاده نکردن از این سیستم‌ها از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد.

هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (POS) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل، هم سخت افزار و هم نرم افزار از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر خواهد بود.
البته تمامی کسب و کارهای خرد در کشور بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت صنعت و معدن، شورای اصناف و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به امضا رسید باید به صندوق مکانیزه فروشگاهی ( صندوق مکانیزه دارایی ) مجهز شوند.

در صورتی که هنوز از نرم افزار حسابداری معین استفاده نمی کنید و قصد خرید آن را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.