downicon.png
آشنایی با مفاهیم حسابداری
آشنایی با مفاهیم حسابداری
آشنایی با مفاهیم حسابداری
مفاهیم حسابداری

اگر به تازگی در رشته حسابداری آغاز به تحصیل نموده‌اید یا یک شخص مبتدی در بازار کار حسابداری هستید، بهتر است این مقاله را که با عنوان مفاهیم حسابداری، تهیه شده است مطالعه نمایید. در این مطلب در مورد اصطلاحات و مفاهیم حسابداری صحبت می کنیم و قواعد آن را به اختصار شرح می دهیم.

اصطلاحات و مفاهیم حسابداری

اصطلاحات و مفاهیم حسابداری، لیست بلندی دارد که دانستن آنها برای افراد حسابدار ضروری است. دانستن مفاهیم و اصطلاحات پایه حسابداری یکی از واجبات ورود به بازارکار این رشته است که با یادگیری آنها می توانید با خیال آسوده کارتان را آغاز کنید. در این بخش به برخی از اصطلاحات مهم می پردازیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 • ترازنامه

ترازنامه یکی از صورت های مالی اساسی هر شرکتی است و نشان دهنده اقلام اطلاعاتی دارایی، سرمایه و بدهی است که به طور معمول در پایان یک دوره مالی انجام می شود. بوسیله ترازنامه متوجه خواهیم شد چه دارایی هایی در شرکت ثبت شده است و میزان بدهکاری یا  بستانکار را متوجه شویم. ترازنامه آزمایشی یکی از انواع ترازنامه است.

مفاهیم حسابداری

 

 • هزینه

هر محصول یا کالا برای تولید نیاز به صرف هزینه دارد. در نرم افزار حسابداری بهای تمام شده یک محصول یا خدمات را محاسبه و ثبت می کنند که به آن هزینه می گویند. به زبان ساده‌تر هزینه، دریافت یا پرداخت مخارج در راستای کسب و کار می باشد. برای مثال هزینه تلفن شرکت، هزینه پیک، هزینه حقوق کارمندان یا کارکنان، هزینه برای ساخت و تولید کالا و…

یک حسابدار باید بتواند به خوبی ماهیت یک هزینه را دسته بندی نماید تا در محاسبات دچار خطا یا سردرگمی نشود. مثلا هر هزینه را به این شکل یادداشت نمائید: هزینه بیمه، هزینه اجاره، هزینه حقوق و…

 • برداشت

اصطلاح برداشت یکی دیگر از مفاهیم حسابداری است. اگر مدیر یک شرکت، مبلغی از دارایی‌های شرکت را برای استفاده شخصی خود برداشت کند یا برای انجام امور شخصی خود از وجوه نقد شرکت، مبلغی را برداشت نماید، عملیات برداشت صورت میگیرد.

 • بهای تمام شده

معمولا بهای تمام شده به معنای هزینه‌ای است که از ابتدا تا انتهای تولید محصول را دربر می گیرد. حسابداران تمامی این هزینه‌ها را محاسبه، اندازه گیری و ثبت می‌کنند.

 • تطابق

مفهوم این واژه یعنی هزینه‌هایی که برای کالا یا خدمات صرف شده و باید با صورتحساب‌های سود و زیان همان دوره مالی مطابقت داشته باشد.

 • ثبت دوطرفه

مسلما هر رویداد مالی در حساب دو طرف تاثیر می گذارد که یکی از این حسابها مربوط به بستانکار و دیگری مربوط به بدهکار است. حالا باید این رویداد در حساب هر دو طرف ثبت شود که در مفاهیم حسابداری به آن ثبت دوطرفه می گویند.

 • محافظه کاری

این واژه در هنگام محاسبه و اندازه گیری دارایی‌ها کاربرد دارد. طبق این اصل، اگر حسابدار یا حسابرس در هنگام محاسبه مبلغ سود و زیان دچار تردید شود، باید مبلغ سود یا ارزش دارایی را کمتر در نظر بگیرد.

 • تحقق درآمد

درآمد وقتی شناسایی می شود که فرآیند کسب سود کامل شده و مدارک کافی برای اندازه گیری و ثبت آن موجود باشد.

 • صورت های مالی

حسابداران به تمام صورت‌هایی مانند صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد، ترازنامه‌ها و… صورت مالی می گویند. در واقع صورت مالی یک شرکت نشان دهنده عملکرد مالی، وضعیت مالی، جریان نقدی و… می باشد. هدف از تهیه صورت‌های مالی، اعمال استانداردهای مناسب حسابداری برای آنها و مشخص شدن اطلاعات اضافی میباشد.

مفاهیم حسابداری

Illustration of financial concept

 • دوره مالی

دوره مالی یکی از اصطلاحات و مفاهیم حسابداری می باشد. دوره مالی با هدف اندازه گیری سود و زیان انجام می شود. در هر دوره مالی وضعیت سود و زیان یک شرکت مشخص خواهد شد. عموما دوره‌های مالی، کوتاه هستند و در پایان هر دوره مالی، وضعیت مالی یک سازمان مشخص می شود.

 • سال مالی

به دوره‌ای که یک ساله می باشد و به طور معمول در پایان هر سال، انجام می شود، سال مالی می گویند. طبق قوانین حسابداری، تمامی حسابداران موظفند در پایان سال مالی، عملکرد سالانه و صورت‌های مالی درخواست شده توسط کارفرمایشان را برای ارائه آماده نمایند.

 • ثبات رویه

هر واحد تجاری باید یک روش حسابداری را برای اندازه گیری رویدادهای مالیش در نظر بگیرد و برای دوره مالی بعدی نیز از همان روش استفاده کند که به آن، ثبات رویه می گویند.

 • افشا

این واژه هنگامی کاربرد دارد که کارفرما یا مدیر بخواهد صورت‌های مالی را بررسی نماید. در واقع صورت‌های مالی باید به گونه‌ای تهیه شوند که افشا صورت بگیرد.

 • تفکیک شخصیت

واحدهای تجاری باید حسابها، اطلاعات مالی، سیستم حسابداری خود را مجزا از یک واحد تجاری دیگر نمایند که به اینکار تفکیک شخصیت می گویند.

 • موجودی نقدی

هر پولی مانند سکه و اسکناس یا پولی که در حساب بانکی بوده و قابل استفاده میباشد را موجودی نقدی می‌نامند.

 • صورت سود و زیان جامع

صورت سود و زیان جامع عبارتند از کلیه هزینه‌ها و درآمدهای شناسایی شده که می تواند تحقق یافته یا تحقق نیافته نیز باشد.

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله به شرح اصطلاحات و مفاهیم حسابداری پرداختیم، البته ناگفته نماند که مفاهیم حسابداری بسیار گسترده‌ تر از این مقاله است که ما تنها بخش کوچکی از آن را نام بردیم و سعی کردیم یک دید کلی از اصطلاحات رایجی که در حسابداری استفاده می شود را به شما ارائه دهیم.

موارد گفته شده در بالا جزء مهمترین و رایج ترین مفاهیم حسابداری است که با مطالعه آن می توانید یک آشنایی نسبی در مورد اصطلاحات حسابداری پیدا کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد اصول حسابداری و مطالب مربوط به آن، با مقالات گروه نرم افزار حسابداری معین همراه باشید.

هم چنین در صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری معتبری را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.