مشاور مالیاتی کیست و چه وظایفی دارد؟

مشاور مالیاتی کیست و چه وظایفی دارد؟
مشاور مالیاتی کیست و چه وظایفی دارد؟
مشاور مالیاتی
فهرست مطالب

 

مشاور مالیاتی کیست؟

 

 این یکی از سوالات مهم افرادی است که می خواهند در رشته حسابداری اطلاعاتی کسب کنند. این که مشاور مالیاتی چه سمتی دارد و چه نقشی را در سازمان ها یا شرکت ها ایفا می کند، موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. به طور کلی مهم ترین وظیفه یک مشاور مالیاتی، اداره و نظارت بر امور مالی شرکت است.

استخدام یک مشـاور مالیاتی به شما کمک میکند که بدهی های شرکت خود را به حداقل برسانید و مدیریت صحیحی روی وضعیت مالی خود داشته باشید. داشتن یک مشاور مالیاتی برای مدیریت سرمایه گذاری یا برنامه های بلند مدت مالی، جزو الزامات است.

برای آشنایی با وظایف و کارکرد مشاور مالیاتی، تا ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

مشاور مالیاتی کیست؟

 

مشـاور مالیاتی به عنوان یک حسابدار رسمی نیز شناخته می شود. دانش مشاوره مالی یکی از بخش های مهم حسابداری است که در به حداقل رساندن مالیات های پرداختی، نقش مهمی دارد.

مشاور مالیاتی

 

این مشاوران با داشتن تخصص در حقوق و قوانین مالیاتی، در تهیه اظهار نامه های مالیاتی، و همکاری با مشتریان و شرکت به منظور کاهش بدهی ها و مالیات، ایفای نقش می کنند. مشاور مالیاتی بوسیله مدارک ثبت شده و دانش مالی، قوانین و استراتژی های مالی را به گونه ای به مشتریان باید توضیح دهد که برای آنها قابل درک باشد.

مشاوران مالیاتی در شرکت های حسابداری دولتی و خصوصی، دفاتر حقوقی و شرکت های مشاوره مالی استخدام می شوند. بسیاری از این مشاوران نیز فعالیت های مستقلی در ارائه خدمات مشاوره مالی و مالیات نیز دازند.

 

وظایف مشاور مالیاتی

 

انجام تحقیقات و ثبت اسناد مالی، بخش مهمی از کار مشاورین مالیاتی است. این مشاوران باید تغییراتی که در قوانین مالیاتی یا استراتژی های مالیاتی شرکت ایجاد می شود را به اشتراک بگذارند. مشاورین مالیاتی به مشتریان در مورد اظهارنامه های مالیاتی و مسائل کلی بخش مالی، مشاوره می دهند.

در این بخش، برخی از وظایف مشاور مالیاتی را نام می بریم.

 

ارائه مشاوره به مدیران

 

یکی از وظایف مهم و اساسی یک مشـاور مالیاتی، ارائه مشاوره به مدیران ارشد و سهام داران سازمان ها یا شرکت هاست. این مشاوره ها در راستای کاهش مالیات و بدهی ها و سود دهی شرکت باید باشند. همچنین مشاورین مالیاتی باید مدیران شرکت را در تصمیم گیری های مهم مالی، کمک کنند.

 

حل مشکلات مالی

 

رخ دادن برخی مسائل مالی در پرداخت مالیات یا بدهی، اتفاق عجیبی نیست اما حل نکردن آن یا بروز چندین باره این مسائل، باعث افت سهام و عملکرد مالی شرکت می شود. یک مشاور حرفه ای مالیاتی باید هنگام بوجود آمدن این مشکلات، بوسیله قوانین و احاطه به مسائل مالی، راه حل درست را بیابد و آن را اجرا کند.

 

تنظیم صورت های مالی 

 

از دیگر وظایف مشـاور مالیاتی، تهیه و تنظیم صورت های مالی و گزارش هاست. این گزارشات مالی ارائه شده که دیگاه حقوقی تنظیم شده اند، برای ارائه به مدیران ارشد شرکت و مراکز قانونی فرستاده می شوند.

 

نظارت بر امور مالی شرکت و گزارشات کارمندان

 

از وظایف مهم دیگری یک مشاور مالیاتی باید انجام دهد، نظارت بر امور مالی شرکت و اطمینان از قانونی بودن آنهاست. این مسئولیت وظیفه مهمی است و از لحاظ قانونی قابل چشم پوشی نیست. هم چنین گزارشاتی که توسط کارمندان شرکت ارائه می شود، توسط مشاور مالیاتی نظارت و حکم تایید نهایی را می گیرد.

از وظایف دیگری که بر عهده مشاورین مالیاتی است به این موارد نیز می توان اشاره کرد:

  • انجام تحقیقات جامع در مورد قوانین مالیاتی جدید و اشتراک گذاری آنها
  • تهیه اظهارنامه های مالیاتی
  • ارائه و توضیح مسائل مالیاتی به مشتریان
  • ارتباط با مشتری و ارائه استراتژی های لازم برای کاهش مالیات های پرداختی
  • پیگیری تعهدات مالیاتی مشتریان

مشاور مالیاتی

 

نحوه استخدام مشاور مالیاتی

 

برای رشد سود دهی و کاهش مالیات های پرداختی شرکت، نیاز به استخدام مشاور مالیاتی ضروری است. جدا از اینکه چه سطحی برای استخدام مشاور مالیاتی در نظر دارید، انتخاب یک مشاور، کار سخت و پیچیده ای نیست. اغلب شرکت ها توسط انجام تحقیقات میدانی و پرس و جو از شرکت های مرتبط یا همکاران، مشاورین مالیاتی حرفه ای را پیدا و استخدام می کنند.

برای استخدام فرد درست، ابتدا باید با نیاز های خود شروع کنید. اگر برای وظایف ساده ای می خواهید مشاور مالیاتی استخدام کنید، نیاز به انجام مراحل سختی نخواهید داشت اما در صورتی که نیاز های پیچیده دارید و به دنبال فردی حرفه ای می گردید، باید برنامه ای برای استخدام فرد مورد نظر داشته باشید.

برای یک انتخاب صحیح، روش هایی وجود دارد که در این بخش به آنها می پردازیم.

 

مشاوره از شرکت های مرتبط یا مشاورین مالیاتی حرفه ای

 

قدم اول انجام تحقیقات کامل در زمینه مشاوره مالیاتی است. شرکت های مربوطه در صورتی که روابط مناسبی با شما داشته باشند، گزینه های مناسبی را بسته به نیاز شما، پیشنهاد می کنند.

 

تحقیقات در مورد سوابق 

 

پس از پرس و جو و یافتن گزینه ها، نیاز به بررسی و انجام تحقیقات لازم روی سوابق و فعالیت های هر شخص دارید. قبل از انجام هرگونه اقدام یا صحبتی، گواهی نامه فرد مورد نظر را بررسی کنید. مشاورینی که فاقد گواهی های مدنظر هستند، اغلب صلاحیت انجام امور مالی شرکت را ندارند. پس از بررسی این مورد، سوابق و فعالیت های قبلی مشاور را بررسی کنید و به دنبال ثبت شکایات و فعالیت های غیرقانونی باشید. در صورتی که فرد مورد نظر مرتکب هرگونه فعالیت غیرقانونی شده باشد، از استخدام آن بپرهیزید.

 

بررسی تجربه کاری

 

انتخاب یک مشاور سخت کوش و حرفه ای با بررسی تجربه کاری امکان پذیر است. سابقه کاری و تجربه ای که در شرکت های پیشین کسب کرده، می تواند معیار خوبی برای انتخاب با توجه به نیاز های مالی شما باشد. اگر تجربه کار و فعالیت هایی که مشابه انتظارات شما است را داشته باشد، می تواند گزینه مناسبی برای استخدام باشد.

 

حقوق مشاور مالیاتی و شیوه پرداخت مد نظر

 

یکی از نکات اصلی در استخدام، حقوق مشاور مالیاتی است. مشاورینی که فعالیت های بیشتری داشته اند و تجربه کاری آنها بالا بوده، به مراتب میزان حقوق بیشتری را درخواست می کنند. برخی نیز خواستار شریک شدن در بخشی از سهام شرکت هستند.

شما باید با توجه به نیاز های مدنظر خود، مشاور مالیاتی مناسبی را استخدام کنید که حقوق و مزایای عادلانه ای را طلب کند.

مشاور مالیاتی

 

 

جمع بندی

 

مشاور مالیاتی، بخش مهمی از حسابداری هر شرکت است که به پردازش امور مالی می پردازد و به بهبود عملکرد آن کمک می کند. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد وظایف یک مشـاور مالیاتی ارائه شد.

برای خرید یک نرم افزار حسابداری حرفه ای و بهره مندی از مزایای آن، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

منابع

Smartasset

Accountingedu

Thestreet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.