تنخواه گردان حسابداری و انواع آن

تنخواه گردان حسابداری و انواع آن
تنخواه گردان حسابداری و انواع آن
تنخواه گردان
فهرست مطالب

ایجاد شرکت ها و استارتاپ های گوناگون در کشور، افزایش زیادی نسبت به دهه های گذشته داشته است. فرآیند ها و فعالیت های این کسب و کار ها نیز روز به روز گسترش یافته و پیچیده تر شده بصورتی که پرداخت هزینه های ریز و درشت آنها با توجه به طی کردن مراحل اداری، زمان زیادی را صرف می کند. اینجاست که تنخواه گردان حسابداری نقش مهمی را ایفا می کند.

فرض کنید می خواهید برای شرکت خود تعدادی لوازم اداری مانند سیستم های کامپوتری، میز یا صندلی تهیه نمایید. در اینصورت با هزینه های مختلفی مانند هزینه خرید محصولات و هزینه حمل و نقل مواجه خواهید شد که حتی در بهترین شکل ممکن نیز، محاسبه و تفکیک هزینه ها، ثبت و پرداخت آن و هماهنگی با ذینفعان شرکت، زمان به نسبت زیادی را از شما خواهد گرفت. راه حلی که برای صرفه جویی در زمان صرف شده بوجود آمده است همان تنخواه گردان حسابداری است.

در این مقاله قصد داریم به موضوع تنخواه حسابداری بپردازیم و انواع آن را بررسی کنیم. در صورتی که به این موضوع علاقه مندید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

تنخواه گردان حسابداری چیست؟

 

تنخواه گردان به مقدار وجه نقدی گفته می شود که در اختیار یکی از پرسنل شرکت قرار می گیرد. این فرد اغلب مسئول خرید های شرکت است و این هزینه ها را باید صرف خرید های جزئی و انجام امور روزمره نماید. اغلب فعالیت هایی که بوسیله این میزان وجه نقد انجام می شود، دارای اهمیتی به آن اندازه نیستند که نیاز باشد برای تک تک آن ها با مدیر شرکت مشورت کرد. این فرد تمام فعالیت های جزئی و خرید های جانبی را بوسیله تنخواه گردان انجام می دهد و موظف است تمام رسید ها، فاکتور یا قبوض مربوطه را پیش خود نگهداری کند.

تنخواه گردان

 

هرچند هزینه هایی که برای انجام این فعالیت ها صرف می شود شاید به صورت تنها، جزئی بنظر برسد اما در پایان دوره مالی، مجموع آنها زیاد می شود و هزینه قابل توجهی را در بر می گیرد. به همین دلیل نیاز است تمام مدارک خرید ها، ثبت و نگهداری شود.

این اسناد ثبت شده به بخش حسابداری مجموعه تحویل داده می شود و پس از انجام رسیدگی های لازم و ثبت آنها، تحویل مدیر شرکت داده می شود. پس از انجام امور اداری و تایید و امضای تنخواه گردان، این اسناد در بخش بایگانی شرکت نگهداری می شود.

موضوع مهمی که در تنخواه گردان وجود دارد، انتخاب فرد مسئول آن است. تنخواه دار باید فردی با اطمینان و مورد تایید هیئت مدیره باشد زیرا میزان وجهی که در اختیار آن قرار میگیرد، مبلغ کمی نیست و تمام آن باید صرف امور مالی شرکت شود تا استفاده به منظور منافع شخصی.

 

انواع تنخواه گردان

 

تنخواه گردان در حسابداری دارای انواع مختلفی می باشد و به یک نوع خلاصه نمی شود. هر کدام از آنها برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند اما کارکرد اصلی تمام آن ها بصورت کلی، یکی است. در این بخش با انواع تنخواه آشنا خواهیم شد.

 

تنخواه گردان ثابت

 

در این نوع تنخواه، مدیر شرکت یک مبلغ مشخص و ثابت را با توجه به نیاز ها و هزینه های شرکت در نظر می گیرد. دوره این هزینه ها ماهانه است و تنخواه دار باید در این دوره، خرید ها و نیاز هایی که مورد تایید واقع شده اند را تهیه نماید و به بخش حسابداری شرکت تحویل دهد.

هم چنین در پایان هر دوره مالی، تنخواه دار موظف است گزارشی از پرداخت های قبل را ارائه دهد.

 

تنخواه گردان متغیر

 

در این نوع تنخواه، مبلغی برای خرید های بزرگ شرکت در نظر گرفته می شود. این تنخواه زمانی استفاده می شود که برخی از هزینه ها، به قدری بزرگ باشند که تنخواه ثابت پاسخگوی آنها نباشد؛ در این صورت مبلغی که اکثرا دارای سقفی نیست برای آنها در نظر گرفته می شود که تنخواه متغیر نامیده می شود.

 

تنخواه گردان پرداخت

 

مطابق ماده 27 قانون محاسبات عمومی، به وجوهی که از محل تنخواه حسابداری در اختیار تنخواه دار یا کارپرداز به منظور انجام هزینه های ضروری تعلق می گیرد، تنخواه پرداخت گفته می شود. مانده این تنخواه باید در انتهای سال مالی تصویه شود.

تنخواه گردان

 

انواع دیگری از تنخواه وجود دارند مانند تنخواه گردان خزانه، تنخواه استان، تنخواه تعهدی، نقدی، اصلی و فرعی اما مهم ترین آنها، مواردی بود که بررسی نمودیم.

 

مزایای تنخواه گردان

 

تا این بخش با مفهوم تنخواه و انواع آن آشنا شدیم اما اهمیت و مزایای تننخواه در چه مواردی است؟ در این بخش به این موضوع می پردازیم.

 • پرداخت سریع هزینه ها

  با وجود تنخواه می توان پرداخت های شرکت را بدون انجام امور اداری و زمانبر به سریعترین شکل ممکن انجام داد. این پرداخت ها با دقت بالایی انجام میشوند و در نهایت تمام آن ها به اطلاع مدیر شرکت خواهند رسید.

 • کاهش عملیات های بخش حسابداری

  هنگامی که برای پرداخت هزینه های شرکت از تنخواه استفاده می شود، عملیات های حسابداری کاهش قابل توجهی می یابند که باعث می شود این بخش بتواند باسرعت بالاتری، دیگر امور مالی شرکت را انجام دهد.

 • کنترل وجه نقد

  در تنخواه حسابداری، کنترل وجوه نقدی که به منظور هزینه های جزئی شرکت مورد استفاده قرار می گیرد، به سادگی قابل انجام است.

 • انجام تمام امور مالی

  بوسیله تنخواه گردان، تمام امور مالی به سادگی قابل انجام است حتی هزینه هایی که برای پرداخت امکان دسترسی به بانک وجود نداشته باشد.

تنخواه گردان

 

جمع بندی

 

انجام امور مالی هزینه ها مطابق قوانین اداری، زمان زیادی را می طلبد. راه حلی که برای این مشکل بوجود آمده است، تنخواه گردان حسابداری نام دارد. اهمیت تنخواه در امور مالی و حسابداری شرکت بالاست و اگر قصد افتتاح حساب تنخواه گردان دارید، باید تمام جوانب آن را بررسی نمایید.

در صورتی که قصد خرید نرم افزار حسابداری مناسبی را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

 

ترازنامه حسابداری چیست؟

مدیریت ریسک و مراحل اجرای آن

تفاوت میان حسابداری و مدیریت مالی

آشنایی با کدینگ حسابداری و روش انجام آن

حسابداری سبز و تفاوت آن با حسابداری سنتی

هوش اقتصادی (هوش مالی) و آشنایی با 5 جنبه اصلی آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.