downicon.png
هوش اقتصادی (هوش مالی) و آشنایی با 5 جنبه اصلی آن
هوش اقتصادی (هوش مالی) و آشنایی با 5 جنبه اصلی آن
هوش اقتصادی (هوش مالی) و آشنایی با 5 جنبه اصلی آن
هوش اقتصادی

با توجه به شرایط اقتصادی کشور، نحوه سرمایه گذاری برای بسیاری از افراد مشکل است. انتخاب تصمیمات درست و صحیح در مورد سرمایه گذاری برای دریافت سود بیشتر، از چالش های مهمی است که بیشتر مردم درگیر آن هستند. راه حل تمام این چالش ها و مشکلات، هوش اقتصادی یا هوش مالی است.

تنها کارکردن طولانی مدت، نمی تواند شما را برای رسیدن به اهداف مالی مورد نظرتان کمک کند. باید علاوه بر اینکه تلاش و پشتکار زیادی را صرف رسیدن به خواسته های خود کنید، از هوش اقتصادی یا هوش مالی بالایی نیز برخوردار باشید.

اهمیت هوش مالی بسیار بالاست خصوصا در شرایط اقتصادی فعلی. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این موضع آشنا کینم. اگر شما نیز علاقه مند به این موضوع هستید، این مقاله را از دست ندهید.

هوش اقتصادی چیست؟

هوش اقتصادی که به هوش مالی نیز معروف است، یکی از ابزار های مهم برای رسیدن به ثروت است. هرچند برای هوش اقتصادی تعریف دقیقی ارائه نشده است، اما می توان هوش مالی (financial IQ) را به توانایی افراد در حل مشکلات مالی خود یا دیگران گفته تعریف کرد.

یکی از افراد موفق در زمینه اقتصادی که ثروتنمدی خود ساخته به شمار می ورد، رابرت کیوساکی است که تعریف دقیق تری از هوش مالی ارائه داده است. بنا به این تعریف، هوش مالی رفتار فرد با پول را شامل می شود که بر اساس سه مفهوم کلی سرمایه، بدهی و جریان مالی بنا شده است. رابرت کیوساکی کتاب های مختلفی نیز در این زمینه منتشر کرده است که معروفترین آنها در ایران به نام پدر پولدار، پدر بی پول نام دارد.

هوش اقتصادی

 

با دانش و به کار گیری هوش مالی، توانایی بالایی در کسب ثروت، افزایش سودآوری، حل مسائل اقتصادی و مدیریت بحران های مالی خواهید داشت.

جنبه های اصلی هوش اقتصادی

هوش مالی دارای بخش ها و جنبه هایی است که می توانند عوامل موفقیت را برای شما فراهم کنند. با تقویت هوش مالی خود در این زمینه ها، می توانید مشکلات مالی خود را از سر راه بردارید و به سودآوری و درآمد زایی بیشتر فکر کنید.

 1. هوش اقتصادی در میزان درآمد و افزایش آن
 2. هوش اقتصادی در نگهداری از سرمایه و حفظ آن
 3. هوش مالی در بخش بودجه بندی و برنامه ریزی برای آن
 4. هوش مالی در نحوه استفاده و خرج کردن پول
 5. هوش مالی به منظور کسب دانش مالی و پیشرفت در آن

در ادامه به بررسی هر یک از این جنبه ها می پردازیم:

1- افزایش درآمد

اولین موضوعی که در هوش مالی اهیت دارد، کسب درآمد بیشتر است. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا زمانی که نتوانید به درآمد بالایی دست پیدا کنید، عملا هیچ شانسی برای نگهداری، سرمایه گذاری و پس انداز پول نخواهید داشت. به همین دلیل افرادی که توسط دانش بالا و تلاش خود، درآمد بیشتری را کسب می کنند، از هوش مالی بالاتری برخوردار اند.

برای رسیدن به افزایش درآمد نیز، تنها یک راه وجود راه وجود دارد و آن، کار و تلاش هدفمند است. باید این ذهنیت را داشته باشید که تلاش بالا، شما را به ثروت زیاد می رساند نه پول. ابتدا باید زمینه ای که در آن استعداد و علاقه دارید را شناسایی کنید و به صورت هدفمند، پشتکار و تلاش زیادی از خود به خرج دهید. انتخاب زمینه مناسب برای کسب درآمد نیز، اهمیت زیادی دارد زیرا تمام افراد از یک طریق به سرمایه زیاد نخواهند رسید. بنابراین علاوه بر تقویت هوش اقتصادی، هوش هیجانی خود را نیز باید تقویت کنید که در مواقع حساس، رفتاری شتاب زده نداشته باشد.

2- نگهداری از سرمایه

برای تبدیل شدن به یک فرد ثروتمند، نیار است بتوانید از سرمایه خود محافظت کنید. برخی از افراد، با وجود درآمد بالا نمی توانند به معیار های خود در زمینه های مالی نزدیک شوند و دلیل آن هم هزینه های زیاد است.

مدیریت هزینه ها و نگهداری از سرمایه، بخش مهمی از هوش مالی را شکل می دهد که می تواند در زمینه های مالی، کمک زیادی به شما کند.

3- برنامه ریزی و بودجه بندی پول

از جنبه های دیگر هوش اقتصادی، نحوه برنامه ریزی و بودجه بندی سرمایه است. با مدیریت خوب در این زمینه، این مکان را دارید تا از روش هایی مانند سرمایه گذاری، کسب درآمد بیشتری را داشته باشید. بودجه بندی صحیح باعث خواهد شد در انتهای ماه یا دوره مالی، به کسری و کمبود بودجه برنخورید و بتوانید با بخش مازاد پول خود، منابع کسب درآمد جدیدی را به وجود آورید

4- نحوه اسفاده از پول

این که چگونه از سرمایه و پول خود استفاده کنیم نیز از دیگر جنبه های هوش اقتصادی است. افرادی که از هوش مالی زیادی برخوردار اند، با سرمایه گذاری های مختلف، سرمایه خود را به یک ابزار برای کسب درآمد بیشتر تبدیل می کنند و به این طریق، درآمدی چند برابر کسب خواهند کرد.

استفاده از جنبه هوش مالی نیز، نیازمند برنامه ریزی صحیح پول است. به این دلیل که شما با مازاد پول خود می توانید استفاده های مختلفی از آن داشته باشید.

5- کسب دانش و هوشیاری مالی

جنبه آخر هوش اقتصادی، مربوط که افزایش دانش و آگاهی در این زمینه است. به خاطر داشته باشید که هوش مالی، مهارتی اکتسابی است و با افزایش دانش و و مطالعه در این زمینه، میتوانید از آن استفاده نمایید. اگر قصد افزایش ثروت خود را دارید، باید هوش مالی خود را تقویت نمایید تا بتوانید تمامی جنبه آن را رعایت کنید.

هوش اقتصادی

 

روش های پرورش هوش اقتصادی

راهکارهای افزایش هوش مالی، تعداد کمی نداردند و موسسات مختلفی با آموزش این راهکار ها، توانسته اند به سرمایه های زیادی دست پیدا کنند. در این بخش موارد ساده ای که با انجام آنها، می توانید هوش مالی خود را افزایش دهید را نام می بریم:

 • تغییر نگرش

  اگر این تصور را دارید که پول زیاد موجب فساد می شود و ثروتمندان، دارای دغدغه های زیادی هستند، نمی توانید هوش مالی خود را ارتقا دهید. با تغییر دیدگاه خود در مورد مسائل مالی و اقتصادی، می توانید قدم بزرگی در افزایش هوش مالی خود داشته باشید.

 • هدفمندی

  با کار و تلاش زیاد بدون هدف، عملا به جایی نخواهید رسید. باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را برای خود تنظیم کنید تا کارهای شما، با درک بهتری انجام شود. با هدف گذاری، تلاش و پشتکار زیاد نیز برای شما سخت نخواهد بود.

 • استفاده از زمان

  از تلف کردن زمان بپرهیزید و بهترین استفاده از آن را ببرید اما دقت داشته باشید برای به دست آوردن ثروت، عجله نکنید و به اصطلاح، فکر یک شبِ پولدار شدن را از ذهنتان دور کنید!

هوش اقتصادی

 

جمع بندی

هوش اقتصادی بالا، پاسخی به تمام مشکلات و مسائل مالی خواهد بود اما باید بدانید که پروش آن، کار راحتی نیست. مطالعه در مورد جنبه های مختلف هوش مالی و به کار بردن آنها، می تواند شما را در رسیدن به ثروت زیاد، کمک کند.

شما می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.