نکاتی که برای خرید نرم افزار حسابداری باید دقت نمایید

نکاتی که برای خرید نرم افزار حسابداری باید دقت نمایید

خرید نرم افزار حسابداری

 • عملیات حسابداری در گذشته همه صورت دستی و کاغذی بوده است که این کار علاوه بر صرف وقت زیاد عاری از اشتباهات نیز نبود.
 • امروزه نرم افزار های حسابداری متعددی به کمک حسابداران و مدیران کسب و کارها آمده است اما انتخاب یک نرم افزار حسابداری متناسب با کسب و کار بسیار اهمیت دارد.
 • هر شرکت با توجه به نوع زمینه کاری خود از جمله تولیدی، تجاری یا خدماتی و غیره باید نرم افزار حسابداری متناسب با شغل خود را خریداری نماید.
 • در حال حاضر نرم افزار هایی وارد بازار شده اند که حتی یک شخص عادی که اطلاعاتی از حسابداری ندارد می تواند با آن کار کند و حسابداری یک مجموعه کوچک را  بر عهده بگیرد، اما سوال اصلی اینجاست که یک نرم افزار حسابداری مناسب دارای چه امکاناتی می باشد ؟
 • همه به دنبال این هستند که یک نرم افزار حسابداری خوب و ایده آل خریداری کنند که این ایده آل ها می تواند قیمت مناسب، امکانات حرفه ای، راحتی کار، خدمات پس از فروش و غیره باشد که ما در اینجا به چندین نکته مهم برای خرید نرم افزار حسابداری اشاره می کنیم

افزونه ها و زیر سیستم ها

 •  نرم افزار های حسابدرای دارای یک سری امکانات و همچنین زیر سیستم ها می باشند، این زیر سیستم ها شامل انبارداری، خرید و فروش، چک و بانک و خزانه داری، حقوق و دستمزد، مدیریت ارتباط با مشتری، دبیرخانه و اتوماسیون اداری و …. می باشد.
 • برای انتخاب نرم افزار حسابداری شما باید بدانید که چه زیرسیستم هایی نیاز دارید مثلا حسابداری مالی برای ثبت سند حسابداری و گزارش تراز مالی و دفترنویسی مالیاتی، نرم افزار انبار و خرید و فروش جهت ثبت رسید و حواله ورود و خروج كالا از انبار و محاسبه قیمت تمام شده و ثبت فاكتور خرید و فروش، نرم افزار حقوق و دستمزد جهت ثبت كاركرد پرسنل و قرارداد و مشخصات ایشان و صدور فیش حقوقی و نرم افزار خزانه داری برای ثبت چك ها و ورود و خروج پول به صندوق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب نرم افزار مناسب نسبت به هر شغل

 • برای صنف های مختلف نرم افزار های مختلفی ارائه شده است که دانستن زیرسیستم های مورد نیاز بسیار مهم است زیرا شرکت های تولید نرم افزار برای هر صنف نرم افزار مورد نیازشان را طراحی میکنند به عنوان مثال برای صنف رستوران نرم افزار حسابداری خاص و یا برای تعمیرگاه های خودرو و دفترهای پیمانکاری و هر شغل دیگری نرم افزاری منحصر به فرد برای آن طراحی شده است پس شما هم اگر کاری منحصر به فرد یا تخصصی دارید باید نرم افزار تخصصی صنف خود را خریداری نمایید .

مشورت با همکاران و مشتریان قبلی آن نرم افزار

 • قبل از خرید نرم افزار حسابداری با هم صنفی های خود مشورت کنید و از تجربه آنها استفاده کنید.
 • رضایت هم صنفی های خودتان را از نرم افزار هایی که استفاده می کنند بپرسید و لیستی از شرکت هایی که نرم افزار مورد نیاز شما را دارند تهیه کنید و با آنها صحبت کنید و درخواست نسخه آزمایشی رایگان نمایید . تمرکز شما باید بر روی این باشد که نرم افزاری انتخاب کنید که همگام و سازگار با کسب و کار شما باشد به دنبال خرید نرم افزارهای حسابداری رایگان و بی عیب و نقص همگانی نگردید.
 • ناگفته نماند ملاک اصلی انتخاب خود را بر اساس تجربه همکارن خود قرار ندهید شاید نرم افزار بهتری وجود داشته باشد که بسیار کارآمدتر باشد ولی همکاران شما از آن بی اطلاع هستند پس به تحقیقات خود ادامه دهید و دنبال بهترین و کاملترین نرم افزار بگردید.

قیمت نرم افزار ملاک خوبی برای انتخاب نیست

 • نرم افزار حسابداری تنها محصولی در دنیاست که نمیتوان ملاک بهتر یا بدتر بودن آن را از روی قیمت تشخیص داد مثلا بالا بودن قیمت نرم افزار حسابداری هیچ تضمینی برای عالی بودن آن نرم افزار نیست و حتی پایین بودن قیمت هم به معنی بد بودن آن نرم افزار حسابداری نیست.
 • تنها در صورتی متوجه کیفیت نرم افزار خواهید شد که نسخه آزمایشی آن را تست کنید و کارآمد بودن آن را در عمل مشاهده کنید.

قبل از شروع تحقیقات از پرسنل خود نیاز سنجی کنید

 • برای این که دقیقا بدانید برای خرید نرم افزار حسابداری چه چیزی نیاز دارید از پرسنل خود در بخش های مختلف مثل فروش و حسابداری نیاز سنجی دقیقی انجام دهید زیرا اگر بهترین نرم افزار موجود در بازار را هم خریداری کنید اما با سلیقه و تفکر پرسنل و حسابدار شما همخوانی نداشته باشد نتیجه مطلوبی نخواهد داشت .
 • از شرکت سازنده نرم افزار حتما مطمئن شوید که به روزرسانی های مداوم ارائه میدهد و نرم افزار قابلیت ارتقا و افزودن امکانات جدید را دارا باشد و همچنین شخصی سازی بعضی از بخش های نرم افزار ازجمله خروجی های چاپی گزارشات در نرم افزار قابل انجام باشد.

لیست نرم افزار های حسابداری تخصصی مشاغل 

نظرات

3 نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *