عوامل موئر در کاهش جرایم مالی

عوامل موئر در کاهش جرایم مالی
عوامل موئر در کاهش جرایم مالی
کاهش جرایم مالی
فهرست مطالب

 

کاهش جرایم مالی

 

 با توجه به اثرات جبران ناپذیر جرایم مالی در اقتصاد کشور، بهترین راه برای مقابله با آن پیشگیری از وقوع جرایم مالی است. روش ها و انجام فعالیت های غیرقانونی مالی روز به روز در حال در افزایش است و اگر برنامه تعیین شده ای برای مقابله با آن وجود نداشته باشد، اقتصاد کشور دچار مشکلات بزرگی می شود.

وظیفه اصلی پیگری ها و مقابله با جرایم مالی، نهادهای نظارتی و سازمان های حسابرسی هستند. در این مقاله قصد داریم عواملی که در کاهش جرایم مالی موثر هستند را بررسی کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

جرایم مالی چیست؟

 

در مقاله های قبلی، مفصل در مورد جرایم مالی و تعریف آن صحبت کرده ایم اما برای شناسایی راه های کاهش آن، دور از لطف نیست مروری به این بخش داشته باشیم.

جرایم مالی شامل مجموعه فعالیت های غیرقانونی است که با هدف کسب سود مالی انجام می شود. معمول ترین این جرایم که در تمام جوامع رخ می دهند شامل پولشویی، فساد، کلاهبرداری مالی و تقلب در حسابداری می شوند.

کاهش جرایم مالی

 

جرایم مالی مجموعه فعالیت هایی است که تمام اعضای جامعه می توانند مرتکب آن شوند و مخصوص به یک قشر یا شغل خاص نیست. در صورت ارتکاب این جرایم و شناسایی توسط نهاد های مربوطه، مجازات های مختلفی در نظر گرفته می شود.

علل اصلی رخ دادن این مسائل را می توان عوامل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نام برد. این جرایم باعث افزایش و ترویج فساد های بانکی می شوند که اغلب در مواردی مانند دریافت تسهیلات و وام های نجومی نمود پیدا می کند.

 

عوامل موثر در کاهش جرایم مالی

 

ارتکاب جرایم مالی تاثیرات منفی زیادی روی اقتصاد جامعه خواهد گذاشت و باعث از بین رفتن منابع مالی و بی اعتمادی مردم خواهد شد. بنابراین شناسایی عوامل کاهش دهنده جرایم مالی و اجرای روش هایی که باعث کاهش این موضوع می شوند، اهمیت بالایی دارد.

در این بخش عواملی که در کاهش جرایم مالی موثر هستند را بررسی می کنیم.

 

رشد و توسعه تولید

 

شاید رشد تولید و حمایت از تولیدات داخلی را مهم ترین عامل کاهش دهنده جرایم مالی بتوان نام برد. این موضوع باعث افزایش اشتغال و کاهش بیکاری و همچنین به گردش درآوردن سرمایه در کشور می شود. با حمایت از تولیدات داخلی و رشد و توسعه آن، می توان واردات کالاهای خارجی بی مورد را کاهش داد که این موضوع به رشد اقتصادی کشور کمک می کند.

با اتفاقاتی که توسط افزایش تولیدات داخلی در کشور رخ می دهد، جرایم مالی نیز تا حدود زیادی کاهش خواهند یافت.

 

افزایش صادرات و واردات

 

تجارت با کشور های مختلف و افزایش صادرات و واردات یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده جرایم مالی است. با افزایش صحیح واردات و صادرات، بخش بزرگی از جرایم مالی کاهش می یابد و هدف گذاری بودجه، روی بخش های دیگر متمرکز خواهد شد.

 

حمایت از کارآفرینی

 

حمایت از راه اندازی کارگاه ها و رونق کسب و کار های تازه تاسیس، اثر مهمی روی کاهش جرایم مالی خواهد داشت. اگر دولت و نهاد های مربوطه با قوانین دست و پا گیر، موانع بی موردی را برای کارآفرینان ایجاد نکنند و قصد حمایت از آنها را داشته باشند، اتفاقات مثبتی در اقتصاد کشور رخ می دهد که کاهش جرایم مالی یکی از آن هاست.

کاهش جرایم مالی

 

اگر شما هم قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید، مطالعه مقاله های “موانع قانونی کارآفرینی” و “حسابداری مدیریت و کارآفرینی” می تواند سودمند باشد.

 

ایجاد تسهیلات مناسب

 

افزایش تسهیلات بانکی و اعطای وام های درست و کاربردی به تمام افراد جامعه، می تواند کاهش جرایم مالی را باعث شود. اگر شرایط مناسبی برای دانشجویان، کارمندان یا صاحبان کسب و کار در مورد اعطای تسهیلات بوجود آید، جرایم مالی به مرور کاهش قابل توجی پیدا می کند. هرچند اعطای این تسهیلات نیازمند قوانین ثابت و محکمی است اما برخی شرایط غیر منطقی نباید در اعطای این تسهیلات مشکل بوجود آورد.

 

نظارت دقیق بر بانک ها

 

بانک ها زمینه های زیادی برای ارتکاب جرایم مالی دارند. با توجه به میزان گردش سرمایه در این بخش، اگر نظارت صحیحی روی فرآیند های اجرایی و کارمندان و رئیسان نباشد، ارتکاب جرایم مالی حتمی است. بنابراین یکی از مهم ترین بخش هایی که به منظور کاهش جرایم مالی باید تحت نظارت دقیق قرار بگیرد، بانک ها موسسات مالی است.

 

قوانین و مجازات های صحیح در برخورد با جرایم مالی

 

قوانینی که پس از افشای جرایم مالی باید اجرا شوند، نیازمند ثبات و جدیت بالایی هستند. در صورتی که این مجازات ها و قوانین اجرای صحیحی نداشته باشند، گسترش آن بیشتر خواهد شد و اکثر سازمان ها (با توجه به روابط) ترسی از ارتکاب جرم نخواهند داشت.

 

نظارت درست بر کارمندان دولت

 

وقوع بسیاری از جرایم مالی در سازمان ها توسط کارمندانی رخ داده که نظارت صحیحی روی عملکرد آنها وجود نداشته است. بی اهمیتی به این موضوع باعث انجام فعالیت های غیرقانونی در محل کار می می شود که گسترش آن نیز دور از ذهن نیست. بنابراین برای کاهش جرایم مالی، نیاز است نظارت دقیقی روی تک تک فعالیت های کارمندان (بسته به مسئولیت هریک) وجود داشته باشد.

 

خصوصی سازی صحیح

 

از دیگر عوامل موثر در کاهش جرایم مالی، خصوصی سازی صحیح فعالیت ها و پروژه هاست که متاسفانه این مسئله در کشور ما به درستی اجرا نمی شود. اهمیت کاهش و محدودیت فعالیت های دولت در انجام برخی امور و واگذاری آنها به بخش های خصوصی، در کاهش و پیشگیری از وقوع جرایم مالی بسیار بالاست.

 

عوامل موثر دیگر در کاهش جرایم مالی

 

  • آموزش و آگاه سازی صحیح کارمندان
  • انتصاب افراد شایسته در بخش های مختلف
  • تقویت فرهنگ خودکنترلی در جامعه
  • تامین مالی کارمندان
  • افزایش دقت در استخدام کارمندان
  • از بین بردن زمینه های وقوع جرم

 

کاهش جرایم مالی

 

جمع بندی

 

کاهش جرایم مالی اهمیت بالایی در رشد اقتصاد کشور خواهد داشت. مقابله با ارتکاب این جرایم و پیشگیری از وقوع آنها، باعث می شود این رخ داد ها به مرور کاهش یابند. در این مقاله روش های مختلفی که باعث کاهش جرایم مالی می شوند را بررسی نمودیم.

خرید و استفاده از یک نرم افزار حسابداری، تاثیر زیادی در کاهش خطاهای احتمالی دارد. شما می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط

 

پیشنهاد میکنیم مقالات مرتبط به این مقاله را هم مطالعه کنید.

 

گنجینه حسابداری

مشکلات حسابداری

اهمیت گزارش مالی

پیشینه حسابداری ایران

بررسی تکنیک های فروش

روش تحقیق در حسابداری

معرفی و بررسی کاربردهای انی دسک

 آموزش حسابداری را از کجا شروع کنیم؟

چالش های گزینش نرم افزار حسابداری در ایران

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت در حسابداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.