downicon.png
اهمیت گزارش مالی
اهمیت گزارش مالی
اهمیت گزارش مالی
گزارش مالی

همه حسابداران حرفه ای با زیر و بم گزارش مالی آشنا هستند. گزارش مالی در اکثر شرکت ها قانونی الزامی است و باید انجام شود. در این مقاله می خواهیم در مورد اهمیت گزارش مالی و قدرت آن در حسابداری صحبت کنیم.

 

گزارش مالی چیست؟

گزارش مالی به نوعی روش حسابداری گفته می شود. در اجرای این فرآیند از صورت های مالی، به منظور آشکار سازی عملکرد مالی و اطلاعات شرکت استفاده می شود. شرکت ها معمولا در هر دوره سه ماهه یا سالانه گزارش مالی خود را ارائه می دهند.

گزارش مالی توسط تحلیل داده های مالی، تصویری دقیق از وضعیت مالی شرکت از جمله درآمد، سرمایه، جریان نقدینگی، سود و هزینه ها به عنوان مدارک رسمی و موثق ارائه می کند. این سوابق باعث می شود دید عمیقی از اطلاعات و صورت های مالی شرکت به تمام کارمندان و سرمایه گذاران داده شود که در نهایت باعث تصمیم گیری های مهمی که در سلامت مالی شرکت تاثیرگذار است، می انجامد.

هم چنین سرمایه گذاران و بانک ها نیز از گزارش های مالی، به عنوان سابقه برای تصمیم گیری در مورد اعطای وام و یا سرمایه گذاری روی شرکت استفاده می کنند.

 

اهمیت گزارش مالی 

تجزیه و تحلیل مالی، جزئی از پایه های تجارت مدرن است. هر شرکتی با هر هدفی که در کسب و کار خود دارد، توسط گزارش مالی و رویکرد تحلیلی مناسب می تواند پشرفت چشمگیری داشته باشد و رشد کسب و کار خود را تسریع بخشد. این گزارش به شما کمک می کند تا از روند دقیق شرکت در گذشته و آینده با خبر باشید و با ضعف های احتمالی مقابله کنید. این به معنای سلامت کلی کسب و کار شماست. از طرفی بدون گزارش مالی، درک عملکرد مالی یک شرکت بسیار دشوار می شود. اهمیت و مزایای کلیدی گزارش مالی را بررسی می کنیم.

 

گزارش مالی

بهبود مدیریت بدهی:

بدهی باعث جلوگیری از پیشرفت تجارت هر شرکتی است اما راه های مدیریتی مناسب آن، خطرات احتمالی آن را کاهش می دهد. گزارش مالی به شرکت ها کمک می کند تا دارایی های خود را بر اساس بدهی های جاری در ترازنامه، مدیریت کنند. هنگامی که گزارش مالی، میزان بدهی و دارایی شما را نشان دهد، می دانید نقدینگی شما چه میزان است و میتوانید هزینه های جاری شرکت را به منظور پرداخت بدهی مدیریت کنید.

برای آشنایی با روش های دیگر مدیریت بدهی این مقاله را مطالعه کنید.

 تصمیم گیری های بهتر مالی:

هنگام تصمیم گیری های مهم و بزرگ مالی شرکت، نمی توان از اهمیت گزارش مالی چشم پوشی کرد. تجزیه و تحلیل صورت های مالی این امکان را به مدیران شرکت ها می دهد تا روند مالی و موانع احتمالی شرکت را بررسی کنند و در زمان مناسب، تصمیمات منطقی اقتصادی بگیرند.

پرداخت ساده تر مالیات:

در بسیاری از کشور ها، ارائه گزارش مالی در دوره های مشخص جزو قوانین پایه حسابداری است. گزارشگری مالی از دید قانون برای اهداف مالیاتی مورد نیاز است. با بررسی و تحلیل صورت های مالی، ارزیابی درآمد و میزان مالیات پرداختی شما محاسبه می شود. با اجرای دقیق گزارش مالی می توانید خطرات تخلف مالیاتی را برطرف کنید.

شفافیت مالی:

سهام داران قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری روی سهام یک شرکت، در درجه اول وضعیت مالی آن را به طور دقیق و حرفه ای زیر ذره بین می برند. ارائه گزارش مالی یک راه عالی برای جلب اعتماد سرمایه گذاران و افزایش اعتبار است.

 

گزارش مالی

 

انواع گزارش مالی

4 مورد از انواع اصلی صورت های مالی موجود در گزارش مالی شامل گزارش درآمد، ترازنامه مالی، گزارش سود و زیان و گزارش جریان نقدینگی است. هر کدام از این موارد را بصورت خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم.

  • گزارش درآمد سود و زیان: صورت مالی درآمد هر شرکت در اصل شامل خلاصه ای از هزینه ها، سود و درآمد کلی است.این بخش از گزارشگری مالی باعث مشخص شدن میزان درآمد و ضرر شرکت در هر دوره زمانی می شود. به بیان ساده این گزارش مشخص می کند که شرکت در دوره ای خاص چقدر بدست آورده و چقدر از دست داده که در نهایت درآمد خالص را نمایان می کند.
  • ترازنامه: گزارش ترازنامه باعث ایجاد تصویر کلی از دارایی ها، بدهی ها، میزان سهام صاحبان شرکت و مواردی این چنینی در یک زمان مشخص است. ترازنامه همچنین میزان اقلام مالی یک شرکت را در هر دوره ارائه می دهد.

گزارش مالی

 

  • گزارش سود و زیان کلی: گزارش سود زیان کلی و جامع به منظور ارائه صورت های مالی بصورت دقیق از نحوه کارکرد شرکت است. این نوع گزارشات عموما از دید سهامداران مخفی می مانند و در هر لحظه نیز قابل ویرایش اند. تنها هدف از گزارش این صورت های مالی، حسابرسی عملکرد کلی شرکت است.
  • گزارش جریان نقدینگی: هدف از این نوع گزارش، بررسی میزان ورود و خروج نقدینگی یک شرکت است. این نوع صورت های مالی عمدتا به سهام داران و مدیران نشان می دهد که کسب و کارشان چه عملکردی دارد و چگونه کار می کند. این نوع گزارش به منظور پرداخت و مدیریت بدهی، تامین هزینه ها و سرمایه گذاری های آینده یک شرکت است.

 

جمع بندی

اینکه گزارشگری مالی دقیق باعث بهبود عملکرد مالی یک شرکت می شود، بر هیچ کس پوشیده نیست. صورت های مالی تضمین می کنند که تجارت شما مطابق با قوانین و مقررات مورد نیاز سازمان های دولتی پیش می رود. اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید، استفاده از نرم افزار حسابداری باعث بهبود ردیابی جریان نقدینگی و گزارش صورت های مالی شرکت شما می شود. برای خرید یک نرم افزار حسابداری معتبر و حرفه ای پیشنهاد می کنیم با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.