downicon.png
بررسی تامین مالی شرکت ‌ها و بانک ‌ها
بررسی تامین مالی شرکت ‌ها و بانک ‌ها
بررسی تامین مالی شرکت ‌ها و بانک ‌ها
تامین مالی بانک ها و شرکت ها

تامین مالی: بدهی را می ‌توان یکی از اجزای اصلی معادله حسابداری و ساختار سرمایه بیشتر شرکت‌‌ها دانست که نقش حائز اهمیتی در تامین مالی آن‌ها دارد. مدیر مالی، فردی ست که یکی از اهداف اصلی‌ او، افزایش ثروت سهامداران می باشد. این شخص همیشه سعی دارد بدهی را به صورت بخشی از ساختار سرمایه‌اش داشته باشد و با استفاده صحیح از بدهی ارزش شرکت و سهام ثروت سهامداران را افزایش دهد.

اگر مشتاق به ادامه بحث در زمینه بررسی تامین مالی امور مالی شرکت ‌ها و بانک ‌ها هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سود و بدهی چیست و چه تاثیری بر عملکرد شرکت‌ها دارد؟

از ملاک‌های نشان دهنده عملکرد تامین مالی شرکت سود می باشد که معیاری قابل لمس برای بیشتر استفاده‌ کنندگان از صورت‌های مالی است. همان طور که می‌ دانید بدهی، هزینه اضافی به شرکت تحمیل می نماید و سبب بالا رفتن خطر ورشکستگی خواهد شد.

از همین رو به صرف جویی‌های مالیاتی انگیزه‌ای در واحد تجاری ایجاد شده تا از این منبع تامین مالی که محدود نیز می باشد، استفاده بهینه نماید و این به نحوی افزایش سود خالص یا افزایش نرخ بازدهی دارایی‌ها را به ‌عنوان شاخص عملکرد مالی جلوه‌گر خواهد شد.

ساختار سرمایه

همان طور که می دانید، دو دسته اصلی دارایی در حسابداری، دارایی مشهود و دارایی نا مشهود می باشد. سرمایه‌های مشهود در هر شرکت کاملاً مشخص است اما سرمایه‌های نامشهود هر شرکت نیاز به تخصص بازاریابی و مهارت مدیریتی دارد.

این موضوع می ‌تواند در آگاه سازی و هماهنگی گروه‌های متفاوت که در طراحی ساخت و فروش کالا دخیل هستند، موثر واقع شود. توانایی مدیریت شرکت در القا تقویت صحت ماده کارکنان به گونه‌ای که مشتریان، کارکنان شرکت و توسعه آن اطمینان داشته باشند چراکه این اعتماد سبب تقویت روابط آن‌ها با شرکت‌ها می گردد.

یکی از شرایط اصلی که سبب به وجود آمدن اعتماد افراد شرکت می ‌شود، وضعیت مالی مستحکم شرکت است. یک مدیر مالی با مهارت و کاردان، در صورت رو به رو شدن با مسئله تعیین ساختار سرمایه، می بایست سیاستی مناسب تدوین نماید که یکی از منابع اطلاعاتی می تواند نوسانات قیمت اوراق بهادار واحد انتفاعی در بورس باشد.

اگر بعد از اعلام هر برنامه مالی جدید قیمت سهام کاهش پیدا کند، می ‌توان نتیجه گرفت که اجرای برنامه مالی جدید سبب خارج شدن ارزش شرکت از محدوده بهینه خواهد شد. موسسات مالی تامین اعتبار و تسهیلات مالی نیز می ‌توانند نگرش‌های‌شان را درباره برنامه مالی وارد انتفاعی در اختیار مدیران مالی قرار دهند اگر واحد انتفاعی ناچار شود که از پرداخت بهره بالا بپرهیزد، می‌ توان آن را نشانه‌ای از بدهی‌های زیاد قبلی در نظر گرفت.

برای مثال در سال ۱۹۸۴ برادلی جارل و کیم به بررسی تاثیر عامل نوع صنعت و ریسک تجاری بر ساختار مالی شرکت‌ها پرداختند که نتیجه آن در مورد هشتاد شرکت انجام پذیرفت. این تحقیقات نشانگر این بود که نوع صنعت تاثیر اساسی بر نسبت بدهی شرکت‌ها دارد.

تامین مالی بانک ها و شرکت ها

خصوصیات روش های تامین مالی

در واقع چهار منبع اصلی برای تأمین واحد انتفاعی وجود دارد که شامل انتشار سهام ممتاز بدهی سهام عادی و استفاده از سود انباشته می باشد.

بدهی و انتشار سهام ممتاز و سهام عادی خصوصیات مشترکی دارند یکی از این خصوصیات منابع تامین وجه خارج از واحد انتفاعی و محدوده عملیات آن است در حالی که سود انباشته منبع داخلی تامین مالی را معرفی می ‌کند. تامین مالی از طریق انتشار سهام عادی و استفاده از سود انباشته هم از یک لحاظ ویژگی مشترک دارند چراکه هر دوی آن‌ها وجوه اعطایی صاحب واحد انتفاعی را معرفی می نمایند.

طبق تحقیقات صورت گرفته در مورد روش‌های تامین مالی، واحدهای انتفاعی بزرگ در کشورهای صنعتی می‌ توان نتیجه گرفت که در درجه اول منبع اصلی تامین وجوه سود انباشته می باشد و در درجه دوم بعد از سود انباشته استقراض منبع عمده برای تامین وجوه مورد نیاز واحدهای انتفاعی محسوب می گردد.

پایین بودن هزینه بدهی در مقایسه با سایر منابع سرمایه و صرفه جویی‌های مالیاتی از این نکته سر چشمه می‌ گیرد که بدهی‌هایی که یک هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می‌ گردد. این موضوع کارشناسان امور مالی را متقاعد نموده که ترکیب مناسب سهام بدهی در بافت مالی شرکت‌ها می‌تواند عاملی تاثیر گذار در افزایش ارزش بازار شرکت‌ها و ثروت سهامداران داشته باشد.

استفاده از استقراض چه فوایدی دارد

  • معافیت‌های مالیاتی
  • هزینه‌های پایین تر
  • ریسک کمتر
  • سرمایه سود آور تر
  • هزینه بهره کمتر

استفاده از استقراض چه معایبی دارد

  • تغییرپذیری افزایش می ‌یابد
  • تحمیل محدودیت‌های در عملیات شرکت
  • بالا رفتن ریسک ورشکستگی
  • دلسرد شدن مشتریان از از خرید و شرایط شرکت
  • تاثیر مالیات بر فرآیند تامین مالی

در اکثر کشورها بهره‌ای که موسسات برای استفاده از سرمایه وام دهندگان می پردازند، هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می گردد اما سودی که شرکت‌ها برای استفاده از سرمایه به سهامداران می پردازند، هزینه قابل قبول مالیاتی به شمار نمی آید.

در نتیجه پذیرش بهره به عنوان نوعی هزینه سبب می گردد که هزینه و بعد از کسر مالیات کمتر از هزینه بهره وام گذشته مالیات شود. هزینه بعد از مالیات بهره وام کمتر از هزینه قبل از مالیات بهره وام می شود. بنابراین می توان با تفکر معقولانه از انواع خاصی از اوراق بهادار هزینه تامین مالی پس از کسر مالیات را کاهش داد.

تامین مالی بانک ها و شرکت ها

تاثیر وام بر سود دهی شرکت

در واقع اقلامی که در سمت چپ ترازنامه نوشته می ‌شود اقلامی هستند که ارزش آن‌ها بر حسب ارزش دارایی‌های حقیقی می باشد که در سمت راست ترازنامه نوشته شده‌اند. اگر بتوان از طریق طرحی که در اقلام دارایی‌های مالی به وجود می ‌آید یعنی از طریق تجزیه کردن دارایی‌های مالی و اجزای کوچک تر ارزش شرکت را بالا برد.

در واقع افزایش وام سبب می گردد درصد بیشتری از سود عملیاتی شرکت به صاحبان اوراق قرضه برسد و درصد کمتری از این مبلغ نصیب سهامداران گردد اما کل مبلغی که به این دو گروه تعلق می‌ گیرد، تغییر نخواهد کرد.در مقاله دیگری با عنوان مدیریت بدهی در این رابطه می توانید اطلاعات جامع و مفیدی را کسب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی امور بانک‌ها و شرکت‌ها پرداختیم. امیدواریم پس از خواندن این مقاله پاسخ سوالاتتان در این زمینه را دریافت نموده باشید.

برای خرید نرم افزار حسابداری می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.