downicon.png
نقشه ذهنی (Mind Map) چیست و چه تاثیری در کسب و کار دارد؟
نقشه ذهنی (Mind Map) چیست و چه تاثیری در کسب و کار دارد؟
نقشه ذهنی (Mind Map) چیست و چه تاثیری در کسب و کار دارد؟
نقشه ذهنی

در مقاله های قبلی به احتمال زیاد با روش طوفان مغزی آشنا شده اید. یکی از روش های کاربردی حل مسئله که کاربرد زیادی در اجرای طوفان مغزی دارد، نقشه ذهنی یا Mind Map است.

این روش هنگامی کاربرد دارد که بخواهید تمام آنچه که در ذهن خود طراحی و برنامه ریزی کرده اید را به صورت عینی پیاده کنید. نقشه ذهنی یکی از روش های تاثیر گذار و ابزاری مهم در ترسیم و دسته بندی ارتباطات میان مفاهیم و ایده هاست که در جلسات طوفان مغزی نیز کاربرد زیادی دارد.

اگر میخواهید با این روش آشنا شوید و تاثیر آن در کسب و کار را بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نقشه ذهنی (Mind Map) چیست؟

نقشه ذهنی ابزاری گرافیکی و بصری برای نمایش ایده ها و مفاهیم و همچنین ارتباط میان آنهاست. این روش به دسته بندی و ساختار دهی اطلاعات کمک زیادی می کند که در نهایت باعث تجزیه تحلیل بهتر، درک بالاتر، یادآوری و تولید ایده های جدید می شود.

نقشه ذهنی

 

نحوه اجرای روش نقشه ذهنی، بسیار به عملکرد مغز شباهت دارد. در این روش خبری از یادداشت برداری های سنتی یا متون خطی نیست و اطلاعات همانند عملکرد مغز سازماندهی می شوند.

نقشه ذهنی شامل نموداری است برای نمایش وظایف، کلمات مهم و کلیدی، مفاهیم یا مواردی که بوسیله یک طرح بصری و گرافیکی غیر خطی به موضوع اصلی مرتبط شده اند. این روش به کاربر این امکان را می دهد که یک چهارچوب بصری حول مفهوم مرکزی مورد نظر ایجاد کند.

برای درک بهتر عملکرد نقشه ذهنی مثالی می زنیم. فرض کنید برنامه ای کلی برای تعطیلات دارید و می خواهید مکان مناسبی را برای گذراندن تعطیلات انتخاب کنید. در روش های معمولی و اولیه، این نموداری است که از لیست شهر های مورد نظر تهیه کرده اید:

نقشه ذهنی

 

شاید تهیه این لیست کاربردی بنظر برسد اما وقتی تا انتهای این لیست را مطالعه می کنید، به احتمال زیاد موارد قبلی را خیلی سخت به خاطر خواهید آورد. اما اگر همین اطلاعات را در نقشه ذهنی ترسیم کنید، مرور و یادآوری آن به مراتب راحت تر خواهد بود. نقشه ذهنی این لیست را می توان مطابق زیر رسم کرد.

نقشه ذهنی

 

تمام کسب و کار ها و تجارت های نوین، قدرت نقشه برداری ذهنی در جلسات طوفان فکری را درک کرده اند. صاحبان کسب و کار بوسیله نقشه های ذهنی می توانند ایده های پنهانی که برای رفع مشکلات یا افزایش سوددهی شرکت مناسب است را کشف کنند.

فرقی نمی کند در کدام مرحله از کسب و کار خود هستید. چه در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود باشید یا در مرحله سود دهی، نقشه ذهنی می تواند به شما کمک کند به چیزی که می خواهید زودتر دست پیدا کنید.

تاثیر نقشه ذهنی روی کسب و کار 

هدف از ایجاد نقشه فکری، سازماندهی بصری اطلاعات و کمک به جلسات طوفان مغزی است. با ترسیم ایده های بدست آمده در نمودار های نقشه ذهنی، می توانید یکنواختی و پیچیدگی ایده ها را به طریقی سازماندهی یافته و به یادماندنی تبدیل کنید.

ترسیم نقشه های نمودار ذهنی با برنامه هایی مانند MindMeister، MindGenius، MindManager و Creately به راحتی امکان پذیر است. صاحبان کسب و کار می توانند از الگو های نموداری این نرم افزار ها استفاده کنند و مدیریت اطلاعات و ایده ها را بهتر پردازش نمایند. نمودار های نقشه ذهنی که با استفاده از این نرم افزار ها طراحی می شوند، جایگزین روش های سنتی مانند نمودار های رسم شده در پاورپوینت شده است.

در این بخش تاثیراتی که این نقشه ها روی کسب و کار دارند را بررسی می کنیم.

افزایش بهره وری

با طراحی نمودار و نقشه های ذهنی، جریان بروز ایده ها سرعت بالایی می گیرد و زمان تکلیف وظایف مختلف، کاهش چشمگیری می یابد که باعث بهره وری و کارایی بیشتر جلسات طوفان مغزی می شود.

هنگام استفاده از نقشه های ذهنی، به طور متوسط حدود 25 درصد، بهره وری مواردی مانند ارائه ها، جلسات شرکت، برنامه ریزی ها و موارد دیگر افزایش می یابد. همچنین متخصصان این روش ادعا دارند که 20 ساعت کار را می توان بوسیله نقشه های ذهنی، به 6 ساعت کاهش داد که اهمیت بالای آن در روند فعالیت های یک شرکت را نشان می دهد.

افزایش کارایی جلسات شرکت

نقشه ذهنی یک ابزار حیاتی و مهم در جلسات شکل گرفته شرکت است. بوسیله این ابزار کلمات کلیدی و اطلاعات مهم به شکلی به یاد ماندنی و واضح نمایش داده می شوند. هم چنین نمودار های گرافیکی باعث تجسم بهتر موضوع و اطلاعات می شوند که می تواند باعث افزایش حافظه شرکت کنندگان نیز شود تا نکات مهم جلسات را فراموش نکنند.

بهینه سازی در مدیریت پروژه ها

نقشه های ذهنی کاربرد زیادی در ساده کردن و تولید لیست های منظم دارند. مدیریت پروژه در شرکت ها اغلب با هرج و مرج و بی نظمی هایی همراه است اما بوسیله اجرای نقشه ذهنی بصورت پیشرفته، می توان این امکان را به کارمندان داد که اطلاعات و وظایف خود را به سادگی وارد نمودار ها کنند تا مدیریت پروژه کارآمد تر دنبال شود.

ایجاد همکاری و ارتباطات بهتر

استفاده از ابزار های آنلاین نقشه ذهنی، راهی موثر برای به اشتراک گذاری ایده ها، مفاهیم و ارتباط میان کارمندان یک شرکت است. بوسیله ابزار نقشه های ذهنی، بخش هایی که از راه دور با یکدیگر در ارتباطند، تعامل بهتری خواهند داشت و ارتباط آنها موثر تر خواهد شد.

افزایش خلاقیت و نوآوری

و در آخر یکی از مزایای استفاده از نقشه های ذهنی در شرکت، افزایش تفکر خلاق و نوآوری است. این دو مورد از مهم ترین الزامات موفقیت در کسب و کار ها هستند.

نقشه های ذهنی با تبدیل لیست های خشک و خسته کننده به تصاویر به یاد ماندنی و خلاق، ایده های ذهنی کارمندان را تحریک کرده و به پرورش خلاقیت و نوآوری در تجارت کمک زیادی می کند.

 

نقشه ذهنی

 

جمع بندی

نقشه ذهنی فرآیندی کاربردی و عظیم است و این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با این روش نوشته شده است. برای استفاده بهینه و اجرای کاربردی آن، مطالعات بیشتر و کسب دانش دقیق تر در این زمینه الزامی است. در این مقاله سعی شد آشنایی کلی با این روش و کاربردهای آن در تجارت و کسب و کار بررسی شود.

چنانچه قصد خرید نرم افزار حسابداری معتبری را دارید، می توانید با دانلود دموی رایگان نرم افزار حسابداری معین، به مدت یک ماه تمامی امکانات نرم افزار و عملکرد پشتیبانی را به صورت کاملا رایگان مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت رضایت اقدام به پرداخت و خرید نرم افزار حسابداری مورد نظر خود کنید و از یک سال پشتیبانی رایگان نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید می توانید با همکاران پشتیبانی نرم افزار حسابداری معین در ارتباط باشید.

 

منابع

Mindmapping

Smallbiztrends

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.